Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
22. 2. 2022. Některé pražské radnice chystají mimořádný svatební den
O svatbu v úterý 22. 2. 2022 je v některých částech Prahy zvýšený zájem. Foto: Lucie Rychlá

22. 2. 2022. Některé pražské radnice chystají mimořádný svatební den

Magické datum a šťastný den, protože dvojka je šťastným číslem. Alespoň tak vidí úterý 22. 2. 2022 numerologové. Každopádně tato neopakovatelná číselná kombinace je lákadlem pro některé páry, aby si řekly své ano a uzavřely sňatek. Vyplývá to z ankety, kterou server Pražský patriot udělal mezi radnicemi v metropoli.

V Praze 1 jsou termíny již plně obsazeny, na Staroměstské radnici by mělo uzavřít sňatek deset párů. „Plus dalších pět na jiných místech. A ještě by měla být uzavřena dvě registrovaná partnerství,“ sdělila Petra Pekařová z tiskového oddělení první městské části.

Praha 2 umožní 22. února svatební obřady v Pavilonu Grébovka, který je součástí vinice. „Zatím zde máme nahlášené tři svatby. Další případní zájemci mohou naši matriku stále kontaktovat,“ uvedla mluvčí radnice Andrea Zoulová.

Praha 3 na datum se samými dvojkami nechystá svatební den. „Úterky jsou u nás navíc vyhrazeny pro slavnostní obřady skládání státoobčanských slibů. Ani nemáme žádnou informaci, která by se týkala jakéhokoliv zájmu ze strany snoubenců o uzavření manželství před matričním úřadem Prahy 3 v tento den,“ uvedl vedoucí odboru vnějších vztahů a kultury Pavel Trojan.

„V úterý 22. února před naším matričním úřadem uzavře manželství pět párů. Další žádosti již nepřijímáme. Oddávat budeme jako každý jiný oddací den na radnici v Nuslích,“ řekl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Praha 5 žádný převratný zájem v tomto termínu neregistruje. „Zatím jsou nahlášeny pouze tři církevní svatby,“ podotkl vedoucí odboru vnějších vztahů a komunikace Radim Otépka.

Oddací dny na úřadě v Praze 6 jsou vždy čtvrtek, pátek a první sobota v měsíci. „Na základě zvláštní žádosti však umožňujeme uzavřít manželství mimo běžné termíny, potažmo i na jiném vhodném místě, než je obřadní síň městské části ve Skleněném paláci. Vydání povolení není nárokové, záleží zejména na možnostech matričního úřadu. Snoubencům se však zpravidla snažíme vyjít vstříc. Na úterý 22. února evidujeme celkem šest žádostí o uzavření manželství a všem těmto žadatelům hodláme vyhovět,“ informoval mluvčí šesté městské části Jiří Hannich.

Jak uvedla vedoucí oddělení matriky na radnici Prahy 7 Marcela Požárková, na termín 22. 2. 2022 je rezervace čtyř svatebních obřadů, potvrzení zatím provedl jen jeden pár. „Pochopitelně se nebráníme dalším rezervacím na tento termín, ale vzhledem k tomu, že se jedná o všední den – úterý – moc zájmu neregistrujeme,“ sdělila matrikářka. 

„Rozhodli jsme se z 22. února učinit mimořádný svatební den. Přestože na hru čísel moc nevěřím, setkával jsem se s dotazy, zda se v Libni bude v ,dvojkový´ den oddávat. Řekli jsme si tedy, že zájemcům vyjdeme vstříc, nakonec mít na snubním prstýnku samé dvojky může být pro manželské páry docela hezká vzpomínka,“ sdělila starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Datum psané 22. 2. 2022 (zkráceně lze psát i 22.2.22) je takzvané palindromové datum, to znamená, že se čte zprava doleva i zleva doprava stejně.

