dnes
Čtvrtek - zatazeno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
4°C
pozítří
Sobota - jasno
3°C
170 let železnice v Praze: Na Letné se vrátíte do doby parních vlaků a rumpálových drezín
Unikátní rumpálová drezína z roku 1850. Foto: NTM

170 let železnice v Praze: Na Letné se vrátíte do doby parních vlaků a rumpálových drezín

V Národním technickém muzeu na Letné můžete až do poloviny listopadu navštívit výstavu, která připomíná 170 let železnice v Praze. Na dnešní Masarykovo nádraží 20. srpna 1845 vjel první parní vlak.

Tvůrci menší výstavy se zaměřili na dva provázané tematické okruhy: vývoj železnice v Praze a výběr ze sbírky modelů kolejových vozidel. Návštěvníky pravděpodobně nejvíce zaujme celkový model nádraží, zachycující ho v polovině 50. let 19. století, ze kterého bude schopen porovnat tehdejší situaci s dnešní.

Počátky železničního provozu zastupuje na výstavě unikátní rumpálová drezína z roku 1850, z budovy pozdějšího Masarykova nádraží je ve sbírkách muzea dochována palmeta – kamenný ornament.

Trojrozměrná část výstavy je dále zaměřena na prezentaci modelů lokomotiv, jejichž výběr se snaží postihnout celý 170letý vývoj pražské železnice. K vidění je i spousta vlakových modelů různých měřítek i kvality provedení detailů.

Výstava 170 železnice v Praze

Modelovou část výstavy doplňuje výstava železničních vozidel postavených ze stavebnice Merkur, zapůjčená panem Jiřím Mládkem. Výstava je instalována v dopravní hale muzea a potrvá do 17. listopadu.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru