dnes
Neděle - skorojasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Lifestyle / Zdraví

200 tisíc lidí neví, že má tuto nemoc. Prognózy do budoucna nejsou pozitivní, říká profesor

Astma patří k nejrozšířenějším onemocněním, trpí jím více než 300 miliónu lidí na světě, v ČR je počet nemocných přibližně 800 tisíc a odhaduje se, že dalších 200 tisíc ani neví, že astma má. Prognózy do budoucna nejsou příliš pozitivní, protože se odhaduje, že se výskyt astmatu bude ještě dále zvyšovat. Na akutní těžké astma pak každoročně jen u nás zemře více asi 90 pacientů.

Astma je zánětlivé onemocnění dýchacích cest. Nejde o zánět infekční, jako třeba u bronchitidy při chřipce, ale o nadměrnou obrannou reakci průdušek na některé podněty ze zevního prostředí. Na vzniku astmatu se podílejí dědičná zátěž, bakteriální a virové infekce, častý kontakt s alergeny a dráždivými podněty, průběh významně zhoršuje kouření.

Dostaňte astma pod kontrolu

Je důležité si uvědomit, že astma, které není pod kontrolou, způsobuje těžké zdravotní komplikace. Ty mohou vést až k invaliditě podobně, jako třeba artritida, cirhóza nebo diabetes. Astma je tedy třeba včas diagnostikovat a léčit. To platí o to více v případech těžkého alergického astmatu.

Nedostatečná léčba astmatu, které pak nemá pacient pod kontrolou, může mít i smrtelné následky. Pod pojmem „astma pod kontrolou“ rozumíme to, že se podaří pomocí léčby odstranit nebo alespoň významně redukovat typické příznaky dušnosti. Má-li nemocný astma pod kontrolou, měl by být schopen vést prakticky normální život, a to včetně plné pracovní schopnosti i schopnosti alespoň rekreačního sportu.  

Častými obtížemi s nedostatečnou kontrolou nad astmatem trpí více než 50 % astmatiků. Skutečně těžký průběh astmatu, vyžadující vysoce specializovanou diagnostiku a léčbu, má odhadem asi 5 až 7 % nemocných.

„Existuje také skupina nemocných s obtížně léčitelným astmatem, kteří i přes adekvátní léčbu trpí každodenními příznaky, nevykazují dostatečnou odezvu na komplexní léčbu astmatu a ke své léčbě potřebují velké množství léků. Tito nemocní by měli být velmi zodpovědní, dodržovat předepsaný režim a především nepodceňovat dlouhodobou léčbu, říká profesor Petr Pohunek, ředitel České iniciativy pro astma.

Pro tyto nejkomplikovanější případy pacientů s astmatem je nově zaváděn termín problematické těžké astma, které v sobě zahrnuje dvě formy: OLA – obtížně léčitelné astma a TRA – těžké refrakterní astma.

Obraťte se na svého praktického lékaře

Cílem léčby je dosažení a udržení plné kontroly nad astmatem u každého pacienta; kontrola nad astmatem zahrnuje nejen kontrolu nad aktuálními příznaky, ale i zabránění budoucím rizikům, například vedoucím k nevratnému poklesu funkce plic.

„Pokud se astma nedaří uvést pod kontrolu inhalačními kortikosteroidy (IKS), pak místo dalšího navyšování dávek IKS je doporučována kombinace s jinými kontrolujícími antiastmatiky, na které mají lékaři konkrétní schéma dle doporučených postupů léčby bronchiálního astmatu. Ty se pravidelně revidují a doplňují o nejnovější možnosti léčby, “ říká Petr Pohunek.

Pokud máte podezření, že vaše astma není pod kontrolou, obraťte se na svého praktického lékaře, alergologa nebo pneumologa. Pro pacienty s těžko léčitelným astmatem byla také vytvořena centra pro těžké astma (NCTA). Jejich posláním je zajištění vysoce specializované léčebné péče o pacienty s podezřením na obtížně léčitelné astma.

Vice se dozvíte na: www.tezke-astma.cz.


Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru