dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
29. září 1985: z pražského metra zmizely turnikety. Jen tak se nevrátí, nejsou peníze
Turnikety ve stanici metra Kačerov. Foto: archiv DPP

29. září 1985: z pražského metra zmizely turnikety. Jen tak se nevrátí, nejsou peníze

Přesně před osmadvaceti lety, 29. září v roce 1985, byly u vstupů do pražského metra demontovány mincovní turnikety s mechanickými výsuvnými rameny. Ty bránily v průchodu tomu, kdo se pokusil vstoupit bez zaplacení jednokorunovou mincí nebo projít nesprávným směrem. O návratu turniketů do pražského metra se hovoří již několik let, tuto myšlenku prosazovali poslední ředitelé dopravního podniku. Zdá se však, že Praha na tento projekt nebude mít peníze.

Turnikety byly ve všech stanicích pražské podzemky od jejich zprovoznění. Posledním úsekem, který byl vybaven turnikety, ale jen necelý rok, byla dvoukilometrová trasa na „céčku“ z Florence na Fučíkovu (dnes Nádraží Holešovice).

Anketa

Jste pro návrat turniketů do pražského metra?

68.7%
(68.7%)
31.3%
(31.3%)
Turnikety byly jen na trase A a C, protože první úsek „béčka“ ze Smíchovského nádraží na Florence byl zprovozněn až 2. listopadu 1985, takže zde již byly instalovány elektronické razítkovací označovače jízdenek. Zajímavostí je, že v autobusech byly mechanické děrovače z Maďarska.

O návratu turniketů do pražského metra se hovoří již několik let. Propagátorem této myšlenky byl bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák a také končící ředitel Milan Křístek, který byl tento týden odvolán.

metro-turnikety1-nahled Zastánci návratu turniketů upozorňují na to, že ročně přichází dopravní podnik kvůli černým pasažérům o 350 milionů korun. I když realizace celého projektu by vyšla zhruba na miliardu a půl, podle dříve vypracovaných studií by se investice vrátila během několika let. Nicméně Praha na tak velký projekt v současné době nemá dostatek financí, takže realizace je v nedohlednu.

O tom, že metropole přichází kvůli lidem, kteří jízdné neplatí, o obrovské částky, svědčí dostupná čísla za letošní rok. Za prvních šest měsíců odhalili pražští revizoři 130 tisíc černých pasažérů a udělili pokuty za více než 50 milionů korun.


Další články
Nahoru