Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
1. LF UK má nejmodernější angiograf pro výzkum v experimentální laboratoři
Angiograf pro medicínský výzkum. Foto: Olga Bražinová

1. LF UK má nejmodernější angiograf pro výzkum v experimentální laboratoři

Společná experimentální laboratoř 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Nemocnice Na Homolce se řadí mezi jedinečná akademická pracoviště v národním i evropském měřítku. Nově disponuje nejmodernějším angiografem, který umožňuje dokonalé rentgenové zobrazování cév i dalších tkání, orgánů a struktur. Je konfigurován pro hybridní operační sály a vybaven pro 3D rekonstrukce včetně orientačního CT vyšetření (cone-beam CT).

Společná experimentální laboratoř představuje organické propojení tří renomovaných pracovišť a špičkových mezinárodních kontaktů v oblasti klinické a translační medicíny. „V naší laboratoři se spojuje postgraduální vzdělávání, medicínský výzkum a vývoj nových technologií,“ vysvětluje přednosta Fyziologického ústavu 1. LF UK prof. Otomar Kittnar.

Laboratoř se věnuje širokému spektru témat a metod. „Soustředíme se například na intervenční arytmologii, intervenční kardiologii, kardiovaskulární chirurgii, intenzivní medicínu a nově i na farmakologii,“ upřesňuje doc. Mikuláš Mlček z Fyziologického ústavu 1. LF UK. Mimo to se v laboratoři pořádají mezinárodní superspecializační interaktivní workshopy.

Pro naprostou většinu projektů laboratoře je angiografie zcela klíčová – využívá se pro navigaci během prováděných intervencí (např. zavádění katetrů, srdečních podpor), ale i při hodnocení jejich efektu. Pořízení nejmodernějšího angiografu je tak logickým krokem k zvýšení špičkové úrovně laboratoře.

„Jedná se o strategickou investici, která podpoří výuku, vědu, výzkum i inovace. Proto jsem velmi rád, že 1. lékařská fakulta tento krok učinila, a jsem přesvědčen, že se nám vklad vrátí,“ říká děkan 1. LF UK prof. Martin Vokurka.

Mezi zásadní vlastnosti přístroje patří vynikající kvalita obrazu usnadňující identifikaci drobných struktur a navigaci nově vyvíjených přístrojů, zejména implantabilních, neomezená flexibilita pohybu po sále dovolující provádění velmi různorodých typů výkonů (katetrizační, miniintervenční, chirurgické, hybridní) a také orientační CT zobrazování bez nutnosti transportu do jiného zařízení, typicky využívané ve výzkumu umělé plicní ventilace.

„Díky znalostem, technologiím a mezinárodním kontaktům, které získáváme, nabízí laboratoř velmi vysokou přidanou hodnotu a významně tak podporuje rozvoj a konkurenceschopnost našeho biomedicínského výzkumu a vývoje,“ vyzdvihuje přednosta II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie 1.LF UK a VFN prof. Aleš Linhart.

V oblasti vědy jsou v laboratoři řešeny výzkumné projekty špičkových tuzemských i zahraničních expertů. Jedná se například o spolupráci s Maastricht University, Lund University, University of Pavia nebo University of Sao Paulo.

Největšími realizovanými projekty jsou série studií mechanických podpor u srdečního selhání, studie léčebné hypotermie v poresuscitační péči a studie optimalizace ventilace u těžkého poškození plic typu ARDS.

 „Nově se také věnujeme projektu CarDia, zaměřenému na mechanismy rozvoje srdečního selhání v podmínkách diabetu a metabolického syndromu, a projektu IntegraCare, který se soustředí na automatizované real-time hodnocení vývoje zdravotního stavu v intenzivní i přednemocniční péči,“ říká prof. Petr Neužil z II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN a primář Kardiologického oddělení Nemocnice na Homolce. Projekt IntegraCare byl podán do soutěže mezisektorové spolupráce.

V oblasti vývoje laboratoř spolupracuje především se zahraničními start-up společnostmi zaměřenými na vývoj unikátních technologií a také s největšími výrobci zdravotnické techniky, jak domácími (BTL, Linet), tak mezinárodními (např. Abbott, Medtronic, Edwards, Johnson & Johnson). Klíčovými projekty jsou spolupráce na vývoji katetrů pro ablaci fibrilace síní, preklinické testování bezdrátových kardiostimulátorů a vývoj nových patentovaných cévních protéz pro nízké průtoky.


Autor: red

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Diskuze s Vojtěchem Voseckým v Green Apéro

12. května 2024 v 08:31

Spletitými cestami cirkulární ekonomiky vás ve středu 15. května provede Vojtěch Vosecký, přední evropský odborník na oběhové hospodářství.

Acorus pomáhá obětem a svědkům domácího násilí

11. května 2024 v 19:26

Poradenské a terapeutické centrum Acorus zajišťuje podporu klientům, kteří zažili, zažívají anebo jsou svědky domácího násilí ve své primární rodině.

Květinový den ve SVČ Jednička

10. května 2024 v 08:51

Do Českých dnů proti rakovině, každoročně pořádané Ligou proti rakovině Praha, se do veřejné sbírky na podporu prevence rakoviny prsu od loňského roku zapojuje i SVČ1.

Zacvičte si doma nebo v kanceláři s innogy

9. května 2024 v 09:34

Také prosedíte téměř celý den za počítačem a bolí vás záda nebo za krkem? Tak až si půjdete příště udělat kávu do kuchyňky, nekoukejte do mobilu a protáhněte se.

Další články
Nahoru