Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Abyste se z plánování svatby nezbláznili: Je třeba mít plán a dodržet jej
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Ilustrační foto: frank60 / Shutterstock.com

Abyste se z plánování svatby nezbláznili: Je třeba mít plán a dodržet jej

Plánujete svatbu? To je skvělé, moc gratulujeme. Je to jistě jeden z nejkrásnějších momentů vašeho života, na který nikdy nezapomenete. Před vámi je ale celý vzrušující čas přípravy, který nebude vždy jen hezký a snadný. Je třeba toho spoustu naplánovat a naorganizovat, aby váš vysněný den nakonec nebyl plný stresu a nepříjemných překvapení.

Jaké máte představy?

Klíčové je pobavit se o tom, jaké jsou vaše představy – chcete mít civilní nebo církevní obřad? Kolik pozvete lidí a kde se vaše svatba bude odehrávat? Společně vše proberte a stanovte si jasné obrysy vašeho společného dne.

Vytvořte si seznam úkolů

Je důležité mít někde pečlivě sepsáno, co vše je třeba zařídit, objednat, vykomunikovat atd. a postupně si splněné úkoly odškrtávat. Jen tak se nestane, že byste ve svatební den zjistili, že vám něco zásadního chybí. Vytvořte si časový harmonogram a postupně si delegujte úkoly, které budete plnit a o jejich výsledcích se vzájemně informovat.

Mějte jasný rozpočet

Výdaje spojené se svatbou jsou často astronomické. Je třeba s tím počítat a dopředu si vyhradit na svatbu dostatečné finance. Je na vás, kolik to bude, ale stanovte si reálný rozpočet vaší svatby a k tomu nezapomeňte připočíst také finanční rezervu. Svatební věci bývají předražené, protože podnikatelé vědí, že lidé jsou ochotni za takové věci zaplatit víc. Počítejte tedy s tím, že levné to nebude nikdy, a ujistěte se, že s tím oba souhlasíte.

Datum a místo

Nechcete být před svatbou ve stresu? Pak si zvolte termín svatby tak, abyste měli dostatečný čas vše v klidu připravit. Přemýšlejte také nad tím, aby zvolené datum vyhovovalo rodině a nejbližším přátelům. Pamatujte, že termíny v létě bývají tradičně rychle rozebrané, a proto neváhejte s rezervací. Termín je nutné nahlásit na matrice a zkontrolovat si také platnost dokladů.

Kde se svatba bude odehrávat? To samozřejmě záleží na vašich preferencích.

Určitě ale navštivte více míst a srovnejte prostředí, prostory i kuchyni a rezervujte si jej v dostatečném předstihu. Myslete také na dostupnost pro ostatní hosty i dostatek místa pro parkování. V poslední době je hodně moderní mít obřad i hostinu na jednom místě, protože tak zabráníte nepraktickým přesunům. Zkuste se proto poptat, kde vám toto umožní. Dobrou volbou může být Hotel Park Piešťany.

Oznámení

Je tradiční rozesílat oznámení poštou, ale samozřejmě můžete zvolit i jiný postup. Je velmi originální, pokud si oznámení, pozvánky, jmenovky, kartičky poděkování či dárečky hostům vyrobíte sami. Působí to velmi osobně, ale také ušetříte nemalé finance. Je jen na vás, jak se rozhodnete.

Prstýnky

Vybírání svatebních prstýnků milují zejména nevěsty, pánové to většinou přetrpí. Diamantové prsteny jsou krásné, ale pamatujte na svůj rozpočet a také si uvědomte, že svatební prsteny by měly být i praktické, aby byly na každodenní nošení. Hledejte inspiraci na internetu, směle obcházejte klenotnictví nebo třeba zkuste objevit nějaký starý rodinný šperk, který má neopakovatelnou hodnotu. Namísto prstýnků volí některé páry tetování, ale to už je hodně specifická záležitost.

Svatební šaty a oblek

Svatební šaty nemusí nutně naplňovat klasickou představu o dlouhé bílé róbě. Dnes má nevěsta daleko širší možnosti, tak proč jich nevyužít? Svatební šaty mají nepřeberné variace, ale pamatujte, že důležité je sladit šaty nevěsty i ženicha se stylem vaší svatby. Pánské obleky dnes také nabízí řadu možností a vybírat se dá mezi různými barvami i střihy. Není třeba soukat se do příliš formálních oděvů, pokud má být vaše svatba jen uvolněná. I jen košile může být dostačující. Babičky budou možná obracet oči v sloup, ale je to koneckonců vaše svatba a je na vás, co si oblečete.


Evropská města přicházejí se strategiemi boje s klimatickou změnou. Jak je na tom Praha?

Dnes v 10:46

Prohlubující se klimatická krize vede v posledních letech k přijímání úmluv, strategií a opatření, které mají za úkol snížit negativní dopady, jež má lidská činnost na naši planetu, a adaptovat se na ty změny, které již nelze zvrátit. V evropském kontextu tyto snahy zastřešuje hojně kvitovaná...

Noční myopie ohrožuje zrak řidičů zejména na podzim i v zimě

Dnes v 10:39

Nevlídné počasí nás nutí v tomto období trávit více času doma. Jsou ale povinnosti, jako je práce nebo škola, kterým se utéct jednoduše nedá. Pokud tak pravidelně usedáte za volant, buďte v těchto měsících obzvlášť opatrní. Kvůli snížené viditelnosti způsobené mlhou, brzkou tmou nebo mokrou...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Další články
Nahoru