Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - polojasno -1°C
Pátek 3. 2. 2023
Svátek má Blažej
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Aby Praha 8 nezkrachovala, magistrát jí odpustí obří dluh
Libeňský úřad. Foto: archiv

Aby Praha 8 nezkrachovala, magistrát jí odpustí obří dluh

Pražský magistrát odpustí radnici Prahy 8 dluh 244,84 milionu korun, které měly sloužit na dostavbu Centra Palmovka, k čemuž nedošlo. Důvodem odpuštění je špatná finanční situace, kdy radnice nemá na uhrazení dluhu peníze. Nevymáhání dluhu dnes schválil magistrátní finanční výbor. Praha 8 původně dostala půjčku 300 milionů korun, ze kterých dosud městu zvládla vrátit pouze část. Odpuštění dluhu musí ještě schválit pražští zastupitelé.

„Z té situace jako celku nemám radost, ale jiné řešení se aktuálně nenabízelo. Tyto prostředky městská část nemá. Kdyby nám je měla vrátit, tak by zbankrotovala," řekl na jednání náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Odpuštění dluhu je součástí celkové dohody mezi Prahou 8, magistrátem a firmou Metrostav Alfa. Developerovi radnice vyplatí asi 142 milionů. Od města dostane dotaci 550 milionů, která jí bude poskytována v následujících letech. Praha 8 naopak magistrátu převede nedostavěnou budovu a pozemky.

„Myslím si, že to bylo jediné možné řešení, které se nabízelo a díky němu se vyhneme situaci hraničící s insolvenci na straně městské části, což jsme v Praze ještě nikdy nezažili," řekl Vyhnánek.

Právě hrozící insolvence byla podle náměstka hlavním důvodem, proč město dluh odpustí. Podle Vyhnánka by to pro 100 000 Pražanů znamenalo, že by přišli o služby, které radnice poskytuje, jako je například školství nebo péče o seniory.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010.

Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu. Minulé vedení Prahy 8 stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

Centrum Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna.

Co bude konkrétně v budově Centra Palmovky, zatím není jasné. Podle dřívějšího vyjádření náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) by mělo jít o administrativní prostory a v okolí budovy pak vzniknou byty.


Autor: ČTK

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

Dnes v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

Dnes v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

Dnes v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

Včera ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru