Dnes Středa - zatazeno 2°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 1°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
1938-1948-1968-2021. A co jako? Ovčáček bez komentáře zveřejnil čísla, internet se nad tím baví
Pražský hrad, sídlo prezidenta České republiky. Foto: Jan Puci

1938-1948-1968-2021. A co jako? Ovčáček bez komentáře zveřejnil čísla, internet se nad tím baví

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nesnížil svou aktivitu na sociálních sítích ani v těchto (minimálně pro něj) turbulentních dnech. Když dnes dopoledne zveřejnil bez dalšího komentáře či vysvětlení čísla „1938–1948–1968–2021“, na Twitteru se dočkal posměšných reakcí.

Nejdříve si stručně osvěžme základní dějepisné znalosti. Pokud měl Ovčáček v řadě čísel na mysli roky, první tři hrály v historii Československa zásadní úlohu. 

V roce 1938 byla podepsána Mnichovská dohoda, jejíž důsledkem bylo odstoupení pohraničních území, Sudety musely opustit desítky tisíc lidí. V roce 1948 došlo ke komunistickému státnímu převratu, v roce 1968 došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.    

A rok 2021? Volby do Poslanecké sněmovny a zdravotní komplikace prezidenta republiky. Vzhledem k povaze Ovčáčkových tweetů posledních dní, ve kterých označuje dění kolem prezidenta za spiknutí těch, kteří ho chtějí odstavit z výkonu jeho funkce, by se optikou prezidentova mluvčího jistá paralela s uvedenými roky 1938, 1948 a 1968 najít dala. Ale jelikož Ovčáček to blíže nekomentoval, jedná se pouze o domněnku.

Do hádání, o co se jedná, se pustili lidé na sociálních sítích. Během pár hodin Ovčáčkovi poslali stovky vzkazů, některými tipovali, co čísla znamenají.

„Jiří, je to volání o pomoc? Zamkl vás Mynář ve sklepě? Jestli chcete, abychom vám pomohli, tak tweetněte žalm,“ zeptal se uživatel Ondřej.

„Jestli zkoušíš PIN do prezidentova telefonu, musíš to ťukat tam, ne na twitter,“ uvedla Jedlenka. Někteří lidé navrhli číselnou řadu rozšířit. „Ještě 2048. To tě možná pustí na svobodu,“ napsal Pavel Urban.

Jako matematickou úlohu pochopil číselnou řadu Dalibor Levíček. „Já vím, já vím! Mínus tři tisíce devět set devadesát devět,“ napsal. „Nějaká zábavní početní úloha? Mě to vychází – 3999,“ přidal se herec Miroslav Förster. 

Ironickou poznámku poslala uživatelka Stepucha: „To budou nějaký pěkný boty u Bati. V těch se dá utéct daleko.“

„To jsou roky, kdy se do dění našeho státu velmi negativně angažovala cizí mocnost a na dlouhé roky zamezila demokracii. Mám to chápat tak, že jste zavolal Vladimira Vladimiroviče na pomoc stejně jako v roce 1948 a 1968?,“ zeptala se sportovní redaktorka Darina Vymětalíková.

„Podle těch prostředních letopočtů předpokládám, že Mynářovu snahu o ovládnutí Hradu prezentujete na komunistický puč. Souhlasím, Jiří, je to rudá chátra. Ještě že vás máme přímo v ohnisku, vy vlastně děláte ilegální partyzánskou činnost. Jste Julek Fučík,“ napsal Milan Mo.

„Srovnávat článek 66 s násilnou změnou režimu a obsazení není normální a ani morální. Jen chci podotknout, že Hrad zatajoval důležité informace. Než něco napíšete tak nad tím trochu přemýšlejte,“ vzkázal Jiřímu Ovčáčkovi Martin Koláčný.


Autor: Lucie Rychlá

Zajímá vás budoucnost pozemku na Sokolovské 284?

