Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
17. listopad: Korzo Národní, koncert, průvod masek, projekce na budovu a další akce
Satirický průvod masek. Foto: Jan Hromádko / sametoveposviceni.cz

17. listopad: Korzo Národní, koncert, průvod masek, projekce na budovu a další akce

Zatímco loni se oslavy 17. listopadu přesunuly především do on-line prostoru, letos je výběr akcí v centru metropole bohatý. Rušno bude tradičně na Národní třídě, Václavském i Staroměstském náměstí. Akce budou i na druhém břehu Vltavy, třeba na Kampě. 

Desítky vystupujících a řečníků uvidí diváci Koncertu pro budoucnost naživo ve čtvrtek 17. listopadu na Václavském náměstí. Letošní ročník připomene výročí 10 let od úmrtí Václava Havla. 

Start koncertu je plánován na 16.30. Na pódiu se až do 22.00 budou střídat desítky umělců a řečníků. Na Václavském náměstí vystoupí irský hudebník Glen Hansard, zpěvačky Aneta Langerová, Iva Bittová či Jana Kirschner. 

V podání Ivy Bittové zazní i píseň Modlitba pro Martu, která patří k symbolům sametové revoluce.  Z kapel se na pódiu představí například Zrní, Vypsaná fixa nebo Už jsme doma. Myšlenku 17. listopadu a osobnost Václava Havla pak přijdou připomenout Michael Kocáb, Michael Žantovský, Šimon Pánek, Eva Holubová a další. 

Seznam vystupujících:

Glen Hansard, Jana Kirschner, Iva Bittová, Aneta Langerová, Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, Michal Hrůza, James Harries, Vypsaná fixa, Už jsme doma, Thom Artway, Zrní a další. 

Seznam řečníků:

Michael Kocáb, Michael Žantovský, Šimon Pánek, Eva Holubová, Petr Mucha, Eliška Křenková, Tereza Ramba a další. 

Mezi zahraničními řečníky se letos objeví také běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, která ve své vlasti čelí pronásledování. Dalším zahraničním řečníkem je Nury Turkel, který je původem Ujgur.  

Další veřejné akce 17. listopadu v centru Prahy

Uctění památky studentů Hlávkovy koleje 

V 9 hodin začne u Hlávkovy koleje v ulici Jenštejnská na Novém Městě tradiční pietní akce.

Korzo Národní: Svoboda volby?
Čas: od 9:00
Místo: Národní třída
Oficiální web: https://www.korzonarodni.cz/
Organizátor: Díky, že můžem

Mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za dar svobody
Čas: 10:00 hodin
Místo: Chrám Matky Boží před Týnem na Starém Městě pražském
Organizátor: Jan Wolf, Jan Potměšil, Jan Sixta

Od 10:00 hodin se v Chrámu Matky Boží před Týnem na Starém Městě pražském uskuteční tradiční Mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za dar svobody. Hlavním celebrantem bude J. E. Mons. Charles D. Balvo, apoštolský nuncius. Po skončení mše se uskuteční průvod k památníku 17. listopadu na Národní třídě, kde účastníci uctí památku tohoto významného dne. Pro nepřítomné bude mše svatá přenášena přímým přenosem na TV Noe a rádiu Proglas.

Havel do kavárny!
Čas: 13:00
Místo: průvod od pomníku TGM u Pražského hradu (Hradčanské náměstí)
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/318274379751782
Organizátor: Amnesty International ČR, Knihovna Václava Havla, The Vaclav Havel Library Foundation

Sraz bude ve 13 hodin u pomníku TGM u Pražského hradu (Hradčanské náměstí). Zde organizátoři převezmou bustu Václava Havla, kterou donesou až na místo slavnostního odhalení a místa setkávání disentu – Kavárny Slavia.

CESTA ZMĚNY: Klíčem k demokracii jste Vy!
Čas: 13:30 hodin
Místo: Staroměstské náměstí
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/1200367213789882
Organizátor: Milion chvilek pro demokracii

Na Staroměstském náměstí vystoupí například Petr Pithart, signatářka Charty 77 a držitelka ceny Paměti národa Věra Roubalová Kostlánová.

Satirický karnevalový průvod Sametové posvícení

Akce začne ve 14 hodin zahájíme průvod tradičním defilé na Kampě, odkud se vydá průvod přes Karlův most na Národní třídu, kudy projde zhruba v 16:30 hodin. Další defilé se koná v 17 hodin na Staroměstském náměstí, odkud půjdou masky do Kampusu Hybernská. Tam bude následovat afterparty za doprovodu kapely Banana split a jeho moralisté. 

Řetěz podpory politických vězňů
Čas: 14:30
Místo: začátek Železné ulice u Staroměstského náměstí
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/582215499495938/
Organizátoři: Společně to dáme, Česko-Bělarus a Stojíme za Běloruskem 

Sametový Můstek do Evropy
Čas: 15:00
Místo: spodní část Václavského náměstí
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/1014575352440795
Organizátor: Pulse of Europe

Od 15:00 hodin se na spodní části Václavského náměstí uskuteční debata nové politické generace o budoucnosti Česka v EU. Debaty se zúčastní senátor Marek Hilšer (nez.), europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti), rektorka Danuše Nerudová a poslanec Martin Exner (STAN).

Projekce Komunisté OFF – 32 let od OF k OFF 

Čas: 17:00 – 22:00 

Místo: Jungmannovo náměstí 1, Praha 1 (budova na konci Národní třídy) 

Organizátor: Pavel Šťastný a Robin Suchánek, Plechárna Design Factory  

Oslava vypuzení KSČM z parlamentu 

Od 15 hodin se u pomníku Milady Horákové v ulici Sněmovní na Malé Straně uskuteční neformální happening u pomníku Milady Horákové.

Koncert v Betlémské kapli

V 19 hodin začne v Betlémské kapli koncert při příležitosti svátku 17. listopadu a Mezinárodního dne studentstva.


Autor: puc

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

Včera ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

Včera v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Malí nakladatelé, velké knihy. Koná se třetí ročník festivalu KniŽižkov

21. března 2023 v 08:05

KC Vozovna pořádá v sobotu 25. března od 11 hodin třetí ročník festivalu KniŽižkov. Čtenáři si již potřetí zalistují beletrií i literaturou faktu, která hledá jiné cesty a nepluje s hlavním proudem a poslechnou si přitom současné tvůrce při autorských čteních a debatách. Nebudou chybět ani dvě...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Další články
Nahoru