Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
17. listopad: Korzo Národní, koncert, průvod masek, projekce na budovu a další akce
Satirický průvod masek. Foto: Jan Hromádko / sametoveposviceni.cz

17. listopad: Korzo Národní, koncert, průvod masek, projekce na budovu a další akce

Zatímco loni se oslavy 17. listopadu přesunuly především do on-line prostoru, letos je výběr akcí v centru metropole bohatý. Rušno bude tradičně na Národní třídě, Václavském i Staroměstském náměstí. Akce budou i na druhém břehu Vltavy, třeba na Kampě. 

Desítky vystupujících a řečníků uvidí diváci Koncertu pro budoucnost naživo ve čtvrtek 17. listopadu na Václavském náměstí. Letošní ročník připomene výročí 10 let od úmrtí Václava Havla. 

Start koncertu je plánován na 16.30. Na pódiu se až do 22.00 budou střídat desítky umělců a řečníků. Na Václavském náměstí vystoupí irský hudebník Glen Hansard, zpěvačky Aneta Langerová, Iva Bittová či Jana Kirschner. 

V podání Ivy Bittové zazní i píseň Modlitba pro Martu, která patří k symbolům sametové revoluce.  Z kapel se na pódiu představí například Zrní, Vypsaná fixa nebo Už jsme doma. Myšlenku 17. listopadu a osobnost Václava Havla pak přijdou připomenout Michael Kocáb, Michael Žantovský, Šimon Pánek, Eva Holubová a další. 

Seznam vystupujících:

Glen Hansard, Jana Kirschner, Iva Bittová, Aneta Langerová, Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, Michal Hrůza, James Harries, Vypsaná fixa, Už jsme doma, Thom Artway, Zrní a další. 

Seznam řečníků:

Michael Kocáb, Michael Žantovský, Šimon Pánek, Eva Holubová, Petr Mucha, Eliška Křenková, Tereza Ramba a další. 

Mezi zahraničními řečníky se letos objeví také běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, která ve své vlasti čelí pronásledování. Dalším zahraničním řečníkem je Nury Turkel, který je původem Ujgur.  

Další veřejné akce 17. listopadu v centru Prahy

Uctění památky studentů Hlávkovy koleje 

V 9 hodin začne u Hlávkovy koleje v ulici Jenštejnská na Novém Městě tradiční pietní akce.

Korzo Národní: Svoboda volby?
Čas: od 9:00
Místo: Národní třída
Oficiální web: https://www.korzonarodni.cz/
Organizátor: Díky, že můžem

Mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za dar svobody
Čas: 10:00 hodin
Místo: Chrám Matky Boží před Týnem na Starém Městě pražském
Organizátor: Jan Wolf, Jan Potměšil, Jan Sixta

Od 10:00 hodin se v Chrámu Matky Boží před Týnem na Starém Městě pražském uskuteční tradiční Mše svatá na poděkování Bohu a sv. Anežce České za dar svobody. Hlavním celebrantem bude J. E. Mons. Charles D. Balvo, apoštolský nuncius. Po skončení mše se uskuteční průvod k památníku 17. listopadu na Národní třídě, kde účastníci uctí památku tohoto významného dne. Pro nepřítomné bude mše svatá přenášena přímým přenosem na TV Noe a rádiu Proglas.

Havel do kavárny!
Čas: 13:00
Místo: průvod od pomníku TGM u Pražského hradu (Hradčanské náměstí)
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/318274379751782
Organizátor: Amnesty International ČR, Knihovna Václava Havla, The Vaclav Havel Library Foundation

Sraz bude ve 13 hodin u pomníku TGM u Pražského hradu (Hradčanské náměstí). Zde organizátoři převezmou bustu Václava Havla, kterou donesou až na místo slavnostního odhalení a místa setkávání disentu – Kavárny Slavia.

CESTA ZMĚNY: Klíčem k demokracii jste Vy!
Čas: 13:30 hodin
Místo: Staroměstské náměstí
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/1200367213789882
Organizátor: Milion chvilek pro demokracii

Na Staroměstském náměstí vystoupí například Petr Pithart, signatářka Charty 77 a držitelka ceny Paměti národa Věra Roubalová Kostlánová.

Satirický karnevalový průvod Sametové posvícení

Akce začne ve 14 hodin zahájíme průvod tradičním defilé na Kampě, odkud se vydá průvod přes Karlův most na Národní třídu, kudy projde zhruba v 16:30 hodin. Další defilé se koná v 17 hodin na Staroměstském náměstí, odkud půjdou masky do Kampusu Hybernská. Tam bude následovat afterparty za doprovodu kapely Banana split a jeho moralisté. 