Dny, které jsou palindromovým datem, se považují za dny štěstí. Někteří numerologové jsou navíc toho názoru, že dvojka je symbolem štěstí, lásky, klidu, růstu, vytrvalosti a pozitivní energie.

Svatby 22. 02. 2022 se v Praze 8 odehrají v Obřadní síni Libeňského zámku, možnost pro uzavření sňatku v tento den má celkem devět párů.

Praha 9 vychází vstříc zájemcům, kteří na 22. února plánují svatební obřad. „Na tento den zatím evidujeme v obřadní síni vysočanské radnice jednu svatbu a další ještě nemáme definitivně potvrzenou," uvedla mluvčí městské části Marie Kurková.

„Zájem o toto datum evidujeme, nicméně mimo určené obřadní dny oddáváme jen ve výjimečných případech. U tohoto data výjimku činit nebudeme a svatební obřady neplánujeme. Důvodem je i personální situace, respektive koronavirová pandemie," vysvětlil mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. 

„Na 22. února se u nás mimořádný svatební den nechystá, neboť jsme zatím o obřad v tento den nezaznamenali žádné zájemcem" sdělila mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová. Dvanáctá městská část má zatím přihlášeny na dvojkové datum dva páry, které uzavřou sňatek v obřadní síni nové modřanské radnice. Další páry se ještě mohou hlásit. 

Plné termíny už jsou v Praze 13. V obřadní síni radnice na Slunečním náměstí bude 22. února oddáno šest párů, jak uvedla mluvčí městské části Lucie Steinerová.

Praha 14 má na 22. února plánovaný pouze jeden obřad, a to v obřadní místnosti Prahy 14. „Jelikož termíny svatebních obřadů na další měsíc se budou již uzavírat, nepředpokládáme další svatby. Nezaznamenali jsme zvýšenou poptávku o uzavření manželství v tento den. Na druhou stranu je celkově patrný trend snížení zájmu o svatební obřady, který souvisí s pandemií," sdělila mluvčí městské části Veronika Berná.

„I v naší městské části se bude 22. února oddávat, zatím jsou přihlášeny dva páry. Parametry svatby jsou vždy dány dle konkrétního požadavku páru. Zájemci o svatbu v tento den se jako vždy obrací na matrikářku,“ sdělila Pavlína Nejedlíková, která je pověřena vedením kanceláře starosty Prahy 15.


Autor: Jan Puci

Putovní výstavu o českém velikánovi Ludvíku Očenáškovi najdete v Praze 5

Dnes v 09:39

Praha 5 ve spolupráci s Litevským velvyslanectvím společně vytvořili unikátní vzdělávací projekt, zaměřený na osobnost Ludvíka Očenáška, jehož pamětní deska se nachází na budově Litevského velvyslanectví.

Nové beachvolejbalové hřiště ve škole Prahy 4

Dnes v 07:50

Na zahradě Základní školy Jílovská v Praze 4 bylo vybudováno na místě staré nevyužívané antuky zcela nové hřiště pro beachvolejbal.

Pro děti: Námořníci na Petynce

Dnes v 06:54

Praha 6 zve všechny děti i jejich rodiče na Den dětí 4. června od 10 do 18 hodin na koupališti Petynka. Vstup je zdarma.

S Prahou 4 na výlet

Dnes v 06:20

Výletní plavba po Vltavě pro rodiny cizinců i Čechů s dětmi (1–2 děti od 2 do 10 let) se uskuteční 7. června od 15 do cca 17 hodin. Odplouvá se z přístaviště č. 15 – náplavka při ulici Na Františku. Pro přihlášené je plavba zdarma.

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Včera v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Včera v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Včera v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Včera v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Včera v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Včera v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

15. května 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

15. května 2022 v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Setkání nad mapou Prahy 9 na rohu ulic Čihákova a K Moravině

14. května 2022 v 18:22

Další ze setkání představitelů radnice Prahy 9 s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9 se koná v úterý 17. května od 16 hodin.

Další články
Nahoru