Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Abyste se z plánování svatby nezbláznili: Je třeba mít plán a dodržet jej
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: frank60 / Shutterstock.com

Abyste se z plánování svatby nezbláznili: Je třeba mít plán a dodržet jej

Plánujete svatbu? To je skvělé, moc gratulujeme. Je to jistě jeden z nejkrásnějších momentů vašeho života, na který nikdy nezapomenete. Před vámi je ale celý vzrušující čas přípravy, který nebude vždy jen hezký a snadný. Je třeba toho spoustu naplánovat a naorganizovat, aby váš vysněný den nakonec nebyl plný stresu a nepříjemných překvapení.

Jaké máte představy?

Klíčové je pobavit se o tom, jaké jsou vaše představy – chcete mít civilní nebo církevní obřad? Kolik pozvete lidí a kde se vaše svatba bude odehrávat? Společně vše proberte a stanovte si jasné obrysy vašeho společného dne.

Vytvořte si seznam úkolů

Je důležité mít někde pečlivě sepsáno, co vše je třeba zařídit, objednat, vykomunikovat atd. a postupně si splněné úkoly odškrtávat. Jen tak se nestane, že byste ve svatební den zjistili, že vám něco zásadního chybí. Vytvořte si časový harmonogram a postupně si delegujte úkoly, které budete plnit a o jejich výsledcích se vzájemně informovat.

Mějte jasný rozpočet

Výdaje spojené se svatbou jsou často astronomické. Je třeba s tím počítat a dopředu si vyhradit na svatbu dostatečné finance. Je na vás, kolik to bude, ale stanovte si reálný rozpočet vaší svatby a k tomu nezapomeňte připočíst také finanční rezervu. Svatební věci bývají předražené, protože podnikatelé vědí, že lidé jsou ochotni za takové věci zaplatit víc. Počítejte tedy s tím, že levné to nebude nikdy, a ujistěte se, že s tím oba souhlasíte.

Datum a místo

Nechcete být před svatbou ve stresu? Pak si zvolte termín svatby tak, abyste měli dostatečný čas vše v klidu připravit. Přemýšlejte také nad tím, aby zvolené datum vyhovovalo rodině a nejbližším přátelům. Pamatujte, že termíny v létě bývají tradičně rychle rozebrané, a proto neváhejte s rezervací. Termín je nutné nahlásit na matrice a zkontrolovat si také platnost dokladů.

Kde se svatba bude odehrávat? To samozřejmě záleží na vašich preferencích.

Určitě ale navštivte více míst a srovnejte prostředí, prostory i kuchyni a rezervujte si jej v dostatečném předstihu. Myslete také na dostupnost pro ostatní hosty i dostatek místa pro parkování. V poslední době je hodně moderní mít obřad i hostinu na jednom místě, protože tak zabráníte nepraktickým přesunům. Zkuste se proto poptat, kde vám toto umožní. Dobrou volbou může být Hotel Park Piešťany.

Oznámení

Je tradiční rozesílat oznámení poštou, ale samozřejmě můžete zvolit i jiný postup. Je velmi originální, pokud si oznámení, pozvánky, jmenovky, kartičky poděkování či dárečky hostům vyrobíte sami. Působí to velmi osobně, ale také ušetříte nemalé finance. Je jen na vás, jak se rozhodnete.

Prstýnky

Vybírání svatebních prstýnků milují zejména nevěsty, pánové to většinou přetrpí. Diamantové prsteny jsou krásné, ale pamatujte na svůj rozpočet a také si uvědomte, že svatební prsteny by měly být i praktické, aby byly na každodenní nošení. Hledejte inspiraci na internetu, směle obcházejte klenotnictví nebo třeba zkuste objevit nějaký starý rodinný šperk, který má neopakovatelnou hodnotu. Namísto prstýnků volí některé páry tetování, ale to už je hodně specifická záležitost.

Svatební šaty a oblek

Svatební šaty nemusí nutně naplňovat klasickou představu o dlouhé bílé róbě. Dnes má nevěsta daleko širší možnosti, tak proč jich nevyužít? Svatební šaty mají nepřeberné variace, ale pamatujte, že důležité je sladit šaty nevěsty i ženicha se stylem vaší svatby. Pánské obleky dnes také nabízí řadu možností a vybírat se dá mezi různými barvami i střihy. Není třeba soukat se do příliš formálních oděvů, pokud má být vaše svatba jen uvolněná. I jen košile může být dostačující. Babičky budou možná obracet oči v sloup, ale je to koneckonců vaše svatba a je na vás, co si oblečete.


Praha 13: Den zdraví na Slunečním náměstí

Dnes ve 14:29

Ve středu 14. června se koná v Praze 13 jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Další články
Nahoru