Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
22. 2. 2022. Některé pražské radnice chystají mimořádný svatební den
O svatbu v úterý 22. 2. 2022 je v některých částech Prahy zvýšený zájem. Foto: Lucie Rychlá

22. 2. 2022. Některé pražské radnice chystají mimořádný svatební den

Magické datum a šťastný den, protože dvojka je šťastným číslem. Alespoň tak vidí úterý 22. 2. 2022 numerologové. Každopádně tato neopakovatelná číselná kombinace je lákadlem pro některé páry, aby si řekly své ano a uzavřely sňatek. Vyplývá to z ankety, kterou server Pražský patriot udělal mezi radnicemi v metropoli.

V Praze 1 jsou termíny již plně obsazeny, na Staroměstské radnici by mělo uzavřít sňatek deset párů. „Plus dalších pět na jiných místech. A ještě by měla být uzavřena dvě registrovaná partnerství,“ sdělila Petra Pekařová z tiskového oddělení první městské části.

Praha 2 umožní 22. února svatební obřady v Pavilonu Grébovka, který je součástí vinice. „Zatím zde máme nahlášené tři svatby. Další případní zájemci mohou naši matriku stále kontaktovat,“ uvedla mluvčí radnice Andrea Zoulová.

Praha 3 na datum se samými dvojkami nechystá svatební den. „Úterky jsou u nás navíc vyhrazeny pro slavnostní obřady skládání státoobčanských slibů. Ani nemáme žádnou informaci, která by se týkala jakéhokoliv zájmu ze strany snoubenců o uzavření manželství před matričním úřadem Prahy 3 v tento den,“ uvedl vedoucí odboru vnějších vztahů a kultury Pavel Trojan.

„V úterý 22. února před naším matričním úřadem uzavře manželství pět párů. Další žádosti již nepřijímáme. Oddávat budeme jako každý jiný oddací den na radnici v Nuslích,“ řekl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Praha 5 žádný převratný zájem v tomto termínu neregistruje. „Zatím jsou nahlášeny pouze tři církevní svatby,“ podotkl vedoucí odboru vnějších vztahů a komunikace Radim Otépka.

Oddací dny na úřadě v Praze 6 jsou vždy čtvrtek, pátek a první sobota v měsíci. „Na základě zvláštní žádosti však umožňujeme uzavřít manželství mimo běžné termíny, potažmo i na jiném vhodném místě, než je obřadní síň městské části ve Skleněném paláci. Vydání povolení není nárokové, záleží zejména na možnostech matričního úřadu. Snoubencům se však zpravidla snažíme vyjít vstříc. Na úterý 22. února evidujeme celkem šest žádostí o uzavření manželství a všem těmto žadatelům hodláme vyhovět,“ informoval mluvčí šesté městské části Jiří Hannich.

Jak uvedla vedoucí oddělení matriky na radnici Prahy 7 Marcela Požárková, na termín 22. 2. 2022 je rezervace čtyř svatebních obřadů, potvrzení zatím provedl jen jeden pár. „Pochopitelně se nebráníme dalším rezervacím na tento termín, ale vzhledem k tomu, že se jedná o všední den – úterý – moc zájmu neregistrujeme,“ sdělila matrikářka. 

„Rozhodli jsme se z 22. února učinit mimořádný svatební den. Přestože na hru čísel moc nevěřím, setkával jsem se s dotazy, zda se v Libni bude v ,dvojkový´ den oddávat. Řekli jsme si tedy, že zájemcům vyjdeme vstříc, nakonec mít na snubním prstýnku samé dvojky může být pro manželské páry docela hezká vzpomínka,“ sdělila starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Datum psané 22. 2. 2022 (zkráceně lze psát i 22.2.22) je takzvané palindromové datum, to znamená, že se čte zprava doleva i zleva doprava stejně.

Dny, které jsou palindromovým datem, se považují za dny štěstí. Někteří numerologové jsou navíc toho názoru, že dvojka je symbolem štěstí, lásky, klidu, růstu, vytrvalosti a pozitivní energie.

Svatby 22. 02. 2022 se v Praze 8 odehrají v Obřadní síni Libeňského zámku, možnost pro uzavření sňatku v tento den má celkem devět párů.

Praha 9 vychází vstříc zájemcům, kteří na 22. února plánují svatební obřad. „Na tento den zatím evidujeme v obřadní síni vysočanské radnice jednu svatbu a další ještě nemáme definitivně potvrzenou," uvedla mluvčí městské části Marie Kurková.

„Zájem o toto datum evidujeme, nicméně mimo určené obřadní dny oddáváme jen ve výjimečných případech. U tohoto data výjimku činit nebudeme a svatební obřady neplánujeme. Důvodem je i personální situace, respektive koronavirová pandemie," vysvětlil mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. 

„Na 22. února se u nás mimořádný svatební den nechystá, neboť jsme zatím o obřad v tento den nezaznamenali žádné zájemcem" sdělila mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová. Dvanáctá městská část má zatím přihlášeny na dvojkové datum dva páry, které uzavřou sňatek v obřadní síni nové modřanské radnice. Další páry se ještě mohou hlásit. 

Plné termíny už jsou v Praze 13. V obřadní síni radnice na Slunečním náměstí bude 22. února oddáno šest párů, jak uvedla mluvčí městské části Lucie Steinerová.

Praha 14 má na 22. února plánovaný pouze jeden obřad, a to v obřadní místnosti Prahy 14. „Jelikož termíny svatebních obřadů na další měsíc se budou již uzavírat, nepředpokládáme další svatby. Nezaznamenali jsme zvýšenou poptávku o uzavření manželství v tento den. Na druhou stranu je celkově patrný trend snížení zájmu o svatební obřady, který souvisí s pandemií," sdělila mluvčí městské části Veronika Berná.

„I v naší městské části se bude 22. února oddávat, zatím jsou přihlášeny dva páry. Parametry svatby jsou vždy dány dle konkrétního požadavku páru. Zájemci o svatbu v tento den se jako vždy obrací na matrikářku,“ sdělila Pavlína Nejedlíková, která je pověřena vedením kanceláře starosty Prahy 15.


Autor: Jan Puci

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Dnes v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

Včera ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru