Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
6 minut pro zdraví. Praha 10 vybudovala v parku preventivní osvětovou stezku
Stezku si vyzkoušeli už první občané. Zdroj foto: MČ Praha 10

6 minut pro zdraví. Praha 10 vybudovala v parku preventivní osvětovou stezku

Historicky první Dny zdraví na Desítce vyvrcholily o víkendu otevřením zkušební verze unikátního projektu s názvem 6 minut pro zdraví v Parku Ruth Bondyové. Osvětový a preventivní projekt, za kterým stojí ústecká kardioložka Iveta Petrová, umožňuje, aby si kdokoli a zdarma mohl ve veřejném prostoru otestovat svou tělesnou zdatnost. Informoval o tom mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp. V nejbližších měsících čeká park rekonstrukce, v plné verzi tak bude stezka fungovat na jaře roku 2025.

Projekt zaměřený hlavně na zdravou chůzi byl uveden do praxe na podzim minulého roku v Městských sadech v Ústí nad Labem je pilotní, v Evropě dosud nerealizovaný. Praha 10 je první městskou částí v metropoli, kde si ho lze vyzkoušet. „Rychlá chůze je v něm nejenom prostředkem k určení zdravotního stavu, ale zároveň osvědčenou preventivní aktivitou,“ sdělil Tropp.

Stezka je vlastně jednoduchým testem, v němž se měří vzdálenost, kterou je člověk schopen co nejrychleji ujít v průběhu určitého času. V parku je aktuálně vyměřena stometrová dráha, na které se člověk pohybuje tam a zpět, v rozmezí 20 metrů jsou osázeny patníky s označenou vzdáleností.

Po šesti minutách chůze tak člověk ví, kolik metrů ušel a na informační tabuli zjistí, zda jeho výkon odpovídá hodnotám zdravého člověka nebo ne. „Pokud člověk tyto výsledky se svým lékařem sdílí, umožní mu to rychle se zorientovat v závažnosti pacientova onemocnění,“ vysvětlil Tropp.

„Jsem nadšená, že se zdravotní stezku po premiéře v Ústí nad Labem, povedlo otevřít i v hlavním městě, i když zatím pouze ve zkušebním módu. Je určená především lidem staršího věku, pro které jsou obvyklé sportovní aktivity příliš náročné. Stezka pak má roli nejenom zdravotně preventivní, ale i socializační. Osobně věřím, že se po rekonstrukci parku Ruth Bondyové stane oblíbenou součástí volnočasových aktivit nejenom seniorů z Prahy 10, ale i motivačním nástrojem, se kterým budou pracovat lékaři a jejich pacienti,“ uvedla kardioložka a zakladatelka projektu Iveta Petrová.

Stezku s doktorkou pokřtil celoživotní propagátor sportu a sportování, senátor za Prahu 10 a emeritní přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie Jan Pirk. „Za své zdraví jsme všichni odpovědní hlavně sami, ale je skvělé, když nám s tím pomáhá okolí. Třeba tím, že umožňuje pohyb ve veřejném prostoru, nebo tímhle skvělým projektem. Doufám, že místním časem přiroste k srdci a budu tu vídat lidi, kteří si tu budou testovat svou kondici. Nikdy není pozdě začít sportovat a starat se o sebe, jsem rád, že to v Praze 10 vědí,“ uvedl Pirk.

Stezka vznikla ve spolupráci se společností AstraZeneca. „Upřímně mě těší, že jsme dostali možnost podpořit tento projekt zaměřený na prevenci AstraZeneca kardiovaskulárních a dalších nepřenosných onemocnění. Stezka je pro lékaře velmi jednoduchým a zároveň konkrétním nástrojem pro sledování fyzické kondice pacienta v čase, což je zásadní pro průběžné vyhodnocování efektu léčby, ale také pro motivaci pacienta o své zdraví pečovat. Jsem rád, že můžeme být součástí této osvětové iniciativy a doufám, že budeme moci společně šířit obdobné projekty i na další místa v Česku,“ uvedl ředitel AstraZeneca pro Českou republiku Kuuno Vaher.

Vzhledem ke stáří a stavu cest v parku Ruth Bondyové mohla být stezka otevřena pouze v omezeném režimu. Ještě v tomto roce však proběhne rekonstrukce parku, které umožní, aby mohly být dokončeny instalační práce a stezka tak začala fungovat stoprocentně. Dokončení osazení je plánováno na jaro příštího roku.

„Každá aktivní minuta se počítá, proto jsem rád, že jsme se mohli spojit s paní doktorkou Petrovou a zřídit v parku Ruth Bondyové stezku 6 minut pro zdraví. Pravidelný zdravý pohyb je klíčovým prvkem prevence srdečních chorob. Navíc pohyb uvolňuje do těla endorfiny, které přispívají ke zlepšení nálady a redukci stresu. Zvu tedy všechny sousedy z okolí a kolemjdoucí, ať si stezku vyzkouší. Šest minut si dokáže najít snad každý z nás,“ sdělil starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

Projekt je realizován pod záštitou místostarosty a radního pro zdravotnictví, rodinné a sociální záležitosti Davida Kašpara (STAN).   


Autor: Jan Puci

Praha 13 zve na Den zdraví na Slunečním náměstí

14. června 2024 v 07:07

Praha 13 zve na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu – Den zdraví, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví a prevence proti nemocem. Děti si mohou zasoutěžit o zajímavé ceny.

Praha 15: Setkání u kulatého stolu pro pečující osoby

8. června 2024 v 18:01

Pečujete o děti, mladistvé, dospělé osoby se zdravotním postižením (jakéhokoliv handicapu), partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobě vážně nemocné, rodiče seniory, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby?

Databáze ukáže, který praktik očkuje proti černému kašli

8. června 2024 v 07:53

Zájemci o očkování proti černému kašli už nebudou hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví...

Reuse den na Smíchově

7. června 2024 v 08:57

Před kostelem sv. Václava se koná Reuse den od 11 do 17 hodin.

Pádluj pomáhat se spolkem ALSA a Take up

4. června 2024 v 10:25

Už pošesté proběhne v pražském Podolí výjimečná akce spojující sport, zábavu a dobrou věc. Spolek ALSA, který se dlouhodobě věnuje pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jejich rodinám, pořádá v sobotu 15. června Prague City Swim: Plav a pádluj...

Andělské Pivobraní

1. června 2024 v 10:35

Setkání pěti spřátelených pražských pivovarů, kde se bude slavit láska k pivu, dobrému jídlu a skvělé zábavě.

Kožené pantofle, proč jsou tak oblíbené? Který model bude nejmódnější?

31. května 2024 v 06:49

Kožené pantofle se staly velmi oblíbeným doplňkem nejen na pláži, ale i ve městě. Pohodlí, elegance a univerzálnost jsou hlavními důvody, proč si je vybírá stále více lidí. Ale co konkrétně dělá kožené pantofle tak atraktivními a jaký model bude letos nejvíce trendy?

Další články
Nahoru