dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - oblacno
2°C
Evropská premiéra: živý 3D koncert rozezvučí historický kostel na Starém Městě
Robert Jíša v kostele sv. Šimona a Judy, kde se budou 3D koncerty v létě konat. Foto: archiv

Evropská premiéra: živý 3D koncert rozezvučí historický kostel na Starém Městě

Na konci letních prázdnin zažije Praha evropskou premiéru. V barokním kostele sv. Šimona a Judy na Starém Městě se uskuteční první živý 3D koncert v Evropě, nazvaný Hlasy světla. Na otázky serveru Pražský patriot odpovídal autor projektu, hudební skladatel Robert Jíša.

Robert Jíša

Narodil se 9. dubna 1970.

Hudební skladatel, žije v Praze, studoval obor filmová hudba na Berklee College of Music v Bostonu.

V Česku vydal 21 CD, z nichž některá dosáhla ocenění Platinová deska (Pět Tibeťanů, Kouzelné vánoce) a posledních několik titulů je distribuováno i na amerických a britských iTunes.

Nejaktuálnější jsou Hudba proti nespavosti, Hlasy vesmíru, Relaxační hudba pro miminka a Hlasy moře.

Kromě relaxační hudby New Age se věnuje také skladbě filmové a televizní hudby a nově vystupuje jako klávesista a autor s hudební skupinou Poste restante zpěváka Martina Pošty.

Vedle filmu skládá hudbu i pro divadla, například baletní představení Tanec pralesa nebo činohru Jak uvařit žábu.

Můžete stručně představit 3D projekt Hlasy světla a říci, v čem je unikátní?
Hlasy světla jsou světovou premiérou stejnojmenné experimentální hudební skladby pro sbor, analogové syntetizátory, komorní symfonický orchestr a sólisty. Její téma je, pokud bych to měl maximálně zkrátit, smrt a co nás čeká po ní. Celý projekt je kromě toho unikátní v doposud nevídané kombinaci 3D projekcí v barokním prostoru a živého vystoupení vynikajících interpretů.

Na jaké umělce se mohou diváci těšit?
Podařilo se nám získat světoznámý chlapecký sbor Boni Pueri a britskou sopranistku Christinu Johnston. Orchestr se skládá z mnoha vynikajících hráčů a celé to bude od dirigentského pultíku řídit Marek Štryncl, zakladatel a šéf legendárního souboru Musica Florea.

Bude trojrozměrná dimenze srovnatelná s takovými produkcemi v 3D kinech?
Jsem přesvědčený, že bude ještě lepší. V kině jde zpravidla o pokus docílit co nejvěrnějšího 3D zobrazení reality, my pracujeme s abstraktnějšími obrazy, třemi kovovými plátny, a tak si můžeme dovolit mnohem víc experimentování s prostorem. Chceme pracovat s příběhem, duší posluchače a diváka, ne jen prezentovat co 3D umí.

Čerpal jste pro tento projekt někde inspiraci?
Chtěli jsme se vyhnout třeba i nechtěnému kopírování. Kombinace symfonického orchestru, sboru a 3D, vše vyprávějící jeden příběh, je zcela bezprecedentní a jedinečná.

Lze se s obdobným projektem setkat někde jinde v České republice nebo v zahraničí?
Jsme průkopníci. Narážíme díky tomu na mnoho problémů, ale jejich řešení nás posouvá dál a výsledek by měl být zcela unikátní. Možná, že za pár let bude podobné uchopení živé hudby běžné, ale nyní jsme naprostými pionýry. Vlastně otevíráme budoucnost.

robert-jisa-cb-nahled

Robert Jíša

Jaké všechny smysly budou diváci během představení potřebovat?
Je to koncert, takže sluch určitě. Jde o 3D představení a navíc v překrásném prostředí barokního kostela, takže zrak samozřejmě také. Bude o čem přemýšlet, tedy bez fantazie to nepůjde a čich s hmatem nechť si už každý zapojí dle vlastního uvážení. Hudba a projekce by se měly prolnout do jednoho působivého celku.

Spíš pro mladší diváky, ale…

Lze považovat tento projekt za jistou formu terapie? Má léčivé účinky?
Moje osobní teorie je, že každá hudba má terapeutické účinky, takže z tohoto pohledu zní odpověď ano. Měl by to být mimořádně intenzivní duchovní zážitek na téma život, smrt, odpuštění, smíření a znovuzrození.

Pro jaké věkové kategorie diváků je projekt určen?
Použití nových technologií bude asi zajímat spíš mladší diváky, ale téma, přesah celého projektu myslím promlouvá i k divákům starším. Nikoho bych od návštěvy Hlasů světla neodrazoval, i když asi nepůjde o „masovku“.

Proč jste umístil projekt do kostela sv. Šimona a Judy?
Nejen, že jde o překrásný barokní sál, na vynikajícím místě v centru Prahy, který je, jako jediný svého druhu, technicky připraven na akci tohoto druhu, ale díky podpoře FOK byl i volbou pragmatickou. Dostali jsme možnost podívat se tam a zvážit, zda bychom Hlasy světla nerealizovali přímo zde. Do toho prostoru jsme se okamžitě zamilovali a bylo rozhodnuto.

Více o projektu na: www.hlasysvetla.czhttps://www.facebook.com/…907638192605?…

Vstupenky v předprodeji: http://www.ticketstream.cz/…hlasysvetla/


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru