dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Aby opět nestály práce na Blance, Praha raději zaplatí obří dluh 600 milionů
Pozastaven? Spíše nezahájen, vždyť datum zprovoznění Blanky stále nebylo určeno. Foto: tunelblanka.cz

Aby opět nestály práce na Blance, Praha raději zaplatí obří dluh 600 milionů

Praha nechá zkontrolovat faktury, které dosud neproplatila dodavateli technologické části tunelu Blanka, firmě ČKD Praha DIZ. Dluh ve výši 600 milionů korun by měl být do dvou týdnů vypořádán, řekl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Náklady na stavbu problematického tunelového komplexu podle Nouzy nepřekročí částku 36,9 miliardy korun. Termín otevření zatím stále není znám.

Z podkladů, které má ČTK k dispozici, vyplývá, že ČKD Praha DIZ kvůli neuhrazeným fakturám hrozila zastavením prací a žalobou k rozhodčímu soudu. Zvolila by tak stejný postup jako stavební firma Metrostav, která na konci loňského roku kvůli dluhům ze stavby odešla, a případ skončil u soudu.

Praha celou dobu tvrdí, že peníze na faktury má, hledá ale zákonnou cestu, jak je proplatit. Arbitři nakonec v dubnu rozhodli, že Metrostav musí stavbu dokončit do konce září. A Praha musí zaplatit více než čtyři miliardy.

„Postupovali jsme tak, jak by s největší pravděpodobností postupoval rozhodčí soud," uvedl k jednání s ČKD Praha DIZ Nouza. „Chceme předcházet škodám, které by nastaly v případě pozastavení stavby," doplnil. Z neveřejných podkladů pro jednání rady vyplývá, že by v takovém případě město přišlo o desítky až stovky milionů korun. Ve stejných materiálech se píše, že si ČKD Praha DIZ dodávkou technologií nutných pro provoz Blanky přijde na necelých šest miliard korun.

K rozhodčímu soudu půjde město i s firmou Inženýring dopravních staveb (IDS), která je správcem stavby tunelu. Praha jí dluží kolem 200 milionů.

Stavbu problematického tunelu Blanka zadala někdejší politická garnitura pod vedením primátora Pavla Béma (ODS). Její několikrát odložené otevření je zatím v nedohlednu. Náklady se v průběhu stavby zvýšily o několik miliard.


Další články
Nahoru