Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Ačkoli ceny pražských bytů letí vzhůru, jsou na ně pořadníky
Bytová výstavba v Nuslích. Foto: Jan Puci

Ačkoli ceny pražských bytů letí vzhůru, jsou na ně pořadníky

Poptávka po nemovitostech v hlavním městě je vysoká a nepřestává růst. Oproti loňsku se počet žádostí o hypotéky o dost zvýšil, zájemce neodrazuje ani dramatický růst cen bytů.

Banky od letošního ledna do května půjčily lidem na bydlení už za více než 179 miliard. To je skoro stejný objem peněz jako za celý rok 2019. Tehdy banky poskytly hypotéky za necelých 182 miliard.

Zájem lidí o vlastní bydlení neochladila ani postupně rostoucí úroková sazba hypoték, která v květnu stoupla na 2,06 procenta. Zájem potvrzují i prodejní čísla developerů, například u Central Group jsou oproti loňsku dvojnásobná. Od ledna prodala společnost už přes 400 bytů a na další více než stovku má rezervace. Na jeden byt čeká i několik zájemců a tvoří se pořadníky.

Skutečnost, že zájem o nové byty v Praze už několik let výrazně převyšuje nabídku, potvrzuje i další významný hráč na trhu, společnost Ekospol.

„U všech našich projektů jsme v posledních letech měli na jeden byt více zájemců, a to se nezměnilo. Pokud někdo nabídne byty za nižší cenu, než je celopražský průměr, tak o zájemce nouzi mít nebude,“ uvedl pro server Pražský patriot generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. Společnost připravuje výstavbu 7000 bytů v 18 projektech na půl milionu metrů čtverečních stavebních pozemků.

Za první letošní čtvrtletí lidé v Praze koupili už 2 100 nových bytů, což je o 61,5 procent víc než před rokem. Je to současně nejvyšší počet nových bytů, který se za jedno čtvrtletí v metropoli prodal. Pokud podobně silná poptávka vydrží i v druhé polovině roku, je jisté, že padnou další rekordy.

Velký zájem o pražské byty neochlazuje ani výrazný růst cen. Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o 8,4 procenta na 125 400 korun za metr čtvereční. Tempo růstu cen je poslední dva roky zhruba stejné.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka aktuální cena za metr čtvereční znemožňuje střední třídě, aby si kupovala nové byty v Praze. Jak uvedl, tyto byty budou dostupné pouze pro nejbohatší část obyvatelstva, což do budoucna může vytvářet sociální napětí.

Jelikož kvůli zdražení stavebních materiálů rostou náklady na výstavbu, podle odborníků je potřeba počítat s dalším růstem cen nemovitostí.


Autor: Jan Puci

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

Včera v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

Včera v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Praha finalizuje přípravy na výstavbu lávky k železniční zastávce Rajská zahrada

7. srpna 2022 v 17:22

Praha připravuje stavbu nové lávky pro pěší, která propojí stanici Rajská zahrada s nově vybudovanou železniční zastávkou. Magistrát nyní vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele lávky a technický dozor stavebníka. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do procesu a rozhodnout o tom, jakou barvu...

Soutěž o pohlednici Jižního Města do konce srpna

7. srpna 2022 v 15:14

Jižní Město oslavilo 1. září loňského roku 50 let od svého vzniku. Vzhledem k opatřením spojeným s pandemií covid-19 však nebylo možné tohle kulaté výročí řádně oslavit, proto letos Praha 11 rozhodla, že k této příležitosti letos vznikne limitovaná série pohlednic s motivy Jižního Města. Na tvorbě...

Dvojka pro pejskaře. Brožura Prahy 2

7. srpna 2022 ve 12:57

V Praze 2 žije téměř dva tisíce psů. Kromě radosti, kterou pes přináší, sebou nese ale také občas pro majitele starost a hlavně zodpovědnost.

E-shop PID Lítačky s novým designem

7. srpna 2022 v 09:29

Od pondělí 1. srpna je uživatelům k dispozici nový e-shop PID Lítačky. Jeho grafický redesign společně s responzivním vzhledem nabízí přívětivější uživatelské rozhraní. Registrovaní uživatelé se na nový e-shop přihlásí se stejným přihlašovacím jménem a heslem, redesignem se pro ně nic...

Magistrát: Adaptační opatření chrání Pražany před dopady městského tepelného ostrova

7. srpna 2022 v 06:21

Českou republiku sužují extrémní vedra. Situace je o to vážnější ve velkých městech, kde vysoké teploty komplikují každodenní život. Výjimkou samozřejmě není ani tuzemská metropole Praha, která je vzhledem ke svému charakteru jednou z lokalit, kde jsou dopady efektu městského tepelného ostrova...

Další články
Nahoru