Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Reportér Motl vypráví o pražském podvodníkovi
Podle reportéra Stanislava Motla útočil podvodník Jelínek za války na židovské obyvatelstvo. Foto: archiv

Reportér Motl vypráví o pražském podvodníkovi

Harry Jelínek je legendou mezi českými hochštaplery. Vypráví se o něm mnoho pravdivých i bájných příhod, z nichž ta o prodaném Karlštejnu je nejslavnější. Jenže Harry nebyl jen okouzlující podvodník, kterému byste prodali vlastní babičku. Reportér Stanislav Motl našel důkazy o tom, že to byl i válečný zločinec.

Harry Jelínek (1905–1986)

Nejslavnější český hochštapler se narodil v rodině vlašimského lékaře. Měl jít ve stopách svého otce, ale brzy podlehl lákání luxusního života v Praze. Proto se také chvíli živil jako gigolo. Od drobných podvodů s obrazy a starožitnostmi se dostal až k těm velkým. Pomáhalo mu v tom přátelství se šlechtickými rodinami , konkrétně s Jiřím Lobkowiczem, který byl automobilovým závodníkem. Pokusil se prodat Karlštejn i pražskou tramvajovou linku. Během okupace spolupracoval s nacisty. V roce 1945 prchnul do Německa a pak do Itálie, kde byl považován za významného umělce.

Co vás z jeho historek nejvíc pobavilo?
Mluvil jsem ještě s pamětníky, kteří ho znali a vzpomínali na něj jako na doktorského synka z Vlašimi, kterého zkazila snobská maminka. Už jako hodně mladý měl dluhy a jeden čas se také živil jako gigolo. Vydával se za obchodníka se starožitnostmi a obrazy, často i za šlechtice, který vlastní tři zámky. Co mě nejvíc pobavilo? Pochopitelně vedle Karlštejna to byl jeho pokus prodat Čechoameričanovi pražskou tramvajovou linku číslo jedna.

Jak to provedl?
Řekl, že je zástupcem majitele linky. Pak se domluvil s průvodčím a zorganizoval projížďku po Praze. Průvodčí ho oslovoval pane řediteli a vybíral peníze od cestujících. Čechoameričan si liboval, že to je skvělý byznys. Další den vysázel Harrymu 4000 dolarů jako zálohu. Harry později ovšem už nebyl k nalezení.

Jak se stal nacistickým přívržencem?
O jeho přeměně mi vyprávěl pamětník dr. Wilem Pruner. Právě tento právník mimochodem na poslední chvíli zarazil prodej Karlštejna tím, že uvědomil kupujícího o tom, že Karlštejn je majetkem státu a ten ho neprodá. 15. března 1939, v první den okupace, potkal na Václavském náměstí Harryho Jelínka. Prý se smál, hajloval a vykřikoval Heil Hitler! Takže on to vzal do rukou už od prvního dne.

Co prováděl za okupace?
Vydával časopis Znova, který útočil především na české židovské obyvatelstvo, včetně spisovatelů a známých osobností. Zachoval se také protokol (když ho gestapo zadrželo kvůli podvodům!), v němž se uvádí, že Harry Jelínek už od roku 1934 pracoval ve službách nacistické zpravodajské služby SD. Jak je vidět, byl to člověk naprosto bez skrupulí.

Co se s ním stalo po osvobození?
To je taky zajímavé. Protože byl chytřejší než jiní, opustil zemi dřív, než došlo na lámání chleba. Ostatně se ocitl na listině válečných zločinců, a tak věděl, proč prchnout. Říkalo se, že žil nějakou dobu v Bavorsku, dokonce pod ochranou Američanů, a pak se přesunul do Itálie. V roce 1968 se tam s ním setkal jistý český student. Harry Jelínek se prý vydával za světoznámého malíře, za žáka Alfonse Muchy. Dokonce tam údajně měl významné postavení – sekával se s předními politiky i církevními hodnostáři.

Takže nikdy za své hříchy nebyl potrestán.
Zemřel v roce 1986, bylo mu 81 let. Myslím, že trest by si zasloužil přinejmenším za to, jak ve svých novinách napadal lidi, kteří odcházeli do koncentráku.

Více o Harry Jelínkovi i dalších legendách najdete v knize Stanislava Motla Cesty za oponu času 3.


Autor: Zuzana Pšenicová

Praha 2 předávala čestná občanství

22. února 2022 ve 22:27

Na Novoměstské radnici dnes starostka druhé městské části Alexandra Udženija (ODS) předala ocenění „Čestný občan Prahy 2” deseti osobnostem.

Další články
Nahoru