dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Aby svět nebyl jenom pro mladé! Více než milion na projekty pro seniory
Foto: NF Veolia

Aby svět nebyl jenom pro mladé! Více než milion na projekty pro seniory

Postupně přichází do seniorského věku stále větší počet kvalifikovaných lidí, kteří ve svém profesním životě něco dokázali a zvládli i takové převratné změny, jež přinesla v posledních třiceti letech zejména oblast informačních technologií a mobilní komunikace. Stále více roste podíl starších věkových skupin a prodlužuje se lidský věk.

Česká společnost své seniory podceňuje a mnohé jim dluží. Upozorňují na to odborníci a výzkumy ukazují, že ve srovnání s některými vyspělými zeměmi na tom nejsme zrovna lichotivě. V nejhorší situaci se nacházejí senioři opuštění, nemocní a bez aktivních zájmů.

Senioři potřebují podporu 

Nadační fond Veolia na to reaguje svým novým programem nazvaným Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Zaměřen je na podporu pozitivního aktivního stárnutí a mezigeneračního soužití v komunitě, vytváření podmínek pro život seniorů v jejich domácím prostředí a na nové přístupy k tématu stárnutí populace a uspokojování potřeb a práv seniorů.

Od ledna 2015 probíhá pilotní fáze programu. Nadační fond v ní poskytuje granty na základě uzavřeného výběrového řízení, kdy přímo oslovuje vybrané organizace usilující o aktivizaci seniorů, jejich zapojení do komunitního života nebo podporující život seniorů v domácím prostředí.

Účast v programu byla nabídnuta nestátním neziskovým a příspěvkovým organizacím, ale i obcím a dokonce neformálním skupinám seniorů. Jedinou podmínkou je, že organizace působí v regionech, kde své služby dodávají společnosti skupiny Veolia. Ta chce být opravdu dobrým sousedem a partnerem pro místní lidi.

První projekty za více než milion

Správní rada Nadačního fondu Veolia rozhodla v tomto roce o podpoře prvních 14 projektů v celkové hodnotě přesahující 1 milion korun. Mezi nimi jsou jak profesionální organizace, tak i ryzí amatéři, nadšení senioři, kteří jako dobrovolníci organizují program pro své spoluobčany. Těm nadační fond poskytl kromě finanční podpory i potřebné rady a konzultace.

„Prostřednictvím tohoto programu chceme v České republice pomáhat tomu, aby se seniorům u nás žilo lépe. Snažíme se být nápomocni lidem především v regionech, kde působí naše obchodní společnosti. Rozhodli jsme se proto podporovat projekty, které pomohou zlepšit přístup společnosti k seniorům a respektovat jejich potřeby,“ uvádí Eva Kučerová, místopředsedkyně Správní rady Nadačního fondu Veolia a ředitelka komunikace a externích vztahů Veolia pro střední a východní Evropu.

Všechny podpořené projekty nadační fond během jejich realizace sleduje a dokumentuje a informace o nich průběžně zveřejňuje na svých stránkách www.nfveolia.cz.

          

 

 


Další články
Nahoru