Dnes Úterý - zatazeno 10°C
Zítra Středa - polojasno 15°C
Úterý 19. 3. 2024
Svátek má Josef
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVíkendové tipy

V Dorotheu začíná aukční podzim, králem nabídky je Muzikova Hlava v klobouku

Aukční dům Dorotheum rozjíždí podzimní sezónu dražbou, která nabídne téměř 390 výtvarných děl, designových prací a uměleckých předmětů ze skla. První podzimní aukce Dorothea se koná už tuto sobotu 23. září od 14 hodin v pražském hotelu Radisson Blu.
frantisek-muzika-hlava-s-kloboukem-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-1-2-milionu-korun

František Muzika, Hlava s kloboukem

Pomyslným králem nabídky je olej Hlava v klobouku z roku 1930 od jedné z nejvýraznějších postav české imaginativní malby Františka Muziky, dílo jde pod kladívko s vyvolávací cenou 1,2 milionu korun. Dorotheum navazuje na úspěšný projekt věnovaný dílu Františka Muziky v roce 2013 a do zářijové aukce posílá další obraz od tohoto výjimečného autora.

„Hlava v klobouku je překrásnou a sběratelsky mimořádně cennou ukázkou Muzikova pojetí lyrického kubismu, který na konci 20. let a počátkem 30. let minulého století ovládl jeho tvorbu. Právě práce z tohoto období reprezentovaly Muziku na slavné výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu,“ podotýká Michal Šimek, znalec výtvarného umění.

Hlava v klobouku zazářila v roce 1964 na jedné z prvních Muzikových výstav po roce 1948, kdy umělec nemohl veřejně vystavovat. Byla také reprodukována v nejdůležitější autorově monografii zpracované znalcem českého surrealismu Františkem Šmejkalem. Dílo, které dlouhá léta zůstávalo v české soukromé sbírce, se nyní dostává na trh s uměním.

Emocemi a tvůrčí energií nasáklá 60. léta

Z výběru českého poválečného umění upoutá drobnější, ale velmi raritní dílo Kompozice z roku 1961 od slavného českého malíře Zdeňka Sýkory. „Obraz vznikl na přelomu dvou významných tvůrčích etap. Než Sýkora přešel ke geometrickým kompozicím, které se zapsaly do dějin světového výtvarného umění, vytvořil několik abstraktních děl, kde řešil spíše vztah barvy a hmoty. Tento přístup je zachycen právě v námi nabízené Kompozici. Jde o jednu ze dvou známých autorových prací v takto malém formátu z počátku 60. let,“ upozorňuje Michal Šimek. Dražba Kompozice představuje pro sběratele unikátní příležitost, dílo se začne vyvolávat na 300 tisících korun.

Nového majitele bude hledat v dražbě i další výtvarný skvost 60. let 20. století. Pokus o autoportrét mojí přítelkyně od Jiřího Balcara pochází z období autorova největšího tvůrčího rozmachu a lze jej srovnávat s jedněmi z nejkvalitnějších Balcarových obrazů –  díly Náhrobek králů (Galerie hlavního města Prahy) a Malá společnost (Národní galerie v Praze). Dorotheum jej nabídne za startovních 180 tisíc korun.

Stejně jako odvážně sugestivní plátno Z cyklu Oči z roku 1968 od Josefa Jíry.

josef-jira-z-cyklu-oci-srpnovy-obraz-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-180-tisic-korun

Josef Jíra, plátno Z cyklu Oči z roku

„Tato práce je dosud nejkrásnějším a nejrozměrnějším Jírovým dílem v historii našich aukcí. Nese podnázev Srpnový obraz a zachycuje autorovy pocity z tragických událostí po vpádu sovětských vojsk,“ dodává Michal Šimek.

Pouhé tři roky po Jírově obrazu vznikla práce, která vyniká zcela jiným způsobem. Nově objevený olej Zdeňka Buriána Karbon zachycuje dechberoucí atmosféru pravěkého pralesa. Podobně jako jiné Burianovy ilustrace dobrodružných knih, vytvořené ve spolupráci s uznávaným českým paleontologem Josefem Augustou. Vyvolávací cena této malby je 300 tisíc korun.

zdenek-burian-karbon-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-300-tisic-korun

Zdeněk Burian, Karbon

Pestré kolekci děl české krajinářské školy dominuje malířská studie Antonína Slavíčka Polínka z roku 1887 s vyvolávací cenou 800 tisíc korun. Osloví také půvabné oleje Františka Kavána nebo Karla Langera. Zpestřením katalogu jsou práce na papíře od velkých jmen českého umění – Joži Uprky, Bohuslava Reynka, sester Válových či Jiřího Andrleho.

Kuriozity v nabídce designu a nábytku

Dorotheum připravilo několik lahůdek i v segmentu designu. Z počátku 20. století pochází vzácně dochovaný reklamní koberec firmy Ginskey. „Tato společnost byla kdysi jednou z nejvýznamnějších kobercových továren na světě, sídlila v severočeském Jablonci nad Labem a zhotovila největší koberec na světě – o rozloze 326 metrů čtverečních a váze 1230 kg – pro hotel Waldorf Astoria v New Yorku,“ upřesňuje Miroslav Zíka, znalec užitého umění společnosti Dorotheum. Koberec v nabídce Dorothea vtipným způsobem zobrazuje služebnictvo, které si obdivně prohlíží koberec vyrobený v této továrně. Dražit se bude z částky 19 tisíc korun.

V kolekci nábytku upoutá pozornost unikátní pár křesel A60 z produkce firmy Thonet. Křeslo, navržené v roce 1928, má velmi moderní, až minimalistický pravoúhlý design. Takto tvarovaný sedací nábytek z modelové řady A60 je známý pouze ve formě taburetu, lavice a vyplétaného křesla. Pro zájemce v sále bude k mání od vyvolávacích 38 tisíc korun.

Autor: red

Divadlo Na zábradlí zve na divadelní kvíz

17. března 2024 v 10:50

Tradiční Noc divadel se tentokrát koná v březnovém termínu, v sobotu 23. března. Divadlo Na zábradlí naváže na dvě odpolední představení inscenace Franz a kavka večerem v duchu „hospodského kvízu“ na divadelní téma.

Dvořákovo Stabat Mater v Obecním domě

17. března 2024 v 07:44

K Velikonocům neodmyslitelně patří uvedení Dvořákova oratoria Stabat Mater ve Smetanově síni Obecního domu v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

Ypsilonka! Šedesátiletá historie divadelní scény Studio Ypsilon

16. března 2024 v 09:10

Retrospektivní výstava, kterou Studio Ypsilon pořádá ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy v Domě fotografie v Revoluční ulici od 20. března do 19. května, zaujímá prostor dvou pater galerie a návštěvníkům nabídne k vidění skutečné archivní skvosty.

Noc divadel v KD Mlejn

15. března 2024 ve 12:53

Noc divadel v KD Mlejn se koná v sobotu 23. března od 17 hodin.

Krásný nový svět. Noční můra, nebo krásný sen?

14. března 2024 v 08:41

Městská divadla pražská uvedou v Komedii první českou adaptaci románu Aldouse Huxleyho Krásný nový svět se slovinsko-českým tvůrčím týmem 23. března.

Kafkus Hybernská 2024

14. března 2024 v 07:04

Kampus Hybernská se na pět dní promění v laboratoř pátrající po podstatě Kafkova génia, jehož odkaz zůstává často pod nánosem povrchní vrstvy turistického boomu.

Melodika vystoupí na radnici

13. března 2024 v 07:56

Dětský lidový soubor Melodika vystoupí na radnici Prahy 13 na Slunečním náměstí. Vstup je volný.

Výstava Ona ve Vnitroblocku

12. března 2024 v 09:20

Nové a hluboké pohledy na ženskost a její význam v umění a společnosti přináší výstava Ona. Probíhat bude od 14. března do 17. dubna, vernisáž se koná 17. března v prostorách Vnitroblocku.

Festival Expediční kamera zve na nejlepší filmy sezóny z celého světa

11. března 2024 v 08:25

Mezinárodní filmový festival Expediční kamera přinese do 150 míst v ČR a SK nejlepší filmy sezóny z celého světa i novinku s Adamem Ondrou nebo nový film Mirka Haluzy z Amazonie

Koncerty Prahy 10 ve Vršovickém zámečku

11. března 2024 v 07:14

Jaro v Praze 10 bude patřit milovníkům hudby. Radnice připravila čtyři výjimečné kulturní zážitky, koncerty ve Vršovickém zámečku.

Praha 1: Jak se dříve cestovalo

10. března 2024 v 08:04

Kurýři, laufři, pošta a poštovní dostavníky – přednáška v klubu seniorů Tomáš se koná ve čtvrtek 14. března od 14 hodin.

Nová komedie. Mezinárodní festival o identitě a revoluci

9. března 2024 v 11:21

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 5. – 12. dubna. V rámci letošního třetího ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z německého, polského, rumunsko-maďarského a slovenského divadla. Nebudou chybět koncerty,...

Současné české drama v Divadle X10

8. března 2024 ve 14:19

V režii uměleckého šéfa Ondřeje Štefaňáka proběhne 22. března v Divadle X10 premiéra původní české hry Filoktétés. Last Minute. Antický příběh o zapomenutém hrdinovi se zázračným lukem je aktualizován a převeden do sebevědomé současné verze. Autorem hry je dramaturg a kmenový autor X10 Ondřej...

Další články
Nahoru