Dnes Středa - oblacno 13°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 12°C
Středa 12. 6. 2024
Svátek má Antonie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
1938-1948-1968-2021. A co jako? Ovčáček bez komentáře zveřejnil čísla, internet se nad tím baví
Pražský hrad, sídlo prezidenta České republiky. Foto: Jan Puci

1938-1948-1968-2021. A co jako? Ovčáček bez komentáře zveřejnil čísla, internet se nad tím baví

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nesnížil svou aktivitu na sociálních sítích ani v těchto (minimálně pro něj) turbulentních dnech. Když dnes dopoledne zveřejnil bez dalšího komentáře či vysvětlení čísla „1938–1948–1968–2021“, na Twitteru se dočkal posměšných reakcí.

Nejdříve si stručně osvěžme základní dějepisné znalosti. Pokud měl Ovčáček v řadě čísel na mysli roky, první tři hrály v historii Československa zásadní úlohu. 

V roce 1938 byla podepsána Mnichovská dohoda, jejíž důsledkem bylo odstoupení pohraničních území, Sudety musely opustit desítky tisíc lidí. V roce 1948 došlo ke komunistickému státnímu převratu, v roce 1968 došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.    

A rok 2021? Volby do Poslanecké sněmovny a zdravotní komplikace prezidenta republiky. Vzhledem k povaze Ovčáčkových tweetů posledních dní, ve kterých označuje dění kolem prezidenta za spiknutí těch, kteří ho chtějí odstavit z výkonu jeho funkce, by se optikou prezidentova mluvčího jistá paralela s uvedenými roky 1938, 1948 a 1968 najít dala. Ale jelikož Ovčáček to blíže nekomentoval, jedná se pouze o domněnku.

Do hádání, o co se jedná, se pustili lidé na sociálních sítích. Během pár hodin Ovčáčkovi poslali stovky vzkazů, některými tipovali, co čísla znamenají.

„Jiří, je to volání o pomoc? Zamkl vás Mynář ve sklepě? Jestli chcete, abychom vám pomohli, tak tweetněte žalm,“ zeptal se uživatel Ondřej.

„Jestli zkoušíš PIN do prezidentova telefonu, musíš to ťukat tam, ne na twitter,“ uvedla Jedlenka. Někteří lidé navrhli číselnou řadu rozšířit. „Ještě 2048. To tě možná pustí na svobodu,“ napsal Pavel Urban.

Jako matematickou úlohu pochopil číselnou řadu Dalibor Levíček. „Já vím, já vím! Mínus tři tisíce devět set devadesát devět,“ napsal. „Nějaká zábavní početní úloha? Mě to vychází – 3999,“ přidal se herec Miroslav Förster. 

Ironickou poznámku poslala uživatelka Stepucha: „To budou nějaký pěkný boty u Bati. V těch se dá utéct daleko.“

„To jsou roky, kdy se do dění našeho státu velmi negativně angažovala cizí mocnost a na dlouhé roky zamezila demokracii. Mám to chápat tak, že jste zavolal Vladimira Vladimiroviče na pomoc stejně jako v roce 1948 a 1968?,“ zeptala se sportovní redaktorka Darina Vymětalíková.

„Podle těch prostředních letopočtů předpokládám, že Mynářovu snahu o ovládnutí Hradu prezentujete na komunistický puč. Souhlasím, Jiří, je to rudá chátra. Ještě že vás máme přímo v ohnisku, vy vlastně děláte ilegální partyzánskou činnost. Jste Julek Fučík,“ napsal Milan Mo.

„Srovnávat článek 66 s násilnou změnou režimu a obsazení není normální a ani morální. Jen chci podotknout, že Hrad zatajoval důležité informace. Než něco napíšete tak nad tím trochu přemýšlejte,“ vzkázal Jiřímu Ovčáčkovi Martin Koláčný.


