Dnes Pátek - zatazeno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nová pravidla omezí umění v ulicích
Zejména mladší generace buskerů vnímá omezení jako krok zpět. Foto: Jan Kuba

Nová pravidla omezí umění v ulicích

Pouliční umělce, takzvané buskery, možná čekají v centru Prahy nová omezení. Zatímco v minulém roce se podmínky pro svobodné umění ulice vlivem vstřícného kroku pražského magistrátu výrazně zlepšily, dnes se rýsují první nesmělé krůčky zpět k omezení teprve nedávno nabyté svobody.

Jako vždy platí, že nic není černobílé a svoboda jednoho může snadno vzbudit pocity zášti u jiných. Právě tak vnímá pouliční umění údajně nemalá část obyvatel i podnikatelů sídlících v první městské části.

Je to přitom sotva rok, co buskeři přivítali vstřícný krok pražského magistrátu, který je zbavil papírování, nutnosti pronájmu toho kterého kusu chodníku a ohlášek na úřadech. Praha se tímto krokem přiřadila k metropolím jako je Berlín, Paříž, nebo třeba Barcelona, kde má pouliční umění tradici a ctí i svobodomyslnou podstatu tohoto kulturního odvětví.

Sezóna ve znamení volnosti

„Problematika Buskingu byla Komisí podrobně diskutována, Komise se jednoznačně shodla na naprostém uvolnění podmínek pro realizaci pouličního umění na veřejném prostranství v hlavním městě Praze,“ uvádí zápis z jednání Komise Rady HMP pro koordinaci aktivit na veřejných prostranstvích na území Pražské památkové rezervace, které se konalo vloni v lednu.

A zatímco Komise fakticky otevřela ulice Prahy pouličnímu umění, v Praze 1 to začalo budit vášně. „Stížností jsou desítky. Argument buskerů o absolutním právu provozovat busking kdykoliv a kdekoliv končí tam, kde jsou omezována práva druhých, v našem případě místních obyvatel a podnikatelů,“ říká starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

A pokračuje pěkně zostra. „Jedná se zejména o hluk pochybné hudební úrovně vydatně podporovaný zesilovači, monotónní vytrvalé bubnování bránící lidem zde bydlícím nebo pracujícím větrat,“ dodává Lomecký, který mimo jiné před několika dny osobně zahajoval karneval na Staroměstském náměstí.

První problémy

Problémy s Buskingem se podle komise za uplynulou sezonu objevily ve čtyřech lokalitách – ulice Celetná, ulice Na Můstku, Malé náměstí a Na Příkopech, kde pravidelně i denně zasahovala Městská policie. Jde přitom o klíčové turistické trasy, tedy místa, která jsou pro buskery velmi atraktivní.

„Malé náměstí je jedno z nejkrásnějších míst v metropoli, škoda že sem Praha 1 pořád tlačí různé trhy a podobné turistické atrakce, které ruší tu atmosféru,“ říká legendární pouliční hudebník, Jirka Wehle, který právě u studny na malém rynku hrává.

A zatímco si jeho produkci po nedávném vystoupení v Praze zamilovali světoznámí britští Muse, on může jen doufat, že Malé náměstí budou dál rozeznívat jeho rozličné historické nástroje. Na druhé straně si současný stav pochvaluje a věří, že podmínky se na jaře příliš dramaticky nezmění.

Městská radní a předsedkyně výše zmíněné komise, Alexandra Udženija (ODS), na výtky ze strany Prahy 1 říká: „Líbí se mi kvalitní pouliční umění, oživí to život v metropoli. Pokud je vůle, konsenzus se vždy najde a v otázce buskingu byla vůle u všech zúčastněných.“

Podle jejích slov má problematiku buskingu na starosti komise, ve které jsou i zástupci MČ Prahy 1. „Pokud není rozpor mezi tím, co zástupci této městské části odhlasují a následně prezentují v médiích, vycházíme velmi korektně a žádné problémy zde nevidím,“ říká na dotaz, kde vidí největší zádrhel v problematice pouličního umění.

Změny společně s buskery

A vypadá to, že slova o konsensu myslí zcela vážně. K jednání o podmínkách na příští, tedy letošní sezónu přizvala i zástupce iniciativy BuskerVille, která sdružuje pouliční umělce všeho zaměření. A právě nyní se podle pražské radní pro oblast správy majetku a podpory podnikání připravují nová pravidla, která mají busking pro příští sezónu regulovat.

„Komise v souvislosti s vyhodnocováním uplynulé zkušební sezony rozhodla o změně znění Doporučení a o přijetí obecně závazné vyhlášky, ve které budou přesně definována místa, na kterých není možné busking provozovat. Součástí Doporučení bude také Kodex buskera, který navrhli zástupci iniciativy BuskerVille,“ dodala Udženija.

To už mezi samotnými buskery vzbudilo méně důvěry, mnozí z nich si totiž dosud živě pamatují nedávné doby, kdy byla buzerace ze strany úřadů i městské policie denním chlebem pouličních umělců.

Strach z nesvobody

Zejména mladší generace buskerů vnímá omezení jako krok zpět, k nesvobodě. To ale magistrát odmítá. „Omezení bude spočívat převážně v tom, že přesně definujeme místa, kde nebude možné busking provozovat. Buskeři se nadále nebudou muset přihlašovat a licencovat, pokud dodrží stanovená pravidla. Princip svobody pouličního umění zůstane ponechán,“ reagovala Udženija s tím, že nyní procházejí nová pravidla připomínkami a mohla by začít platit už na přelomu března a dubna letošního roku.

„Bude zajímavé sledovat, co se stane. Osobně si myslím, že to dopadne dobře, přes to ale vidím, že někde hluboko za omezováním míst pro buskery stojí zájmy původních pánů ulice, veksláků a čepičářů,“ říká další z buskerů, který vystupuje pod přezdívkou Kos.

„Svoboda jedněch končí tam, kde začíná svoboda a právo druhých. Vůbec se nejedná o čepičáře, ale o občany naší městské části Praha 1. Odmítáme být volným skanzenem těchto produkcí,“ trvá na svém Lomecký. BuskerVille naproti tomu tvrdí, že jde Praze 1 zřejmě jen o peníze z turistických obchodů s kýčem a že starosta Lomecký nereagoval na žádný z dopisů, kterým ho vyzývali k diskusi.

Komu hučí v uších?

Jisté je, že magistrát se ke svému předchozímu kroku neotočil zády a zdá se, že regulaci zvládnou i sami buskeři, kteří prostřednictvím iniciativy BuskerVille dosáhli i některých ústupků ze strany města. Například nedojde k omezení počtu vystupujících na nejvíce čtyři a hudebníci budou moci prodávat i nahrávky s vlastní produkcí.

A obávaná hluková regulace? Tu zřejmě město vyřeší pošalamounsku citací, že „hluk způsobený buskingem nesmí přesáhnout míru hluku v místě a čase obvyklou.“ Tu ale podle Dalibora Zíty z portálu www.busking.cz pravděpodobně budou odhadovat příslušníci městské policie.

“Je to lepší, než limit 45 decibelů. To by při hraní v centru, kde samotní turisté vytvářejí hluk až kolem 70–80ti decibelů, bylo srovnatelné se šeptáním v hospodě plné rozjařených štamgastů,” konstatuje Zíta v jednom ze svých článků.

Zda se situace ponese v duchu dialogu, nebo se neobejde bez konfliktů zřejmě zjistíme až z jara, kdy bude zájem buskerů o místa v centru Prahy nabírat na síle, z ohlasů, které přiznal pražský magistrát po nedávné výzvě pouličních umělců je však jasné, že ty pozitivní mají výrazně na vrch. Možná je to i tím, že se díky uvolnění legislativy otevřely ulice i kvalitním zahraničním umělcům.


Autor: Jan Kuba

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Další články
Nahoru