Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 20°C
Čtvrtek 18. 8. 2022
Svátek má Helena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Aby Praha 8 nezkrachovala, magistrát jí odpustí obří dluh
Libeňský úřad. Foto: archiv

Aby Praha 8 nezkrachovala, magistrát jí odpustí obří dluh

Pražský magistrát odpustí radnici Prahy 8 dluh 244,84 milionu korun, které měly sloužit na dostavbu Centra Palmovka, k čemuž nedošlo. Důvodem odpuštění je špatná finanční situace, kdy radnice nemá na uhrazení dluhu peníze. Nevymáhání dluhu dnes schválil magistrátní finanční výbor. Praha 8 původně dostala půjčku 300 milionů korun, ze kterých dosud městu zvládla vrátit pouze část. Odpuštění dluhu musí ještě schválit pražští zastupitelé.

„Z té situace jako celku nemám radost, ale jiné řešení se aktuálně nenabízelo. Tyto prostředky městská část nemá. Kdyby nám je měla vrátit, tak by zbankrotovala," řekl na jednání náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Odpuštění dluhu je součástí celkové dohody mezi Prahou 8, magistrátem a firmou Metrostav Alfa. Developerovi radnice vyplatí asi 142 milionů. Od města dostane dotaci 550 milionů, která jí bude poskytována v následujících letech. Praha 8 naopak magistrátu převede nedostavěnou budovu a pozemky.

„Myslím si, že to bylo jediné možné řešení, které se nabízelo a díky němu se vyhneme situaci hraničící s insolvenci na straně městské části, což jsme v Praze ještě nikdy nezažili," řekl Vyhnánek.

Právě hrozící insolvence byla podle náměstka hlavním důvodem, proč město dluh odpustí. Podle Vyhnánka by to pro 100 000 Pražanů znamenalo, že by přišli o služby, které radnice poskytuje, jako je například školství nebo péče o seniory.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010.

Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu. Minulé vedení Prahy 8 stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

Centrum Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna.

Co bude konkrétně v budově Centra Palmovky, zatím není jasné. Podle dřívějšího vyjádření náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) by mělo jít o administrativní prostory a v okolí budovy pak vzniknou byty.


Autor: ČTK

Zemřel Vladimír Prchlík, Sokol a čestný občan Prahy 4

Včera v 10:17

Ve věku 93 let zemřel čestný občan Prahy 4 Vladimír Prchlík, rodák ze Spořilova a dlouholetý aktivní člen spořilovského Sokola. U příležitosti životního jubilea – 90 let, obdržel Vladimír Prchlík v prosinci 2019 uznání za zásluhy o rozvoj sokolského hnutí stříbrný odznak Zasloužilého člena České...

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

16. srpna 2022 ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru