dnes
Pátek - obcasny-dest
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - skorojasno
5°C
Abych tě pokřiveně viděla: Opravy se dočkají schody na rozhlednu i zrcadlové bludiště
Zrcadlové bludiště na Petříně. Foto: Aktorn / Wikimedia Commons

Abych tě pokřiveně viděla: Opravy se dočkají schody na rozhlednu i zrcadlové bludiště

Muzeum hlavního města Prahy letos opraví schody petřínské rozhledny, věž dostane také nový nátěr. Odborníci zrestaurují zrcadlové bludiště, obnoví některá zrcadla a opraví vstupní prostor. Začala také oprava více než deset metrů vysokého obrazu boje Pražanů se Švédy na Karlově mostě. Více než 120 let stará malba je poničená světlem a přílišným teplem. Zástupci muzea dnes s plánovanými opravami seznámili novináře.

Opravena budou další zrcadla v zrcadlové síni na konci bludiště, která ukazují pokřivené obrazy návštěvníků. Z dvanácti už jich bylo nově postříbřeno devět, většina vloni, a letos přibude jedno další.

„Pro rok 2015 očekáváme celkové náklady na údržbu včetně DPH na rozhlednu 2,2 milionu korun a na bludiště 540 000 korun," vysvětlila ekonomicko-provozní náměstkyně Miloslava Hrdličková.

Téměř milion korun bude stát kompletní výměna všech schodů Petřínské rozhledny, na každém ze dvou schodišť, po kterých návštěvníci chodí vždy jedním směrem, je 299 schodů. Rozhlednu čeká i oprava detailů ocelové konstrukce od její paty do výšky 20 metrů za 350 000 korun a zrestaurovány či nahrazeny replikami budou také namáhané vstupní dveře. Rozhledna byla otevřena v roce 1891 jako součást Zemské jubilejní výstavy, měří 65,5 metru.

Opravy čekají také sousední Zrcadlové bludiště, které původně vzniklo pro Zemskou jubilejní výstavu v roce 1891 jako pavilon Klubu českých turistů. Za přibližně 200 000 korun bude obnoven jeho vstupní prostor s pokladnou včetně dveří.

Výjimečné péče se letos dostane dioramatu na konci zrcadlového bludiště. Před restaurováním obrazu odborníci měří světlo a teplo, které na obraz působí. Slunce svítící přes prosklenou střechu ho v horní části ohřívá až na 65 stupňů Celsia, navíc na něj svítí intenzitou až 9000 luxů. Stačilo by ale i devětkrát méně. Nadměrné světlo a teplo obraz ničí, plátno vysychá, praská a malba z něj odpadává.

Až muzeum vyřeší, jak dosáhnout pro obraz optimálních klimatických podmínek, začne jeho restaurování. Náklady na první fázi se odhadují na přibližně 100 000 korun. Muzeum chce dosáhnout co možná nejpůvodnějšího vzhledu celého dioramatu, včetně prostoru před obrazem, kde stojí dělo a další předměty, které mají obraz co nejvíc přiblížit realitě.

„U příležitosti otevření pavilonu bylo instalované skutečné dělo z třicetileté války, které se v 60. letech ztratilo. Bylo nahrazené nepříliš povedenou filmařskou replikou," uvedl kurátor pražských věží Karel Kučera.


Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

Dnes ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

Dnes v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru