Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
1938-1948-1968-2021. A co jako? Ovčáček bez komentáře zveřejnil čísla, internet se nad tím baví
Pražský hrad, sídlo prezidenta České republiky. Foto: Jan Puci

1938-1948-1968-2021. A co jako? Ovčáček bez komentáře zveřejnil čísla, internet se nad tím baví

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nesnížil svou aktivitu na sociálních sítích ani v těchto (minimálně pro něj) turbulentních dnech. Když dnes dopoledne zveřejnil bez dalšího komentáře či vysvětlení čísla „1938–1948–1968–2021“, na Twitteru se dočkal posměšných reakcí.

Nejdříve si stručně osvěžme základní dějepisné znalosti. Pokud měl Ovčáček v řadě čísel na mysli roky, první tři hrály v historii Československa zásadní úlohu. 

V roce 1938 byla podepsána Mnichovská dohoda, jejíž důsledkem bylo odstoupení pohraničních území, Sudety musely opustit desítky tisíc lidí. V roce 1948 došlo ke komunistickému státnímu převratu, v roce 1968 došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.    

A rok 2021? Volby do Poslanecké sněmovny a zdravotní komplikace prezidenta republiky. Vzhledem k povaze Ovčáčkových tweetů posledních dní, ve kterých označuje dění kolem prezidenta za spiknutí těch, kteří ho chtějí odstavit z výkonu jeho funkce, by se optikou prezidentova mluvčího jistá paralela s uvedenými roky 1938, 1948 a 1968 najít dala. Ale jelikož Ovčáček to blíže nekomentoval, jedná se pouze o domněnku.

Do hádání, o co se jedná, se pustili lidé na sociálních sítích. Během pár hodin Ovčáčkovi poslali stovky vzkazů, některými tipovali, co čísla znamenají.

„Jiří, je to volání o pomoc? Zamkl vás Mynář ve sklepě? Jestli chcete, abychom vám pomohli, tak tweetněte žalm,“ zeptal se uživatel Ondřej.

„Jestli zkoušíš PIN do prezidentova telefonu, musíš to ťukat tam, ne na twitter,“ uvedla Jedlenka. Někteří lidé navrhli číselnou řadu rozšířit. „Ještě 2048. To tě možná pustí na svobodu,“ napsal Pavel Urban.

Jako matematickou úlohu pochopil číselnou řadu Dalibor Levíček. „Já vím, já vím! Mínus tři tisíce devět set devadesát devět,“ napsal. „Nějaká zábavní početní úloha? Mě to vychází – 3999,“ přidal se herec Miroslav Förster. 

Ironickou poznámku poslala uživatelka Stepucha: „To budou nějaký pěkný boty u Bati. V těch se dá utéct daleko.“

„To jsou roky, kdy se do dění našeho státu velmi negativně angažovala cizí mocnost a na dlouhé roky zamezila demokracii. Mám to chápat tak, že jste zavolal Vladimira Vladimiroviče na pomoc stejně jako v roce 1948 a 1968?,“ zeptala se sportovní redaktorka Darina Vymětalíková.

„Podle těch prostředních letopočtů předpokládám, že Mynářovu snahu o ovládnutí Hradu prezentujete na komunistický puč. Souhlasím, Jiří, je to rudá chátra. Ještě že vás máme přímo v ohnisku, vy vlastně děláte ilegální partyzánskou činnost. Jste Julek Fučík,“ napsal Milan Mo.

„Srovnávat článek 66 s násilnou změnou režimu a obsazení není normální a ani morální. Jen chci podotknout, že Hrad zatajoval důležité informace. Než něco napíšete tak nad tím trochu přemýšlejte,“ vzkázal Jiřímu Ovčáčkovi Martin Koláčný.


Autor: Lucie Rychlá

Skopeček: V oblasti energetiky očekávám nemalé problémy

9. listopadu 2021 v 06:51

„Krachem Bohemia Energy to nekončí. V oblasti energetiky očekávám v dalších letech nemalé problémy. Odcházíme od tradičních zdrojů, aniž bychom měli adekvátní náhradu. Ze systému emisních povolenek se stala hra spekulantů. I další části zelené politiky budou elektřinu...

Nacher zveřejnil další video, hovoří o exekucích, insolvencích i ochraně spotřebitele

23. září 2021 v 09:52

Pražský zastupitel a poslanec Patrik Nacher vede kandidátku ANO v metropoli pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny. V rámci kampaně se rozhodl natáčet a na YouTube publikovat krátká videa, ve kterých popisuje, co se v uplynulých letech i jeho přičiněním podařilo prosadit v Parlamentu a co by...

Další články
Nahoru