Dnes Pátek - skorojasno 13°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 12°C
Sobota 1. 4. 2023
Svátek má Hugo
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
22. 2. 2022. Některé pražské radnice chystají mimořádný svatební den
O svatbu v úterý 22. 2. 2022 je v některých částech Prahy zvýšený zájem. Foto: Lucie Rychlá

22. 2. 2022. Některé pražské radnice chystají mimořádný svatební den

Magické datum a šťastný den, protože dvojka je šťastným číslem. Alespoň tak vidí úterý 22. 2. 2022 numerologové. Každopádně tato neopakovatelná číselná kombinace je lákadlem pro některé páry, aby si řekly své ano a uzavřely sňatek. Vyplývá to z ankety, kterou server Pražský patriot udělal mezi radnicemi v metropoli.

V Praze 1 jsou termíny již plně obsazeny, na Staroměstské radnici by mělo uzavřít sňatek deset párů. „Plus dalších pět na jiných místech. A ještě by měla být uzavřena dvě registrovaná partnerství,“ sdělila Petra Pekařová z tiskového oddělení první městské části.

Praha 2 umožní 22. února svatební obřady v Pavilonu Grébovka, který je součástí vinice. „Zatím zde máme nahlášené tři svatby. Další případní zájemci mohou naši matriku stále kontaktovat,“ uvedla mluvčí radnice Andrea Zoulová.

Praha 3 na datum se samými dvojkami nechystá svatební den. „Úterky jsou u nás navíc vyhrazeny pro slavnostní obřady skládání státoobčanských slibů. Ani nemáme žádnou informaci, která by se týkala jakéhokoliv zájmu ze strany snoubenců o uzavření manželství před matričním úřadem Prahy 3 v tento den,“ uvedl vedoucí odboru vnějších vztahů a kultury Pavel Trojan.

„V úterý 22. února před naším matričním úřadem uzavře manželství pět párů. Další žádosti již nepřijímáme. Oddávat budeme jako každý jiný oddací den na radnici v Nuslích,“ řekl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Praha 5 žádný převratný zájem v tomto termínu neregistruje. „Zatím jsou nahlášeny pouze tři církevní svatby,“ podotkl vedoucí odboru vnějších vztahů a komunikace Radim Otépka.

Oddací dny na úřadě v Praze 6 jsou vždy čtvrtek, pátek a první sobota v měsíci. „Na základě zvláštní žádosti však umožňujeme uzavřít manželství mimo běžné termíny, potažmo i na jiném vhodném místě, než je obřadní síň městské části ve Skleněném paláci. Vydání povolení není nárokové, záleží zejména na možnostech matričního úřadu. Snoubencům se však zpravidla snažíme vyjít vstříc. Na úterý 22. února evidujeme celkem šest žádostí o uzavření manželství a všem těmto žadatelům hodláme vyhovět,“ informoval mluvčí šesté městské části Jiří Hannich.

Jak uvedla vedoucí oddělení matriky na radnici Prahy 7 Marcela Požárková, na termín 22. 2. 2022 je rezervace čtyř svatebních obřadů, potvrzení zatím provedl jen jeden pár. „Pochopitelně se nebráníme dalším rezervacím na tento termín, ale vzhledem k tomu, že se jedná o všední den – úterý – moc zájmu neregistrujeme,“ sdělila matrikářka. 

„Rozhodli jsme se z 22. února učinit mimořádný svatební den. Přestože na hru čísel moc nevěřím, setkával jsem se s dotazy, zda se v Libni bude v ,dvojkový´ den oddávat. Řekli jsme si tedy, že zájemcům vyjdeme vstříc, nakonec mít na snubním prstýnku samé dvojky může být pro manželské páry docela hezká vzpomínka,“ sdělila starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Datum psané 22. 2. 2022 (zkráceně lze psát i 22.2.22) je takzvané palindromové datum, to znamená, že se čte zprava doleva i zleva doprava stejně.

Dny, které jsou palindromovým datem, se považují za dny štěstí. Někteří numerologové jsou navíc toho názoru, že dvojka je symbolem štěstí, lásky, klidu, růstu, vytrvalosti a pozitivní energie.

Svatby 22. 02. 2022 se v Praze 8 odehrají v Obřadní síni Libeňského zámku, možnost pro uzavření sňatku v tento den má celkem devět párů.

Praha 9 vychází vstříc zájemcům, kteří na 22. února plánují svatební obřad. „Na tento den zatím evidujeme v obřadní síni vysočanské radnice jednu svatbu a další ještě nemáme definitivně potvrzenou," uvedla mluvčí městské části Marie Kurková.

„Zájem o toto datum evidujeme, nicméně mimo určené obřadní dny oddáváme jen ve výjimečných případech. U tohoto data výjimku činit nebudeme a svatební obřady neplánujeme. Důvodem je i personální situace, respektive koronavirová pandemie," vysvětlil mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. 

„Na 22. února se u nás mimořádný svatební den nechystá, neboť jsme zatím o obřad v tento den nezaznamenali žádné zájemcem" sdělila mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová. Dvanáctá městská část má zatím přihlášeny na dvojkové datum dva páry, které uzavřou sňatek v obřadní síni nové modřanské radnice. Další páry se ještě mohou hlásit. 

Plné termíny už jsou v Praze 13. V obřadní síni radnice na Slunečním náměstí bude 22. února oddáno šest párů, jak uvedla mluvčí městské části Lucie Steinerová.

Praha 14 má na 22. února plánovaný pouze jeden obřad, a to v obřadní místnosti Prahy 14. „Jelikož termíny svatebních obřadů na další měsíc se budou již uzavírat, nepředpokládáme další svatby. Nezaznamenali jsme zvýšenou poptávku o uzavření manželství v tento den. Na druhou stranu je celkově patrný trend snížení zájmu o svatební obřady, který souvisí s pandemií," sdělila mluvčí městské části Veronika Berná.

„I v naší městské části se bude 22. února oddávat, zatím jsou přihlášeny dva páry. Parametry svatby jsou vždy dány dle konkrétního požadavku páru. Zájemci o svatbu v tento den se jako vždy obrací na matrikářku,“ sdělila Pavlína Nejedlíková, která je pověřena vedením kanceláře starosty Prahy 15.


Autor: Jan Puci

V šest U Kalicha

Včera v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

30. března 2023 ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

30. března 2023 v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

30. března 2023 ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

27. března 2023 v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

Další články
Nahoru