24. listopadu 2022 v 18:28

Poslední dobou se množí dotazy na demolici bývalého objektu firmy Julius Meinl mezi ul. U Skládky a K Moravině a logicky se zajímáte, co se na tomto pozemku bude dít dál.

Hřib: Vládnout slušně, ale jen někdy?

6. října 2022 ve 20:25

Pražské SPOLU bezpodmínečně trvá na dosazení trestně stíhaného politika do Rady hlavního města. Pan Petr Fiala přitom dříve psal: „Trestně stíhaná osoba nebude členem vlády a taková osoba nesmí ani zastávat politickou pozici ve státní správě." Takže vládnout slušně, ale...

Černochová: Tichomir Mirkovič byl legendou a vzácným člověkem

15. dubna 2022 v 06:23

Když ve čtvrtek ve věku 93 let zemřel ve vinohradské nemocnici válečný veterán z druhé světové války Tichomír Mirkovič, na sociálních sítích na něj zavzpomínala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Portlík: Jedno nové místo stojí dvě stě tisíc korun

28. února 2022 v 08:13

Od začátku letoška jsem dostal několik dotazů, kolik se nám za poslední dva roky podařilo na Praze 9 odtáhnout autovraků. Zóny to v mnohém usnadnily, takže nakonec to bylo od roku 2019 celkem 208 vozidel.

Portlík: Praha 9 plánuje vyčlenit část obecních bytů pro ukrajinské uprchlíky

27. února 2022 v 19:40

Vzhledem k četným dotazům ohledně Devítkové pomoci Ukrajině uvádím, že s kolegy plánujeme vyčlenit část obecních bytů pro rodiny ukrajinských uprchlíků a zajistit dětem místa v mateřských a základních. Pokud to bude jen trochu možné, budeme zajišťovat také...

Lepš: Bidenovo uřeknutí odkrylo karty a možná dodalo Putinovi kuráž pro útok

22. února 2022 v 16:15

Putin bohužel zopakoval svůj již vyzkoušený scénář z Gruzie (2008) a Krymu (2014) a vojensky napadl východ Ukrajiny.

Praha 6: Dnes se ve školách testovalo i rozdávalo vysvědčení

31. ledna 2022 ve 13:05

Po dnešním testování je ve školkách a školách šesté městské části 338 pozitivních žáků. 307 v ZŠ a 31 v MŠ. V případě ZŠ jde o množství žáků včetně dnešního antigenního testování. Počet se ještě může zítra změnit na základě testů PCR. V porovnání s minulými týdny již čísla významně...

Prokop: Zavrhování ANO v Praze dlouho před volbami? My se budeme rozhodovat až podle programu

28. ledna 2022 v 16:28

Baví mě všechna ta silná prohlášení denně v mediích, s kým kdo půjde nebo nepůjde po komunálních volbách do koalice. Taky se mě na to novináři ptají. Víte, my v hnutí ANO se budeme rozhodovat hlavně podle programu.

Zajíčková: Není možné, aby tu někteří doktoři svou praxí podporovali kšeftování s předpisy

20. ledna 2022 v 09:34

„Boj proti drogám ve veřejném prostoru Pětky pokračuje. Jako členka Výboru pro zdravotnictví připravuji řadu kroků souvisejících se zamezením zneužívání substituční léčby drogově závislých,“ napsala na svůj facebookový profil starostka Prahy 5 a poslankyně Renáta...

Praha 10 opravila chodník na Solidaritě

4. ledna 2022 v 16:22

Zástupci Prahy 10 nedávno převzali první zrekonstruovaný chodník od zhotovitele. Na Solidaritě se jedná o pilotní projekt městské části, která bude nově opravy chodníků financovat ze svého rozpočtu. Oprava vyšla na necelých 350 tisíc korun. Na sociálních sítích o tom informoval místostarosta Prahy...

Další články
Nahoru