Dnes Úterý - obcasny-dest 13°C
Zítra Středa - obcasny-dest 12°C
Úterý 27. 9. 2022
Svátek má Jonáš
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
9 rad, jak na zamítnutou hypotéku
ByznysPražský životKomerční sdělení
Ilustrační foto: unsplash.com

9 rad, jak na zamítnutou hypotéku

V letech 2020 a 2021 zažil hypoteční trh obrovský boom, ale od roku 2022 se nejen zvedají úrokové sazby, ale zpřísňují se i podmínky pro schválení hypotéky. Proto se stále častěji stává, že jsou hypoteční úvěry zamítnuty z důvodu nedostatečné bonity žadatele či nedostatku vlastních zdrojů, nižší zástavní hodnoty nemovitosti, zápisu žadatele v registru dlužníků nebo jeho vyššího věku. Co tedy dělat, když vám banka zamítne schválení hypotéky?

1. Podejte společnou žádost

Pokud máte nedostatečný příjem, jednou z možností, jak jej navýšit,  je podat společnou žádost s druhou osobou. Banka bude posuzovat součet vašich příjmů. Společně mohou žádat manželé, partneři, dítě s rodičem nebo jiní příbuzní i kamarádi. Spolužadatel může pomoci i v případě vyššího věku žadatele. Vyšší věk je pro banku rizikem, že žadatel nestihne hypotéku splatit. Pokud tedy budete mít mladšího spolužadatele, banky vypočítají maximální dobu splatnosti hypotéky z jeho věku. 

2. Sežeňte si ručitele

Na pomoc můžete pozvat i ručitele. Ten se zaručí, že za vás splatí úvěr v okamžiku, kdy ho sami nebudete schopni splácet. 

3. Navyšte své příjmy 

Můžete také zkusit navýšit své příjmy. Některé banky počítají příjmy za kratší dobu než 12 měsíců, může vám tedy pomoct nové zaměstnání (ale ve zkušební době hypotéku nezískáte), jednorázové odměny v zaměstnání nebo příjem z nájmu nemovitosti. 

4. Dozajistěte úvěr druhou nemovitostí

Pokud smluvní znalec stanovil zástavní hodnotu nemovitosti níže, než je kupní cena, a banka vám odmítá poskytnout úvěr, můžete ručit další nemovitostí. U hypotečního úvěru se výše půjčky odvíjí od sumy všech zástavních hodnot nemovitostí poskytnutých do zástavy. Jako dodatečná zástava může sloužit jakákoliv nemovitost (rodinný dům, byt, rekreační objekt určený k trvalému bydlení či stavební pozemek).

5. Odstraňte důvody snížení zástavní hodnoty

Často je zástavní hodnota snížena ze zřejmého důvodu: je zatížena věcným břemenem, je k ní ztížený přístup, je na ní zástavní právo jiného subjektu než hypoteční banky apod. Pokuste se tedy odstranit tyto důvody, je-li to možné. 

6. Financujte část úvěru z dalšího zdroje

Jiným zdrojem může být úvěr ze stavebního spoření, spotřebitelský úvěr či půjčka od známých. Banka bude chtít znát všechny zdroje financování koupě nemovitosti a bude ji zajímat, jak jejich splácení ovlivní schopnost žadatele splácet hypotéku.

7. Zkuste požádat o nový odhad v jiné bance

Každá hypoteční banka má trochu jiné požadavky na technický stav nemovitosti a přistupuje tedy rozdílně ke stanovení zástavní hodnoty. Máte tedy velkou šanci, že nový odhadce odhadne cenu výš. 

8. Uhraďte případné dluhy a zbavte se zápisu v registru dlužníků 

Banky vždy kontrolují, jestli žadatel nemá zápis v jednom z registrů dlužníků. Jakýkoliv dluh vás může připravit o hypotéku. Před žádostí se tedy ujistěte, že o vás banka v rejstříku nic nenajde. Pokud nějaký záznam máte, zjistěte detaily a případný dluh ihned uhraďte. Po uhrazení můžete zaslat žádost o výmaz z registru dlužníků. Záznamy se v rejstříku uchovávají ještě několik let po zaplacení dluhu, může se tedy stát, že váš záznam nebude smazán ihned.

9. Požádejte o překlenovací úvěr ze stavebního spoření 

Nemáte-li dostatek vlastních peněz, můžete zkusit překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Stavební spořitelna vám poskytne peníze a vy splácíte úroky z této částky. Zároveň si musíte založit stavební spoření a nastřádat 40 % půjčené částky. V případě překlenovacího úvěru vám stačí mít vlastní zdroje v rozmezí 1–5 % z ceny nemovitosti.


V sobotu se koná investiční konference, přednášet budou české investiční hvězdy

Včera v 19:23

V pražském Hotelu Fitzgerald proběhne 1. října konference zaměřená na investování, a to hned z několika různých pohledů. Na akci, kterou pořádá Value Club společně s generálním partnerem RoboMarkets, vystoupí přední čeští investoři a odborníci. Své know-how bude předávat například Daniel Gladiš...

Světelná a divadelní show nebo koncert. Posvícení u Doubravky v Praze 14

Včera ve 12:11

Každoroční akce u rozhledny Doubravka se koná v sobotu 1. října od 14 hodin.

Den architektury na zámku Veleslavín

Včera v 11:30

Mimořádné otevření Zámku Veleslavín na Dnů architektury v soboru a neděli 1.-2. října od 10:00 – 17:00 hodin.

Festival delikátních chutí – podzim 2022

Včera v 10:45

V neděli 2. října zaplní pokrmy z různých koutů světa Novoměstskou radnici v Praze 2 a její přilehlé okolí.

Burčák fest na náplavce

Včera v 10:31

Burčákový pochod náplavkou se koná 30. září a 1. října od 14 do 21 hodin. Ochutnáte ta nejlahodnější vína z jižní Moravy, ale i ze zahraničí.

Hostivařský komunitní den

25. září 2022 v 10:43

V areálu Komunitního centra farní dvůr v Praze 15 se koná 1. října od 9 hodin komunitní farní a sousedské setkání.

Nahrávací studio nejen pro online výuku

23. září 2022 v 11:29

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) reagovala na potřeby online výuky vzniklé v době koronavirové pandemie a v prostorách fakulty vybudovala profesionální streamovací a nahrávací studio se špičkovým vybavením. Díky nejmodernějším technologiím za téměř 4 miliony korun poskytuje...

Asia Fest a street food na Náplavce

23. září 2022 v 11:22

V sobotu 24. září se na Smíchovské náplavce na Hořejším nábřeží v Praze 5 uskuteční přehlídka exotických chutí a vůní Asie. V nabídce budou jídla jak z kuchyně japonské, tak indonéské, indické nebo třeba thajské.

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku pokračuje

23. září 2022 v 10:39

Sezóna farmářských trhů na Kulaťáku v Praze 6 i nadále pokračuje a každou sobotu se můžete těšit na takřka 100 prodejců nabízejících nejen farmářské produkty.

Další články
Nahoru