Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

A studio Rubín uvádí novou dokumentární inscenaci Istanbulská úmluva

V České republice stále platí, že muži zaujímají většinu rozhodujících funkcí. Jaké jsou ale sdílené představy o tom, jací muži jsou nebo mají být? A jak tento fakt i otázka souvisí s mezinárodním dokumentem, který téměř nikdo nečetl, ale všichni na něj mají názor? A proč je Česká republika jednou z posledních pěti zemí v EU, která tento dokument zatím neratifikovala?

Na tyto otázky hledá v nejnovější inscenaci pražského A studia Rubín a neziskové organizace Otevřená společnost odpovědi režisérka Barbara Herz. V dokumentární sondě do osobních strachů a nerovností, které tak snadno ústí v násilí, se představí Petr Jeništa, Lucie Syrová a Dan Kranich. Premiéra Istanbulské úmluvy se odehraje 19. a 20. ledna. Vstupenky jsou již v prodeji.

„Chcete se vsadit, jestli teď přijde konec světa? Raději si zahrajme bingo. Hry se účastní zástupci celé společnosti, od politika středního věku, až po aktivistku a strážkyně patriarchátu. Nechybí bojovníci na sociálních sítích, novodobí disidenti a samozřejmě: ideální oběť. Tak se připravte! Jaká (stará dobrá osvědčená) čísla asi zazní? Pojďme společně odškrtávat: tradiční rodina, tradiční muž, tradiční žena, genderová ideologie a zbytečný cár papíru, protože násilí u nás není problém. (A to nám chcete zakázat i flirtování?) Žena patří k plotně a muž dělá kariéru, tak si prosím nějakými novotami neničme českou kulturu! A navíc: plácání po zadku ještě nikdy nikoho nezabilo. Bingo!“ uvádí dokumentární sondu anotace Istanbulské úmluvy.

Každá 3. žena a každý 9. muž v ČR má zkušenost s domácím násilím (Ipsos, Pod svícnem, 2022). V roce 2022 bylo na policii oznámeno 880 případů znásilnění, což představuje 14 % nárůst oproti předešlému roku. Studie ukazují, že nahlašováno je asi jen 10 % skutečných případů (Policie ČR, 2022 a Úřad vlády ČR, 2018). Lékařskou pomoc pak kvůli domácímu násilí vyhledá 162 tisíc žen ročně (proFEM, 2016). Přesto je ČR jedním z posledních států Evropy, který k úmluvě zatím nepřistoupil.

Režisérka Barbara Herz v českém divadelním prostředí soustavně rozvíjí dokumentární metody. Istanbulskou úmluvou v A studiu Rubín navazuje na svou předchozí tvorbu, kdy na základě autentických rozhovorů vytvořila divácky oblíbené inscenace Jenom matky vědí, o čem ten život je a O bílých heterosexuálních mužích, kteří jedí maso. Scénář Istanbulské úmluvy vznikl na základě série obsáhlých rešerší a rozhovorů. Objeví se tak mimo jiné perspektiva advokátky zastupující oběti násilí, stejně jako pracovnice azylového domu, soudní znalkyně, novinářky a několika politiků. Autoři pracují se sociologickými daty, mediálním prostorem i fragmenty osobních příběhů lidí, kterým zasáhla do života vyostřená debata o Istanbulské úmluvě stejně jako často bagatelizované domácí násilí.

Trojice herců Lucie Syrová, Petr Jeništa a Dan Kranich v průběhu inscenace rozvíjejí různé perspektivy, které v debatě o Istanbulské úmluvě zaznívají. Rozehrávají mýty o dokonalé oběti a dokonalém pachateli, stejně jako si hrají s představami tradiční rodiny nebo rolí mužů a žen. Násilí a různé formy rozdílné pozice žen a mužů, které jsou v tématu obsažené, varují v nadsázce a surreálně laděných obrazech. Kromě zmíněných herců a režisérky Barbary Herz na inscenaci spolupracuje asistentka režie a dramaturgyně textu Daniela Samsonová a asistentka režie Klára Metge. Dále se na inscenaci podílejí dramaturgyně Lucie Ferenzová a Dagmar Fričová. Scénografii a kostýmy vytvořila Petra Vlachynská, která spolu s režisérkou Herz spolupracovala již na oceňované inscenaci Tanec dervišů. Autorkou hudby je osobitá hudebnice Vladivojna La Chia, která se podílela na inscenaci Barbary Herz Láska v Klicperově divadle.