Řetěz podpory politických vězňů
Čas: 14:30
Místo: začátek Železné ulice u Staroměstského náměstí
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/582215499495938/
Organizátoři: Společně to dáme, Česko-Bělarus a Stojíme za Běloruskem 

Sametový Můstek do Evropy
Čas: 15:00
Místo: spodní část Václavského náměstí
Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/1014575352440795
Organizátor: Pulse of Europe

Od 15:00 hodin se na spodní části Václavského náměstí uskuteční debata nové politické generace o budoucnosti Česka v EU. Debaty se zúčastní senátor Marek Hilšer (nez.), europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti), rektorka Danuše Nerudová a poslanec Martin Exner (STAN).

Projekce Komunisté OFF – 32 let od OF k OFF 

Čas: 17:00 – 22:00 

Místo: Jungmannovo náměstí 1, Praha 1 (budova na konci Národní třídy) 

Organizátor: Pavel Šťastný a Robin Suchánek, Plechárna Design Factory  

Oslava vypuzení KSČM z parlamentu 

Od 15 hodin se u pomníku Milady Horákové v ulici Sněmovní na Malé Straně uskuteční neformální happening u pomníku Milady Horákové.

Koncert v Betlémské kapli

V 19 hodin začne v Betlémské kapli koncert při příležitosti svátku 17. listopadu a Mezinárodního dne studentstva.


Autor: puc

Výstava: Dědictví zmizelých krajin Česka

Včera ve 13:50

Od 17. května do 31. srpna se bude v budově PřF UK Albertov 6, ve 2. patře v předsálí Mapové sbírky konat výstava Dědictví zmizelých krajin Česka II.  

Pražská Anglo-americká vysoká škola pořádá virtuální dny otevřených dveří

Včera v 10:31

Od dubna do června se na Anglo-americké vysoké škole v Praze (AAU) konají virtuální dny otevřených dveří. Pražská AAU nabízí obory, jako jsou právo, mezinárodní vztahy nebo business, se špičkovou českou a americkou akreditací (WASC). Ta byla AAU přiznána jako první neamerické akademické...

Dirty Loops míří na Festiwall do Modřan

Včera v 09:59

Přezdívá se jim nejlépe střežené tajemství Švédska. Trio Dirty Loops s nezaměnitelným zvukem zahraje v září na pražském Festiwallu. Publiku v areálu Kytary.cz v Modřanech naservíruje osmdesát minut trvající energickou hudbu, která rozmanitě kombinuje groove, funky, pop i elektronickou hudbu, a...

Letní scéna Harfa odstartuje premiérou komedie Ani o den dýl

Včera v 09:47

Na začátku června zahájí už 11. sezónu divadelní přehlídka Letní scéna Harfa na střeše obchodního centra Galerie Harfa. Bezmála čtyři desítky představení budou bavit diváky v průběhu celého léta, poslední představení bude odehráno s koncem prázdnin 31. srpna. 

Festival muzejních nocí na téma Velké Prahy v knihovně

Včera v 09:42

Noční program pro celou rodinu připravila Městská knihovna v Praze na pátek 10. června 2022 v budově Ústřední knihovny na Mariánském náměstí. Výstavy, restaurátorský koutek, koncert, hraní her i vycházky po okolí knihovny čekají na návštěvníky od 17 do 22 hodin. Společným tématem je sté výročí...

Baráčnické vítání léta

Včera v 09:05

Praha 15 zve na Baráčnické vítání léta v neděli 19. června. 

Faun a Rak zahájili letní sezonu

Včera v 06:03

Historická pítka Faun na Jírovcově náměstí a Rak na Pošepného náměstí na Jižním Městě II. v Praze 11, obě z doby výstavby sídliště, dlouho nefungovala. Minulý týden je radnice přivedla opět k životu.

Májové slavnosti

Včera v 05:46

V neděli 22. května se na Malostranském hřbitově konají komentované vycházky s návštěvou kostela. Zasazena bude růže u náhrobku zakladatele Májových slavností. Vstup je zdarma.

Praha 9 oslaví Světový den životního prostředí

Včera v 05:44

Ve čtvrtek 26. května se na Proseku koná festival Mikroklina 2022. Vstup je zdarma a program pamatuje i na děti, pro které budou připraveny tvořivé dílny i skákací hrad.

Virtuálně do světa podzemních labyrintů

15. května 2022 v 09:30

Pražské vodovody a kanalizace připravily návštěvníkům nově otevřeného prostoru střechy nové vodní linky ÚČOV Praha na Císařském ostrově informační panely, které kromě informací o historii čistírny a čištění vody v území Trojské kotliny obsahují také QR kód. Když jej návštěvník nasnímá přenese se...

Strážníci slaví 30 let, zvou děti i dospělé

15. května 2022 v 08:34

Oslava se koná v sobotu 21. května ve Žlutých lázních. Den s městskou policií začne v 10 hodin.

Další články
Nahoru