Dnes Sobota - jasno 16°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 15°C
Sobota 22. 3. 2025
Svátek má Leona
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
1. LF UK má nejmodernější angiograf pro výzkum v experimentální laboratoři
Angiograf pro medicínský výzkum. Foto: Olga Bražinová

1. LF UK má nejmodernější angiograf pro výzkum v experimentální laboratoři

Společná experimentální laboratoř 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Nemocnice Na Homolce se řadí mezi jedinečná akademická pracoviště v národním i evropském měřítku. Nově disponuje nejmodernějším angiografem, který umožňuje dokonalé rentgenové zobrazování cév i dalších tkání, orgánů a struktur. Je konfigurován pro hybridní operační sály a vybaven pro 3D rekonstrukce včetně orientačního CT vyšetření (cone-beam CT).

Společná experimentální laboratoř představuje organické propojení tří renomovaných pracovišť a špičkových mezinárodních kontaktů v oblasti klinické a translační medicíny. „V naší laboratoři se spojuje postgraduální vzdělávání, medicínský výzkum a vývoj nových technologií,“ vysvětluje přednosta Fyziologického ústavu 1. LF UK prof. Otomar Kittnar.

Laboratoř se věnuje širokému spektru témat a metod. „Soustředíme se například na intervenční arytmologii, intervenční kardiologii, kardiovaskulární chirurgii, intenzivní medicínu a nově i na farmakologii,“ upřesňuje doc. Mikuláš Mlček z Fyziologického ústavu 1. LF UK. Mimo to se v laboratoři pořádají mezinárodní superspecializační interaktivní workshopy.

Pro naprostou většinu projektů laboratoře je angiografie zcela klíčová – využívá se pro navigaci během prováděných intervencí (např. zavádění katetrů, srdečních podpor), ale i při hodnocení jejich efektu. Pořízení nejmodernějšího angiografu je tak logickým krokem k zvýšení špičkové úrovně laboratoře.

„Jedná se o strategickou investici, která podpoří výuku, vědu, výzkum i inovace. Proto jsem velmi rád, že 1. lékařská fakulta tento krok učinila, a jsem přesvědčen, že se nám vklad vrátí,“ říká děkan 1. LF UK prof. Martin Vokurka.

Mezi zásadní vlastnosti přístroje patří vynikající kvalita obrazu usnadňující identifikaci drobných struktur a navigaci nově vyvíjených přístrojů, zejména implantabilních, neomezená flexibilita pohybu po sále dovolující provádění velmi různorodých typů výkonů (katetrizační, miniintervenční, chirurgické, hybridní) a také orientační CT zobrazování bez nutnosti transportu do jiného zařízení, typicky využívané ve výzkumu umělé plicní ventilace.

„Díky znalostem, technologiím a mezinárodním kontaktům, které získáváme, nabízí laboratoř velmi vysokou přidanou hodnotu a významně tak podporuje rozvoj a konkurenceschopnost našeho biomedicínského výzkumu a vývoje,“ vyzdvihuje přednosta II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie 1.LF UK a VFN prof. Aleš Linhart.

V oblasti vědy jsou v laboratoři řešeny výzkumné projekty špičkových tuzemských i zahraničních expertů. Jedná se například o spolupráci s Maastricht University, Lund University, University of Pavia nebo University of Sao Paulo.

Největšími realizovanými projekty jsou série studií mechanických podpor u srdečního selhání, studie léčebné hypotermie v poresuscitační péči a studie optimalizace ventilace u těžkého poškození plic typu ARDS.

 „Nově se také věnujeme projektu CarDia, zaměřenému na mechanismy rozvoje srdečního selhání v podmínkách diabetu a metabolického syndromu, a projektu IntegraCare, který se soustředí na automatizované real-time hodnocení vývoje zdravotního stavu v intenzivní i přednemocniční péči,“ říká prof. Petr Neužil z II. interní kliniky – kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN a primář Kardiologického oddělení Nemocnice na Homolce. Projekt IntegraCare byl podán do soutěže mezisektorové spolupráce.

V oblasti vývoje laboratoř spolupracuje především se zahraničními start-up společnostmi zaměřenými na vývoj unikátních technologií a také s největšími výrobci zdravotnické techniky, jak domácími (BTL, Linet), tak mezinárodními (např. Abbott, Medtronic, Edwards, Johnson & Johnson). Klíčovými projekty jsou spolupráce na vývoji katetrů pro ablaci fibrilace síní, preklinické testování bezdrátových kardiostimulátorů a vývoj nových patentovaných cévních protéz pro nízké průtoky.


Autor: red

Víkendové akce PVK: Rozbory vody zdarma a prohlídky čistírny odpadních vod

17. března 2025 v 10:45

Pražské vodovody a kanalizace připravily na sobotu 5. dubna dvě akce pro veřejnost – rozbory vody ze soukromých studní zdarma v akreditované laboratoři v Dykově ulici a komentované prohlídky čistírny odpadních vod v Újezdu nad Lesy.

Praha 4: Jak si udržet mozek v dobré kondici

16. března 2025 v 09:16

Jak funguje lidský mozek, podle čeho poznat příznaky blížících se potíží nebo jak si udržet mozek v dobré kondici se dozvědí všichni, kteří zavítají do DBK v Krči na osvětovou iniciativu Mozek v akci. Součástí je také interaktivní vzdělávací program. Preventivní akce se uskuteční v 1. patře DBK ve...

Zaměstnanci mohou získat granty na dobrovolnictví

12. března 2025 ve 12:42

Nadační fond Veolia nabízí již poosmnácté možnost získat podporu pro dobrovolnické aktivity zaměstnanců skupiny Veolia. Další ročník oblíbeného programu, ve kterém lze získat podporu až 50 000 korun na projekt, kterému se ve volném čase zaměstnanci věnují.

Praha 15: Den zdraví s OZP

11. března 2025 v 11:19

Praha 15 zve na Den zdraví s OZP, který se bude konat ve středu 19. března v obřadní síni ÚMČ Praha 15, Boloňská 478/1.

V souvislosti s chřipkou zemřelo ve Středočeském kraji už 13 lidí

10. března 2025 v 15:43

Od začátku chřipkové sezóny evidují středočeští hygienici v souvislosti s tímto onemocněním 40 závažných případů, z toho bohužel 13 úmrtí. Informovala o tom jejich mluvčí Dana Šalamunová.

Přednáška Prahy 9: Psychické problémy u dětí a mladých lidí

9. března 2025 v 08:21

Rodina je základním pilířem naší společnosti. Jako každé vztahy i ty rodinné procházejí vývojem a mají svou dynamiku, v podstatě denně zažíváme emoční horskou dráhu. Jsou období plné radosti, štěstí, ale i starosti a smutku. Některé vývojové fáze, ať ty pozitivní nebo negativní, jsou přirozené a...

Další články
Nahoru