Premiéra inscenace se uskuteční 19. a 20. ledna. Další reprízy jsou plánované na 28. ledna, 20. a 29. února, 22. března, 13. dubna nebo 15. května.


Autor: Alo

Festival amatérských loutkářů

Dnes ve 12:36

Od 8. do 10. března se v Praze 8 můžete podívat na loutkáře. Uvidíte celkem 6 představení pražských a středočeských loutkářů.

La Strada Jiřího Bubeníčka. Premiéra nové inscenace Pražského komorního baletu

Včera v 07:00

Na začátku března bude mít premiéru nové představení Pražského komorního baletu La Strada, strhující příběh o lásce a krutosti z cirkusového prostředí podle stejnojmenného snímku Federica Felliniho. Celovečerní inscenaci pro soubor vytvořili tanečník a choreograf Jiří Bubeníček a výtvarnice Nadina...

Divadlo Na zábradlí v březnu uvede Čechovova Racka

1. března 2024 ve 14:18

V Divadle Na zábradlí se rozjely přípravy nové inscenace. Po dvou úspěšných premiérách autorských počinů Franz a kavka a Uvnitř banánu tentokrát dramaturgická volba míří na klasický titul – Racka od Antona Pavloviče Čechova. Ikonická hra se na Zábradlí vrátí v režijním pojetí Jiřího Havelky po...

Gatteo – Hostivařský session

29. února 2024 v 07:47

Projekt Gatteo – Hostivařský session navazuje na úspěšná hraní v restauraci Karolína a rozšiřuje své působení do další části Prahy 15.

Soused. Hořká komedie ze současnosti s Miroslavem Hanušem a Martinem Donutilem

28. února 2024 v 07:30

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře napínavý příběh jednoho zdánlivě náhodného setkání. Hru Soused rakousko-německého scenáristy a spisovatele Daniela Kehlmanna uvede poprvé 16. března divadlo Rokoko.

Březen je měsícem čtenářů

27. února 2024 v 07:37

Březen je tradičně v České republice věnován čtení a knihám. Ani letos tomu u příležitosti Března měsíce čtenářů nebude jinak a Městská knihovna v Praze (MKP) nabízí po celý měsíc akce zaměřené nejen na čtení ale také digitální gramotnost nebo nové...

Nová hra v divadle La Fabrika. Patrik Děrgel a Jiří Štrébl jako odvrácené tváře naší doby

27. února 2024 v 07:33

Tragikomická fraška i znepokojující společenský apel. Steigerwaldova divadelní hra A tak tě prosím, kníže se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna. Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu. V holešovické La Fabrice zkouší inscenaci v režii Radima...

Julien van Middendorp vystaví svá díla na Malé straně

24. února 2024 v 08:13

Od 5. do 26. března máte možnost navštívit výstavu nizozemského výtvarníka Juliena van Middendorpa v galerii ART 47 na Malé straně. Na výstavě pod názvem „Reactive Mind“ malíř představí svou tvorbu věnovanou různým aspektům lidské zkušenosti, od osobního růstu a odvahy překonávat překážky po...

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

S knihovnou do virtuální reality

21. února 2024 v 07:03

Městská knihovna v Praze zve na konferenci o virtuální realitě (VR), která se bude konat 4. března od 15 hodin v pobočce Petřiny (U Petřin 1/2511, Praha 6). Nabídne workshopy a tematické přednášky významných osobností české VR scény. 

Winternitzova vila: Kukal Quartet

20. února 2024 v 15:00

Ve čtvrtek 7. března se můžete ve Winternitzově vile těšit na vystoupení Kukal Quartet.

Další články
Nahoru