Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
1938-1948-1968-2021. A co jako? Ovčáček bez komentáře zveřejnil čísla, internet se nad tím baví
Pražský hrad, sídlo prezidenta České republiky. Foto: Jan Puci

1938-1948-1968-2021. A co jako? Ovčáček bez komentáře zveřejnil čísla, internet se nad tím baví

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nesnížil svou aktivitu na sociálních sítích ani v těchto (minimálně pro něj) turbulentních dnech. Když dnes dopoledne zveřejnil bez dalšího komentáře či vysvětlení čísla „1938–1948–1968–2021“, na Twitteru se dočkal posměšných reakcí.

Nejdříve si stručně osvěžme základní dějepisné znalosti. Pokud měl Ovčáček v řadě čísel na mysli roky, první tři hrály v historii Československa zásadní úlohu. 

V roce 1938 byla podepsána Mnichovská dohoda, jejíž důsledkem bylo odstoupení pohraničních území, Sudety musely opustit desítky tisíc lidí. V roce 1948 došlo ke komunistickému státnímu převratu, v roce 1968 došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.    

A rok 2021? Volby do Poslanecké sněmovny a zdravotní komplikace prezidenta republiky. Vzhledem k povaze Ovčáčkových tweetů posledních dní, ve kterých označuje dění kolem prezidenta za spiknutí těch, kteří ho chtějí odstavit z výkonu jeho funkce, by se optikou prezidentova mluvčího jistá paralela s uvedenými roky 1938, 1948 a 1968 najít dala. Ale jelikož Ovčáček to blíže nekomentoval, jedná se pouze o domněnku.

Do hádání, o co se jedná, se pustili lidé na sociálních sítích. Během pár hodin Ovčáčkovi poslali stovky vzkazů, některými tipovali, co čísla znamenají.

„Jiří, je to volání o pomoc? Zamkl vás Mynář ve sklepě? Jestli chcete, abychom vám pomohli, tak tweetněte žalm,“ zeptal se uživatel Ondřej.

„Jestli zkoušíš PIN do prezidentova telefonu, musíš to ťukat tam, ne na twitter,“ uvedla Jedlenka. Někteří lidé navrhli číselnou řadu rozšířit. „Ještě 2048. To tě možná pustí na svobodu,“ napsal Pavel Urban.

Jako matematickou úlohu pochopil číselnou řadu Dalibor Levíček. „Já vím, já vím! Mínus tři tisíce devět set devadesát devět,“ napsal. „Nějaká zábavní početní úloha? Mě to vychází – 3999,“ přidal se herec Miroslav Förster. 

Ironickou poznámku poslala uživatelka Stepucha: „To budou nějaký pěkný boty u Bati. V těch se dá utéct daleko.“

„To jsou roky, kdy se do dění našeho státu velmi negativně angažovala cizí mocnost a na dlouhé roky zamezila demokracii. Mám to chápat tak, že jste zavolal Vladimira Vladimiroviče na pomoc stejně jako v roce 1948 a 1968?,“ zeptala se sportovní redaktorka Darina Vymětalíková.

„Podle těch prostředních letopočtů předpokládám, že Mynářovu snahu o ovládnutí Hradu prezentujete na komunistický puč. Souhlasím, Jiří, je to rudá chátra. Ještě že vás máme přímo v ohnisku, vy vlastně děláte ilegální partyzánskou činnost. Jste Julek Fučík,“ napsal Milan Mo.

„Srovnávat článek 66 s násilnou změnou režimu a obsazení není normální a ani morální. Jen chci podotknout, že Hrad zatajoval důležité informace. Než něco napíšete tak nad tím trochu přemýšlejte,“ vzkázal Jiřímu Ovčáčkovi Martin Koláčný.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 6: Setkání s občany Šáreckého údolí

29. května 2023 ve 12:12

Bavit se s představiteli radnice Prahy 6 o Šáreckém údolí a tématech, které vás zajímají, můžete 31. května na dětském hřišti Žežulka.

Program Homeless Blues je desetiletý

25. května 2023 v 18:37

Letos slaví náš program Homeless Blues deset let. Bez jakýchkoliv dotací a s minimem finančních prostředků jsme vytvořili unikátní projekt, který se stal inspirací pro řadu ostatních municipalit. Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík společně s radním Tomášem Holečkem (oba ODS) tehdy řešili problém...

