Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
13. prosince 1980. Poslední tramvaj projela po horní části Václavského náměstí před čtyřiceti lety
Tramvaje přestaly jezdit horní částí Václavského náměstí v roce 1980. Foto: archiv DPP

13. prosince 1980. Poslední tramvaj projela po horní části Václavského náměstí před čtyřiceti lety

Dnes uplynulo přesně 40 let od okamžiku, kdy projela horní částí Václavského náměstí naposledy tramvaj s cestujícími. Byla to souprava linky 29, která zhruba dvě hodiny před rozedněním zamířila od sochy svatého Václava směrem k Můstku.

Skončila tak éra trati, která vznikla ještě jako koňka na konci 19. století. Zmizelo jedno ze spojení Vinohrad s centrem, což se ukázalo jako nepraktické. Tramvaje se dostávají z této oblasti na Prahu 1 přes náměstí I. P. Pavlova. Pokud zde dojde k havárii (trať přetíná frekventovanou magistrálu), dochází ke kolapsu tramvajového provozu, protože je v takový moment problém s objízdnou trasou. Ta je možná přes Žižkov nebo Nusle, ale z časových důvodů se jedná o nepraktickou variantu.

V Praze se proto již mnoho let hovoří o návratu tramvají na Václavské náměstí (nyní ho jen kříží v krátkém úseku mezi Vodičkovou a Jindřiškou ulicí). Současné vedení Prahy se rozhodlo nechat postavit trať, která by vedla z ulice Vinohradská přes magistrátu, dále kolem jezdecké sochy a přes horní část Václavského náměstí až na úroveň Vodičkovy ulice, kde by se napojila na stávající koleje.

Pro tuto trasu sice není potřeba změna územního plánu, nicméně se budou muset vyměnit roznášecí desky pod vozovkou u stanice metra A Muzeum. Desky, které přenášejí tlak do více bodů, byly v průběhu let poškozeny dopravou na severojižní magistrále, kudy denně projedou desetitisíce aut.

Podle dřívějších vyjádření zástupců hlavního města by tato výměna desek neměla projekt ohrozit. Trať by měla začít vznikat v roce 2022 a stát 62 milionů korun. Koleje nepovedou středem náměstí, jak se dříve zvažovalo, ale po jeho stranách.

Část budoucí tratě už stojí, v roce 2018 byly při rekonstrukci prostoru mezi Národním muzeem a bývalým Federálním shromážděním položeny slepé koleje v úseku u Vinohradské ulice. Při stavbě trati budou tyto koleje využity.

Návratem tramvají do horní části Václavského náměstí po více než čtyřiceti letech rozvoj kolejové dopravy v této oblasti neskončí. Již loni vedení metropole rozhodlo že z Vinohradské ulice nepovede nová trať jen přes polovinu náměstí, ale že tramvaje pojedou také Wilsonovou ulici ke Státní opeře, odtud přes magistrálu do ulice Politických vězňů, dále do Washingtonovy ulice a Vrchlického sadů před budovu hlavního nádraží. Zde však musí dojít ke změně územního plánu, která by stavbu trati umožnila.

V plánech a úvahách na rozvoj tramvajové sítě v centru Prahy je také trať spojující náměstí Republiky a Národní třídu. V minulosti zde tramvaje jezdily, nyní je na většině tohoto 1,3 kilometru dlouhého úseku pěší zóna.  

Institut plánování a rozvoje (IPR) měl za úkol zpracovat studii na proměnu celého takzvaného hradebního korza od Národní třídy až po Revoluční a součástí zadání bylo prověřit možnost prodloužení kolejí až na Můstek. Studie řešila návrh veřejného prostoru tak, aby bylo možné v budoucnu realizovat tramvajovou trať z Václavského náměstí jak směrem k Národní třídě, tak směrem na Náměstí Republiky.

„Vzhledem k výjimečnosti tohoto prostoru je však nutné řešit výjimečným způsobem i tuto trať, a proto bylo v některých úsecích uvažováno s takzvanou ,splítkou´, tedy částí tratě, kde je jednokolejný provoz. Vzhledem k tomu, že tyto tratě byly od začátku uvažovány jako doplněk pražské tramvajové sítě, nikoli jako její páteř, i toto řešení kapacitně vyhovuje. Studie tak ukázala, že umístění trati je technicky možné a může s ní fungovat i veřejný prostor,“ sdělila serveru Pražský patriot Anna-Marie Lichtenbergová z IPR.


Autor: Jan Puci

Petržílkova je dočasně uzavřena

11. srpna 2022 v 09:07

V rámci probíhající rekonstrukce lávky Petržílkova je celá ulice do 23. srpna uzavřena. Objízdná trasa vede ulicí V Hůrkách.

Vodítkem přivázal fenku k sedačce auta

28. července 2022 v 09:26

Když procházel mladý pár ulicí po Dvořákově nábřeží, všiml si na zadním platě kufru ležícího psa. Auto stálo na přímém slunci, venkovní teplota se blížila k 30 stupňům, všechna okna byla zavřená, proto zhruba po 15 minutách muž kontaktoval tísňovou linku...

Rekonstrukce křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská začne 1. srpna

28. července 2022 v 07:04

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. srpna rozsáhlou rekonstrukci křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská, díky které dojde ke zvýšení kapacity a bezpečnosti chodců i dopravy.

Na další části Strakonické vznikne nový jízdní pruh pro hromadnou dopravu a IZS

25. července 2022 v 10:14

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve středu 27. července další etapu rozšíření Strakonické v úseku od nadjezdu mimoúrovňové křižovatky Mezichuchelské ulice po autobusovou zastávku Malá Chuchle.

Další články
Nahoru