Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Výstava: Od plamene k LEDu

Nová výstava Národního technického muzea „Od plamene k LEDu“ je věnována historickému vývoji světelných zdrojů a hlavní pozornost je přitom soustředěna na prezentaci elektrického osvětlení. Základ výstavy tvoří ukázka světelných elektrických zdrojů ze sbírky NTM, pocházejících především z druhé poloviny 19. a z 20. století, tj. obloukových a žárovkových světelných zdrojů, doplněných některými okrajovými a slepými cestami vývoje.

Vystaveny jsou světlené zdroje, které dokládají důležité mezníky vývoje, ale i předměty z různých důvodů kuriózní a pro návštěvníky atraktivní. Výstava současně přibližuje významné osobnosti, které svými objevy udávaly tomuto odvětví lidské činnosti směr, z českých vynálezů dílo Františka Křižíka, ze zahraničních osobností pak např. podíl Thomase Alvy Edisona.

První náznaky umělého elektrického osvětlení souvisejí s experimenty s elektřinou na samém počátku 19. století, které položily základy dvěma pozdějším směrům vývoje elektrického světla. Experimenty s elektrickým obloukem daly vzniknout obloukovým a později výbojovým zdrojům světla, pokusy se žhavením drátu přešly ve vývoj žárovek. Oba uvedené směry existovaly v průběhu doby souběžně vedle sebe.

Obloukové zdroje světla měly zpočátku rychlejší vývoj než žárové, jednalo se však o elektromechanicky poměrně složitá zařízení. Pro české země je obloukovka srdeční záležitostí díky osobě Františka Křižíka, který zdokonalil její diferenciální regulátor. Ve výstavě mohou návštěvníci obdivovat konstrukci první pokusné Křižíkovy obloukovky z roku 1878, přičemž Křižíkovu úpravu lze poznat na vnitřním systému obloukovky podle Křižíkova patentu z roku 1880.

Pokusy, které vedly k prakticky použitelné podobě žárovky, lze datovat do druhé poloviny 19. století. Jsou svázány s osobami Heinricha Göbela, Josepha Wilsona Swana a Thomase Alvy Edisona. Žárovky se až do konce 19. století vyráběly pouze s uhlíkovým vláknem a ve výstavě je jich z tohoto období představena celá řada. Návštěvníci zde naleznou žárovku vyrobenou v Křižíkově továrně již v roce 1884, raritou je vystavená žárovka s uhlíkovým vláknem se zobrazením Fr. Josefa I. a Viléma II. z období před první světovou válkou.  Kuriózním předmětem je Geisslerova trubice v podobě koruny, která sloužila pravděpodobně pro reklamní účely ve 20. letech.

Kovy se při výrobě světelných zdrojů začaly používat s nástupem 20. století. Žárovka s wolframovým vláknem se poté stala večerní přítelkyní člověka na celé století. Mezi vystaveným žárovkami s wolframovým vláknem nalezne návštěvník také ty meziválečné, které byly určeny do přístrojů pro lékařské účely nebo do promítacích přístrojů. Zajímavým exponátem je speciální majáková vysokovýkonná žárovka s wolframovým vláknem o příkonu 10000 W používaná v USA v 70. a 80. letech 20. století.

Ve výstavě zdobí vitríny halogenové žárovky, xenonové výbojky, doutnavky, zářivky, vývoj elektrických zdrojů je zmapován komplexně. Interaktivní část výstavy představuje prezentace žárovek LED. V současnosti probíhá velice rychlý vývoj světelných diod, o kterých se můžeme domnívat, že nahradí žárovky i výbojky a oba směry vývoje elektrických světelných zdrojů se tak spojí.

Část výstavního prostoru je věnována osobě Miloslava Prokopa, jehož působení v NTM od dvacátých do padesátých let minulého století vytvořilo základ sbírky světelných zdrojů, z nichž mnohé mohou návštěvníci vidět vystavené.

Výstava je umístěna v Malé galerii v expozici Architektury, stavitelství a designu a potrvá od 17. února do 4. září.


Autor: red

Jarní část Věčné naděje zakončí jazzové a židovské písně

Dnes ve 14:10

Jarní část sedmého ročníku festivalu Věčná naděje zakončí dva dramaturgicky výjimečné koncerty formace Petra Ernyei Quartet v čelákovické vile Volman. Pásmo jazzových a židovských písní odehrají 21. a 28. dubna, součástí akce bude také komentovaná prohlídka...

Komentovaná prohlídka výstavy Nahoru

Dnes ve 13:17

Ve čtvrtek 25. dubna si budete moci pohovořit s autorkou výstavy Nahoru, která se koná v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2.

Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Další články
Nahoru