Starosta open: Neformální setkání se starostou Stárkem

10. května 2023 v 08:07

Rádi byste se na něco zeptali starosty a nechce se vám chodit na úřad? Dáváte přednost osobnímu setkání před mailovou komunikací a máte nějaké nápady, co na šestce vylepšit?

Praha 6: Pojďme se bavit o Bubenči

23. dubna 2023 ve 21:53

Co hýbe Bubenčí? Rekonstrukce Lotyšáku, proměna bývalého nádraží na komunitní centrum Stanice 6, budoucnost LDN a areálu Chittussiho nebo přípravy Památníku pražského povstání?

Praha 1 rozdělí na dotacích v oblastech sociální a protidrogové prevence 1,9 milionu korun

21. dubna 2023 v 08:57

Zastupitelé Prahy 1 na svém úterním schválili přidělení finančních prostředků v rámci dotačního programu první městské části s názvem Jednička pro rok 2023, a to ve dvou oblastech: sociální a protidrogové prevence. Praha 1 o tom informovala na sociálních sítích.

Starosta open: Neformální setkání s Jakubem Stárkem

18. dubna 2023 v 16:32

Starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) zve obyvatele šesté městské části na posezení u kávy nebo čaje a neformální povídání, kde nic není tabu.

Dobeš: Praha 3 nesouhlasí s rušením poboček České pošty

2. dubna 2023 ve 13:30

Rušení pěti ze šesti poboček Česká pošta u nás na Trojce mi v pátek zrušilo celodenní program a z radnice jsem neplánovaně vyrazil rovnou do Sněmovny. Zde k tomu probíhal seminář za účasti ministra vnitra Vít Rakušan i ředitele ČP Miroslava Štěpána.

Starosta open v Café Záhorský

19. března 2023 ve 14:05

Ve čtvrtek 23. března se od 16 do 20 hodin sejde starosta Prahy 6 Jakub Stárek s občany v Café Záhorský. Akci „Starosta open – neformální setkání s Jakubem Stárkem“ pořádá Praha 6. Informovala o tam na sociálních sítích.

Praha 9 získala pozemky v okolí Rokytky, chce je revitalizovat

12. března 2023 v 18:23

V uplynulém týdnu zastupitelé Prahy 9 schválili tisk, kterým odsouhlasili bezúplatné nabití pozemků v okolí Poděbradské a říčky Rokytky. Praze 9 se tak otevřela cesta k další revitalizaci veřejného prostoru. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Portlík: Jiránkovu vilu se společně podařilo zachránit

23. ledna 2023 v 07:05

Záchrana Jiránkovy vily je jedním z těch příkladů, kdy se víra vyplácí. Navzdory vydanému demoličnímu výměru se nakonec podařilo dohodnout s investorem a zachránit podstatnou část kulturního dědictví. 

Praha 11 chce pro mateřské a základní školy navýšit finance na běžný provoz

12. ledna 2023 ve 21:38

Členové vedení Prahy 11 – starostka Prahy 11 Šárka Zdeňková, místostarostka Ivana Hovorková (obě Hnutí pro Prahu 11) a radní pro školství Michal Veselský (Praha 11 Sobě) – se v uplynulých dnech setkali s řediteli mateřských a základních škol a vedoucími a dalšími pracovníky ekonomického a...

Vrecionová: Schůzka Babiše s Macronem je nepřijatelným zasahováním do voleb

10. ledna 2023 v 11:07

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš se tři dny před konáním prezidentských voleb schází s francouzským prezidentem Macronem. Podle europoslankyně Veroniky Vrecionové (ODS) se jedná o nepřijatelné zasahování do voleb v Česku.

Zajímá vás budoucnost pozemku na Sokolovské 284?

24. listopadu 2022 v 18:28

Poslední dobou se množí dotazy na demolici bývalého objektu firmy Julius Meinl mezi ul. U Skládky a K Moravině a logicky se zajímáte, co se na tomto pozemku bude dít dál.

Další články
Nahoru