Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Ačkoli ceny pražských bytů letí vzhůru, jsou na ně pořadníky
Bytová výstavba v Nuslích. Foto: Jan Puci

Ačkoli ceny pražských bytů letí vzhůru, jsou na ně pořadníky

Poptávka po nemovitostech v hlavním městě je vysoká a nepřestává růst. Oproti loňsku se počet žádostí o hypotéky o dost zvýšil, zájemce neodrazuje ani dramatický růst cen bytů.

Banky od letošního ledna do května půjčily lidem na bydlení už za více než 179 miliard. To je skoro stejný objem peněz jako za celý rok 2019. Tehdy banky poskytly hypotéky za necelých 182 miliard.

Zájem lidí o vlastní bydlení neochladila ani postupně rostoucí úroková sazba hypoték, která v květnu stoupla na 2,06 procenta. Zájem potvrzují i prodejní čísla developerů, například u Central Group jsou oproti loňsku dvojnásobná. Od ledna prodala společnost už přes 400 bytů a na další více než stovku má rezervace. Na jeden byt čeká i několik zájemců a tvoří se pořadníky.

Skutečnost, že zájem o nové byty v Praze už několik let výrazně převyšuje nabídku, potvrzuje i další významný hráč na trhu, společnost Ekospol.

„U všech našich projektů jsme v posledních letech měli na jeden byt více zájemců, a to se nezměnilo. Pokud někdo nabídne byty za nižší cenu, než je celopražský průměr, tak o zájemce nouzi mít nebude,“ uvedl pro server Pražský patriot generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. Společnost připravuje výstavbu 7000 bytů v 18 projektech na půl milionu metrů čtverečních stavebních pozemků.

Za první letošní čtvrtletí lidé v Praze koupili už 2 100 nových bytů, což je o 61,5 procent víc než před rokem. Je to současně nejvyšší počet nových bytů, který se za jedno čtvrtletí v metropoli prodal. Pokud podobně silná poptávka vydrží i v druhé polovině roku, je jisté, že padnou další rekordy.

Velký zájem o pražské byty neochlazuje ani výrazný růst cen. Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o 8,4 procenta na 125 400 korun za metr čtvereční. Tempo růstu cen je poslední dva roky zhruba stejné.

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka aktuální cena za metr čtvereční znemožňuje střední třídě, aby si kupovala nové byty v Praze. Jak uvedl, tyto byty budou dostupné pouze pro nejbohatší část obyvatelstva, což do budoucna může vytvářet sociální napětí.

Jelikož kvůli zdražení stavebních materiálů rostou náklady na výstavbu, podle odborníků je potřeba počítat s dalším růstem cen nemovitostí.


Autor: Jan Puci

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Včera v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru