Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
22. 2. 2022. Některé pražské radnice chystají mimořádný svatební den
O svatbu v úterý 22. 2. 2022 je v některých částech Prahy zvýšený zájem. Foto: Lucie Rychlá

22. 2. 2022. Některé pražské radnice chystají mimořádný svatební den

Magické datum a šťastný den, protože dvojka je šťastným číslem. Alespoň tak vidí úterý 22. 2. 2022 numerologové. Každopádně tato neopakovatelná číselná kombinace je lákadlem pro některé páry, aby si řekly své ano a uzavřely sňatek. Vyplývá to z ankety, kterou server Pražský patriot udělal mezi radnicemi v metropoli.

V Praze 1 jsou termíny již plně obsazeny, na Staroměstské radnici by mělo uzavřít sňatek deset párů. „Plus dalších pět na jiných místech. A ještě by měla být uzavřena dvě registrovaná partnerství,“ sdělila Petra Pekařová z tiskového oddělení první městské části.

Praha 2 umožní 22. února svatební obřady v Pavilonu Grébovka, který je součástí vinice. „Zatím zde máme nahlášené tři svatby. Další případní zájemci mohou naši matriku stále kontaktovat,“ uvedla mluvčí radnice Andrea Zoulová.

Praha 3 na datum se samými dvojkami nechystá svatební den. „Úterky jsou u nás navíc vyhrazeny pro slavnostní obřady skládání státoobčanských slibů. Ani nemáme žádnou informaci, která by se týkala jakéhokoliv zájmu ze strany snoubenců o uzavření manželství před matričním úřadem Prahy 3 v tento den,“ uvedl vedoucí odboru vnějších vztahů a kultury Pavel Trojan.

„V úterý 22. února před naším matričním úřadem uzavře manželství pět párů. Další žádosti již nepřijímáme. Oddávat budeme jako každý jiný oddací den na radnici v Nuslích,“ řekl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Praha 5 žádný převratný zájem v tomto termínu neregistruje. „Zatím jsou nahlášeny pouze tři církevní svatby,“ podotkl vedoucí odboru vnějších vztahů a komunikace Radim Otépka.

Oddací dny na úřadě v Praze 6 jsou vždy čtvrtek, pátek a první sobota v měsíci. „Na základě zvláštní žádosti však umožňujeme uzavřít manželství mimo běžné termíny, potažmo i na jiném vhodném místě, než je obřadní síň městské části ve Skleněném paláci. Vydání povolení není nárokové, záleží zejména na možnostech matričního úřadu. Snoubencům se však zpravidla snažíme vyjít vstříc. Na úterý 22. února evidujeme celkem šest žádostí o uzavření manželství a všem těmto žadatelům hodláme vyhovět,“ informoval mluvčí šesté městské části Jiří Hannich.

Jak uvedla vedoucí oddělení matriky na radnici Prahy 7 Marcela Požárková, na termín 22. 2. 2022 je rezervace čtyř svatebních obřadů, potvrzení zatím provedl jen jeden pár. „Pochopitelně se nebráníme dalším rezervacím na tento termín, ale vzhledem k tomu, že se jedná o všední den – úterý – moc zájmu neregistrujeme,“ sdělila matrikářka. 

„Rozhodli jsme se z 22. února učinit mimořádný svatební den. Přestože na hru čísel moc nevěřím, setkával jsem se s dotazy, zda se v Libni bude v ,dvojkový´ den oddávat. Řekli jsme si tedy, že zájemcům vyjdeme vstříc, nakonec mít na snubním prstýnku samé dvojky může být pro manželské páry docela hezká vzpomínka,“ sdělila starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Datum psané 22. 2. 2022 (zkráceně lze psát i 22.2.22) je takzvané palindromové datum, to znamená, že se čte zprava doleva i zleva doprava stejně.

Dny, které jsou palindromovým datem, se považují za dny štěstí. Někteří numerologové jsou navíc toho názoru, že dvojka je symbolem štěstí, lásky, klidu, růstu, vytrvalosti a pozitivní energie.

Svatby 22. 02. 2022 se v Praze 8 odehrají v Obřadní síni Libeňského zámku, možnost pro uzavření sňatku v tento den má celkem devět párů.

Praha 9 vychází vstříc zájemcům, kteří na 22. února plánují svatební obřad. „Na tento den zatím evidujeme v obřadní síni vysočanské radnice jednu svatbu a další ještě nemáme definitivně potvrzenou," uvedla mluvčí městské části Marie Kurková.

„Zájem o toto datum evidujeme, nicméně mimo určené obřadní dny oddáváme jen ve výjimečných případech. U tohoto data výjimku činit nebudeme a svatební obřady neplánujeme. Důvodem je i personální situace, respektive koronavirová pandemie," vysvětlil mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník. 

„Na 22. února se u nás mimořádný svatební den nechystá, neboť jsme zatím o obřad v tento den nezaznamenali žádné zájemcem" sdělila mluvčí Prahy 11 Anna Kočicová. Dvanáctá městská část má zatím přihlášeny na dvojkové datum dva páry, které uzavřou sňatek v obřadní síni nové modřanské radnice. Další páry se ještě mohou hlásit. 

Plné termíny už jsou v Praze 13. V obřadní síni radnice na Slunečním náměstí bude 22. února oddáno šest párů, jak uvedla mluvčí městské části Lucie Steinerová.

Praha 14 má na 22. února plánovaný pouze jeden obřad, a to v obřadní místnosti Prahy 14. „Jelikož termíny svatebních obřadů na další měsíc se budou již uzavírat, nepředpokládáme další svatby. Nezaznamenali jsme zvýšenou poptávku o uzavření manželství v tento den. Na druhou stranu je celkově patrný trend snížení zájmu o svatební obřady, který souvisí s pandemií," sdělila mluvčí městské části Veronika Berná.

„I v naší městské části se bude 22. února oddávat, zatím jsou přihlášeny dva páry. Parametry svatby jsou vždy dány dle konkrétního požadavku páru. Zájemci o svatbu v tento den se jako vždy obrací na matrikářku,“ sdělila Pavlína Nejedlíková, která je pověřena vedením kanceláře starosty Prahy 15.


Autor: Jan Puci

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Dnes v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru