dnes
Středa - zatazeno
3°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pátek - snih
4°C
Absurdita: Obří květníky přemístila Praha 5 předloni z ulic na bývalé hřiště, trčí tam dodnes
Měly ozelenit ulice Prahy 5. Květníky byly odloženy na bývalé škvárové hřiště, vandalové některé stromy polámali. Foto: Jan Puci

Absurdita: Obří květníky přemístila Praha 5 předloni z ulic na bývalé hřiště, trčí tam dodnes

Na bývalé a neudržované škvarové fotbalové hřiště v Jinonicích nechala radnice Prahy 5 předloni odložit patnáct betonových květníků, které jsou součástí známého projektu na zlepšení životního prostředí na Smíchově. Na neudržované ploše porostlé náletovkami, pár desítek metrů od silnice Radlická, se obří koryta válejí dodnes. Přitom úřad na konci roku 2014 tvrdil, že se jedná o dočasné řešení. Stromy jsou ve špatném stavu, některé dokonce zmizely.

Betonoví obři

Radnice Prahy 5 v minulosti schválila projekt Snížení imisní zátěže ozeleněním ulic. V jeho rámci si pořídila přes 400 betonových květníků. Náklady byly kolem dvaceti milionů. Většina byla uhrazena z evropských fondů, radnice se podílela částkou 1,5 milionu korun. „Budou to doufám pěkné květináče do těch ulic, do kterých nelze dostat zeleň jiným způsobem,“ řekl před pár lety starosta Prahy 5 Radek Klíma. Proti květníkům se však vzedmula velká vlna veřejné nevole, na chodnících překážely. Radnice s nimi proto zahájila škatulata, byly přemisťovány. Dnes jsou kromě Jinonic koncentrovány na různá místa, kde to mnohdy nemá logiku a jsou spíše pro smích.  

Na absurdní shluk betonových květníků na opuštěném místě upozornil server Pražský patriot poprvé na podzim 2014. K přemístění květníků na bývalé hřiště v majetku Prahy 5 došlo po té, co magistrát posoudil jejich původní umístění v ulicích Smíchova za nepřípustné.

Radnice prostřednictvím svého tiskového odboru předloni na podzim sdělila, že tyto „betonové nádoby budou vyprázdněny a pak zapůjčeny zájemcům, s kterými jsou uzavírány smlouvy“.

Tři měsíce po tomto vyjádření byly květníky stále na svém místě, vandalové mezitím některé stromy polámali, jiné někdo ukradl. V té době již radnice držela ohledně květníků bobříka mlčení, na zaslané dotazy neodpověděla. Nádoby jsou na ploše nedaleko OC Galerie Butovice dodnes, dlouhý pobyt na odlehlé a volně přístupné ploše si na zasazených stromech vybral svou daň.

V původním shluku chybí jeden květník, který byl obložen dřevem  a přemístěn do areálu dětského hřiště v ulici Holečkova. „Do budoucna plánujeme obložit další květníky a umístit je ve veřejném prostranství. Zbývající, předpokládáme, budou zapůjčeny zájemcům nebo prodány. Pouze však ty, které jsou vyřazeny z projektu Emisní zátěže,“ sdělila mluvčí Prahy 5 Helena Šmídová.

upraveny-kvetnik-nahled

Upravený květník v Holečkově ulici

„Květníky chceme obložit dřevem a umístit je do veřejného prostranství jako lavičky. Pokud některé květníky zůstanou, budeme jednat s architekty a občany městské části a jejich dalším využití,“ dodala.

O stěhování nádob z ulic Prahy 5 na území jiných městských částí se hovoří už dlouhou dobu, několik se jich například mělo stěhovat před Kongresové centrum v Praze 4. Nic z toho nebylo realizováno.  

I když byl projekt květníků iniciován ještě v době starosty Milana Jančíka, faux pas s válejícími se nádobami v Jinonicích jde za současnou vládnoucí koalicí v Praze 5, jejíž součástí je TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL a Strana zelených.    

Betonové květníky, které stojí už rok a půl na opuštěném místě v Jinonicích:

img-7349-nahled

img-7351-nahled

img-7352-nahled

img-7354-nahled

img-7355-nahled

img-7356-nahled

img-7357-nahled

img-7359-nahled

img-7361-nahled

img-7363-nahled


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Praha 6 chystá řadu akcí, kterými připomene sto let od vzniku republiky

11. ledna 2018 v 15:46

Praha 6 při příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa pořádá celou řadu kulturních a vzpomínkových akcí, které jsou rozloženy do celého roku.

Další články
Nahoru