Autor: Lucie Rychlá

Přijďte darovat krev, potřebujeme vás. Světový den dárců krve ve VFN

Dnes v 10:42

V pátek 14. června oslaví Všeobecná fakultní nemocnice v Praze na Fakultním transfuzním oddělení Světový den dárců krve.

Praha 9 pokračuje v přípravách na výstavbu další základní školy

10. června 2024 v 19:05

Příprava výstavby druhé základní školy Elektra 2 běží v plném proudu a začíná tak vedle kreslení, dohadování a představování projektu další složitý závod, a tím není nic ,snazšího", než zajišťování finančních prostředků na projektování a výstavbu.

Olympiáda mateřských škol Prahy 9

6. června 2024 ve 12:31

V Mateřské škole U Vysočanského pivovaru v Praze 9 se 5. června konala tradiční Olympiáda mateřských škol Prahy 9. Na sociálních sítích i tom informovala radnice Prahy 9.

Sousedská Tančírna v Praze 9

6. června 2024 v 10:00

V pondělí 3. června proběhla první sousedská Tančírna na plácku vedle budovy Afi City. Přesto, že počasí nebylo zrovna ideální, nakonec se sešla více jak desítka tanečních párů. Příjemným překvapením bylo, že přišlo i několik sólo tanečníků, kteří si taneční partnery našli přímo na místě. Na...

Pěvecká soutěž Bubble Star zná vítěze

5. června 2024 v 15:49

Koncem května se ve Švehlově sokolovně v Praze 15 konala ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a ZŠ Nad Přehradou celopražská pěvecká soutěž Bubble Star. Na sociálních sítích o tom informovala patnáctá městská část.

Na zastávce Branické náměstí je nový přístřešek

2. června 2024 v 16:43

V pátek začal cestujícím sloužit v Praze 4 nový přístřešek na autobusové zastávce Branické náměstí. Na sociálních sítích i tom informoval radní čtvrté městské části Tomáš Hrdinka (ANO).

Začal další ročník soutěže Klíč od Prahy 2

29. května 2024 v 19:12

Na radnici Praha 2 jsme společně se starostou Prahy 2 Janem Korseskou zahájili již neuvěřitelný 11. ročník výtvarné soutěže pro žáky 4. a 5. tříd našich základních škol Klíč od Prahy 2.

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

29. května 2024 v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Portlík: Hokejový šampionát Devítka zvládla

27. května 2024 ve 21:12

Málokterá událost se do historie „nejen” Devítky zapíše tak výrazně, jako MS v ledním hokeji 2024, které včera skončilo úžasným vítězstvím našeho týmu! Po 14 letech prvenství a po téměř 40 letech doma, a navíc doma na Devítce, to už je pořádná dávka radosti!

Praha 13: Uzavření pracoviště CzechPoint

27. května 2024 ve 14:18

Z technických důvodů bude v pátek 31. května a v pondělí 3. června uzavřeno pracoviště CzechPoint.

Nacher: Svobodný projev vs. dezoláti

22. května 2024 ve 20:52

Když příznivci pětikoalice během kampaně útočili na Babiše, nadávali mu a narušovali volební mítinky ANO, jednalo se prý o svobodný projev nesouhlasu. Když to samé dělají odpůrci nynější vlády, jsou to dezoláti, kteří nerespektují demokracii. Když na to upozorňujeme my, fňukáme, když vládní...

Praha Sobě: Ke středním školám jsme svolali mimořádné zastupitelstvo

22. května 2024 ve 20:44

Alarmující stav pražských středních škol otevřeme ve čtvrtek na mimořádném zastupitelstvu, které jsme s dalšími zástupci opozice nechali svolat. I pražské děti si zaslouží přijímačky se stejnou šancí na přijetí jako ve zbytku republiky. Tahle nespravedlnost musí...

Starosta OPEN v Písecké bráně

19. května 2024 ve 21:30

Radnice Prrahy 6 zve v pondělí 20. května od 16:30 na setkání se starostou Jakubem Stárkem.

Další články
Nahoru