Dnes Pondělí - snih 1°C
Zítra Úterý - snih 2°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
13. prosince 1980. Poslední tramvaj projela po horní části Václavského náměstí před čtyřiceti lety
Tramvaje přestaly jezdit horní částí Václavského náměstí v roce 1980. Foto: archiv DPP

13. prosince 1980. Poslední tramvaj projela po horní části Václavského náměstí před čtyřiceti lety

Dnes uplynulo přesně 40 let od okamžiku, kdy projela horní částí Václavského náměstí naposledy tramvaj s cestujícími. Byla to souprava linky 29, která zhruba dvě hodiny před rozedněním zamířila od sochy svatého Václava směrem k Můstku.

Skončila tak éra trati, která vznikla ještě jako koňka na konci 19. století. Zmizelo jedno ze spojení Vinohrad s centrem, což se ukázalo jako nepraktické. Tramvaje se dostávají z této oblasti na Prahu 1 přes náměstí I. P. Pavlova. Pokud zde dojde k havárii (trať přetíná frekventovanou magistrálu), dochází ke kolapsu tramvajového provozu, protože je v takový moment problém s objízdnou trasou. Ta je možná přes Žižkov nebo Nusle, ale z časových důvodů se jedná o nepraktickou variantu.

V Praze se proto již mnoho let hovoří o návratu tramvají na Václavské náměstí (nyní ho jen kříží v krátkém úseku mezi Vodičkovou a Jindřiškou ulicí). Současné vedení Prahy se rozhodlo nechat postavit trať, která by vedla z ulice Vinohradská přes magistrátu, dále kolem jezdecké sochy a přes horní část Václavského náměstí až na úroveň Vodičkovy ulice, kde by se napojila na stávající koleje.

Pro tuto trasu sice není potřeba změna územního plánu, nicméně se budou muset vyměnit roznášecí desky pod vozovkou u stanice metra A Muzeum. Desky, které přenášejí tlak do více bodů, byly v průběhu let poškozeny dopravou na severojižní magistrále, kudy denně projedou desetitisíce aut.

Podle dřívějších vyjádření zástupců hlavního města by tato výměna desek neměla projekt ohrozit. Trať by měla začít vznikat v roce 2022 a stát 62 milionů korun. Koleje nepovedou středem náměstí, jak se dříve zvažovalo, ale po jeho stranách.

Část budoucí tratě už stojí, v roce 2018 byly při rekonstrukci prostoru mezi Národním muzeem a bývalým Federálním shromážděním položeny slepé koleje v úseku u Vinohradské ulice. Při stavbě trati budou tyto koleje využity.

Návratem tramvají do horní části Václavského náměstí po více než čtyřiceti letech rozvoj kolejové dopravy v této oblasti neskončí. Již loni vedení metropole rozhodlo že z Vinohradské ulice nepovede nová trať jen přes polovinu náměstí, ale že tramvaje pojedou také Wilsonovou ulici ke Státní opeře, odtud přes magistrálu do ulice Politických vězňů, dále do Washingtonovy ulice a Vrchlického sadů před budovu hlavního nádraží. Zde však musí dojít ke změně územního plánu, která by stavbu trati umožnila.

V plánech a úvahách na rozvoj tramvajové sítě v centru Prahy je také trať spojující náměstí Republiky a Národní třídu. V minulosti zde tramvaje jezdily, nyní je na většině tohoto 1,3 kilometru dlouhého úseku pěší zóna.  

Institut plánování a rozvoje (IPR) měl za úkol zpracovat studii na proměnu celého takzvaného hradebního korza od Národní třídy až po Revoluční a součástí zadání bylo prověřit možnost prodloužení kolejí až na Můstek. Studie řešila návrh veřejného prostoru tak, aby bylo možné v budoucnu realizovat tramvajovou trať z Václavského náměstí jak směrem k Národní třídě, tak směrem na Náměstí Republiky.

„Vzhledem k výjimečnosti tohoto prostoru je však nutné řešit výjimečným způsobem i tuto trať, a proto bylo v některých úsecích uvažováno s takzvanou ,splítkou´, tedy částí tratě, kde je jednokolejný provoz. Vzhledem k tomu, že tyto tratě byly od začátku uvažovány jako doplněk pražské tramvajové sítě, nikoli jako její páteř, i toto řešení kapacitně vyhovuje. Studie tak ukázala, že umístění trati je technicky možné a může s ní fungovat i veřejný prostor,“ sdělila serveru Pražský patriot Anna-Marie Lichtenbergová z IPR.


Dopravní omezení v Průběžné

14. ledna 2021 v 07:34

V souvislosti s pokračováním stavebních prací bude od 16. do 30. ledna uzavřena část ulice Průběžná v Praze 10. Uzavřen bude úsek mezi ulicemi Na Padesátém a Švehlova v obou směrech. 

Bubenečský tunel od čtvrtka v noci uzavřen

12. ledna 2021 v 11:03

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel od čtvrtka 14. ledna od 23 hodin do pátku 15. ledna do 5 hodin uzavřen.

Od středy bude uzavřen tunel Mrázovka

11. ledna 2021 v 10:35

Z důvodu čištění kamer, pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 13. ledna od 23 hodin do čtvrtka 14. ledna do 5 hodin uzavřen.

V oblasti Petřin bude dva měsíce výluka pěti autobusových linek

10. ledna 2021 v 10:47

Od úterý 12. ledna začíná výluka na autobusových linkách 108, 168, 191, 260 a 910 v oblasti Petřin. Z důvodu pokračujících oprav kanalizace v ulici Na Petřinách bude od úterý 12. ledna po dobu přibližně dva měsíců vyloučen provoz mezi zastávkami Petřiny – Sídliště Petřiny pouze...

Pohonné hmoty na začátku roku zlevnily

9. ledna 2021 v 16:27

Pohonné hmoty v metropoli na začátku roku mírně zlevnily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 28,65 koruny, před týdnem byl o 14 haléřů dražší, informovala ČTK. O 21 haléřů na litru zlevnila i nafta, za litr teď řidiči zaplatí průměrně...

Oprava vozovky na Jižní spojce

8. ledna 2021 v 08:18

V úterý 12. ledna provede Technická správa komunikací nutnou havarijní opravu nebezpečných výtluků na Jižní spojce. Jedná se o část pravého (pomalého) jízdního pruhu v místě těsně za lanovým mostem ve směru do centra (směr na Prahu 4 a Barrandovský most).

Praha 5 od ledna rozšiřuje parkovací zóny

7. ledna 2021 v 06:14

Praha 5 od 4. ledna rozšířila zóny placeného stání (ZPS) do dalších dvou lokalit. První z nich se nachází v okolí sídliště Podbělohorská, druhá pak v oblasti Horních Cibulek, kde dochází k rozšíření zón, které zde byly zavedeny v roce 2020.

Další články
Nahoru