dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Aby se nohy nepotily aneb Praktické rady (nejen) pedikérky, jak se vyhnout letnímu trápení
Pozor, boty! Pochodem vchod! Ilustrační foto: freeimages

Aby se nohy nepotily aneb Praktické rady (nejen) pedikérky, jak se vyhnout letnímu trápení

Léto je bohužel spojeno také s pocením se. Zvláště u nohou bývá pach nepříjemný. Co dělat, aby se nohy nepotily, nebo aby pach alespoň nebyl tak intenzivní? Pár základních pravidel: kvalitní obuv, mytí nohou, ponožky z bavlny. Dobré jsou i nejrůznější koupele, gely, či třeba stříbro v botách.

Prevencí před pocením chodidel je nosit kvalitní obuv, používat ponožky nikoli z umělých materiálů, ale především z bavlny. Důležité je pravidelně se mýt, poté si nohy ošetřovat kvalitním krémem, používat účinné antibakteriální přípravky.

Tu a tam je dobré omývat si nohy v dubové kůře (ta pomůže i tehdy, pokud se pocení nohou už rozjelo). Dubovou kůru si můžete pořídit v gelu nebo v podobě sušené bylinky. Gel si tak dvakrát denně, třeba ráno a večer, mažete na nohy.

Kvalitní bylinnou koupel přichystáte tak, že asi dvě polévkové lžíce roztlučené kůry namočíte do litru studené vody, necháte asi osm hodin louhovat. Potom to asi čtvrt hodiny vaříte, vodu dovedete k varu.

Vodu, která se vyvaří, doplníte, aby byl koupele stále jeden litr. Přidáte šest lžic bylinné směsi, odstavené a přikryté to necháte vylouhovat asi dvacet minut. Potom si v koupeli máčíte nohy patnáct až dvacet minut.

Pedikérka: Šalvěj, řepík, ocet i jedlá soda

O osvědčené rady se s Pražským patriotem podělila pedikérka Dana Valentová. „Dobré je omývání chodidel bylinnými odvary i ze šalvěje, řepíku, mateřídoušky, bezu nebo z octa. Doporučuje se také recept našich babiček: vymývat octem i boty, nejen nohy. Pokud se někomu příčí používat ocet, nechť alespoň dvakrát do měsíce vystříká botky dezinfekčním a deodoračním přípravkem,“ uvedla.

„Jiné doporučení zní: vysypte si boty jedlou sodou a před použitím ještě použijte sodu na nohy. Mnohým lidem, kteří si stěžovali na dlouhotrvající zápachy nohou, pomohla takzvaná chytrá houba požírající bakterie a plísně Antimycosin nebo tea tree olej. Jedna kapka oleje denně pomůže zabránit šíření zápachu, vyplatí se používat jej pravidelně a důsledně,“ dodala.

Vlašské ořechy, levandule, stříbro

Spařit si můžete i listy z vlašského ořechu nebo do teplé koupele nalít pár kapiček levandulového oleje. Podle babských rad je dobré také dát si do bot například stříbrnou minci či stříbrný řetízek. Nebo si pomazat nohy pastou podomácku uhnětenou z prášku do pečiva a vody.

Na páchnoucí nohy můžete použít i nejrůznější přípravky, které je možné zakoupit v lékárně, přes internet nebo je prodávají distributoři té které značky.

Jak poznáte plantární hyperhidrózu?

Někdo může ale trpět nadměrným pocením nohou i jiných částí těla – plantární hyperhidrózou. To, jako každé pocení nohou, vyžaduje časté mytí chodidel. Vhodné není ani nosit ponožky z umělých vláken.

Jak poznáte plantární hyperhidrózu? Nohy máte zpocené hned po probuzení, jsou i studené, zpocené jsou nejen při vedrech, máte promáčenou obuv, na které zasychající pot zanechává bílé stopy, pokožka je od potu neustále poškozená a podrážděná, vyklouzávají vám nohy z pantoflí.

Další články z rubriky Životní styl jsou zde.


Autor: Anna Skálová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru