Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zákaz kouření opět ve hře! Pražské restaurace bez dýmu, nebo zůstanou kuřáckým rájem?
Příloha dnes nebude? Ilustrační foto: freeimages

Zákaz kouření opět ve hře! Pražské restaurace bez dýmu, nebo zůstanou kuřáckým rájem?

Paříž, Řím, Barcelona… Mezi tyto a mnoho dalších evropských metropolí se možná počínaje lednem 2016 zařadí i Praha. Rodí se totiž dva návrhy, v důsledku kterých by se nesmělo kouřit v žádné z restaurací v České republice. Jeden připravuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), druhý poslanci ANO. Bude zákaz kouření po letech schválen? Přestane být Praha takřka evropskou raritou?

Z údajů Asociace hotelů a restaurací ČR vyplývá, že 60 % restaurací nabízí v Česku zcela nekuřácký provoz nebo stavebně oddělenou kuřáckou část. Nekuřáckých restaurací přibývá. Zcela nekuřáckých je více než 80 % hotelových provozů. Přesné údaje za Prahu nejsou vypracovány, čísla budou ale podobná.

Podle současné legislativy si může restaurační zařízení samo zvolit, zda chce být kuřácké, nekuřácké, nebo zahrnovat kuřácký i nekuřácký prostor. I v kuřáckých hospodách to ale mnohdy bývá tak, že se (alespoň podle nepsaného pravidla) nekouří v době obědů.

Informaci, zda jsou kuřácké, nekuřácké, nebo smíšené, musejí mít podniky na viditelných informačních nálepkách, připevněných na vstupních dveřích. Tato novela tabákového zákona začala být účinná v průběhu roku 2010. Je to benevolentnější úprava než takřka všude v Evropě, kde se v restauracích kouřit nesmí.

Politické strany se více přiklánějí k zákazu

Původní návrh někdejšího poslance Borise Šťastného (tehdy ODS) sice počítal s plošným zákazem, pozměňovací návrhy z něj ale nakonec vytvořily liberální normu. V současné době to ale může být jinak – vládní ANO, ČSSD či opoziční KSČM zatím deklarují, že jejich poslanci budou novelu podporovat.

Proti nic nenamítá ani vládní KDU-ČSL. A jelikož podobný návrh připravoval i bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09), lze počítat i s hlasy – minimálně části – TOP 09. V ODS se názory různí – proti je například senátor Jaroslav Kubera. Podle předsedy Úsvitu Tomia Okamury by mělo být kouření zakázáno jen tam, kde se jí, v barech a pivnicích by podle něj měli rozhodovat sami majitelé.

Navzdory tomu, že 71 % provozovatelů restaurací považuje případný plošný zákaz kouření v restauracích za zásah do svobody podnikání, současné složení sněmovny signalizuje, že má šanci na úspěch. I když – stejně jako v minulosti může být hlasování ovlivněno individuálními postoji, bez ohledu na stranickou příslušnost. Nechme se tedy překvapit!

Na následky kouření ročně zemře 18 tisíc lidí

Místopředseda klubu ANO Radek Vondráček uvedl, že chystaný poslanecký návrh novely kuřáckého zákona má obsahovat jedinou větu, podle které by zákaz kouření platil ve společných uzavřených prostorách společného stravování. Prostě tam, kde je podáváno jídlo a pití. Klub ANO je podle Vondráčka v podpoře návrhu jednotný.

Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje na alarmující čísla: na následky kouření zemře v České republice ročně 18 tisíc lidí. Statistiky hovoří jasnou řečí i v tom, že kouří zhruba 30 % lidí, z nichž celé tři čtvrtiny s tímto zlozvykem začaly ještě předtím, než nabyly plnoletost. Pravidelnými kuřáky je 18 % patnáctiletých.

Ministr Němeček chce „zakazovací“ novelou tento trend zvrátit. Spolu se zákazem kouření v restauracích by nepovolovala ani prodej tabáku a alkoholu v automatech nebo na internetu. Ministerstvo převzalo návrh ještě z dob, kdy resort vedl Heger, chystá v něm ale určité změny.

Zákaz by se neměl týkat elektronických cigaret

Zákaz se například nemá týkat elektronických cigaret. Benevolentnější by měl být také v tom, že by nebyl zakázán vstup podnapilých lidí na kulturní akce. Ministerstvo chce novelu předložit do letošního prosince, pokud bude schválena, platit by mohla začít v lednu 2016.

Chystaná novela má obsahovat i to, že by lékaři dostali ze zákona povinnost provést takzvanou krátkou intervenci, což by znamenalo, že by museli poučit pacienty, i děti, o rizicích tabáku, alkoholu a drog. Těm, kteří už jsou závislostí ohroženi, by nabídli léčbu.

Neradostná čísla se týkají i pití alkoholu. Každý Čech vypije za rok v průměru 10 litrů čistého alkoholu (do průměru jsou zahrnuti i kojenci). Aspoň jednou pilo alkohol 98 % šestnáctiletých, pravidelně 60 %. Dvě třetiny dětí pily alkohol už před dosažením 13 let. I přes zákaz si alkohol v obchodech koupilo 61 % náctiletých, v restauracích 77 %.

V Praze jsou kuřárny, nekuřárny i smíšenky

Již v minulosti Pražský patriot publikoval hlasy pro i proti plošnému zákazu kouření v restauracích. Zmíněny byly i pražské restaurace, kde se kouří, kde nikoli a kde funguje smíšený režim.

Kuřácké jsou například hospody U Velasů na Zlíchově nebo U Michálků ve Strašnicích. Mezi nekuřácké podniky s dětským koutkem patří kavárna Kafe kakao na Vinohradech či vegetariánská restaurace Mlsná Kavka v Karlíně. Smíšené jsou třeba Café Therapy v centru nebo žižkovský Sklep. Zůstane to tak i nadále, nebo se to u všech hospod sjednotí?


Autor: Anna Skálová

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

Dnes v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru