Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soudruzi, to jste si mohli odpustit: Před třiceti lety bylo i přes odpor odstřeleno nádraží Těšnov
Budova těšnovského nádraží 9. května 1971. Foto: Oldřich Janovský

Soudruzi, to jste si mohli odpustit: Před třiceti lety bylo i přes odpor odstřeleno nádraží Těšnov

Odstřel železničního nádraží na pražském Těšnově se stal jakýmsi mementem a symbolem necitlivého přístupu úřadů k památkám. Novorenesanční stavba, která patřila k nejkrásnějším nádražím ve střední Evropě, definitivně zmizela v oblacích prachu před 30 lety, 16. března 1985. 

Výstava

Před hlavní budovou Muzea hlavního města Prahy na Florenci bude od 17. března do 31. května výstava historických fotografií a pohlednic s názvem Těšnovské nádraží / Třicet let od demolice, sto čtyřicet let od otevření. Prohlídka panelů bude zdarma.

Vedle 400 kilogramů trhaviny se na tom podílelo i politické rozhodnutí, a to navzdory protestům odborné i laické veřejnosti. Místo, kde nádraží Těšnov kdysi stálo, dnes protíná severojižní magistrála.

V paměti mnohých Pražanů je budova, která vyrostla na pomezí Nového Města a Karlína v letech 1872 až 1875, dobře známá pod důvěrným názvem „Deniska". Zrod nádraží byl dílem Rakouské severozápadní dráhy (ÖNWB) – společnosti, která na počátku 70. let 19. století začala budovat nové dálkové spojení Vídně s Berlínem. Nová trať však Prahu míjela zhruba 30 kilometrů severně. Aby tedy ÖNWB poněkud zmírnila domácí nelibost nad opomenutím hlavního města, rozhodla se do něj vybudovat odbočnou trať.

nadrazi-tesnov-v-clanku-nahled

Nádraží Severozápadní dráhy, reprodukce kresby Fr. Chalupy otištěná v časopise Světozor roku 1876

Když bylo nádraží 15. října 1875 slavnostně předáno do provozu, bylo zřejmé, že na jeho konečné podobě drážní společnost nijak nešetřila. ÖNWB zadala projekt svému dvornímu architektovi, kterým byl Karel Schlimp, rodák z Velenic u Žatce. Schlimp ve světě architektury nebyl jen tak někdo – v době stavby pražského nádraží působil jako profesor na vídeňské technice. Své představy zhmotnil opravdu velkoryse, když navrhl komplex budov, jež měly do mnohdy tuctové železniční architektury víc než daleko.

Stavbě vtiskl Schlimp charakter novorenesanční. Boční křídla ponechal bez vnějších ozdob, o to honosněji ale vybavil budovu střední: monumentálně působící římský triumfální oblouk s korintským sloupovím, korunovaný alegorickým sousoším Austrie – ochranitelky orby a průmyslu. Rozlehlou odjezdovou halu pak krášlily znaky měst, jimiž dráha projížděla. Křídelní dostavby byly určeny provozním potřebám železnice, zčásti do nich Schlimp umístil i reprezentační prostory, salony, čekárny a restauraci.

nadrazi-tesnov-do-clanku-nahled

Nádraží Severozápadní dráhy na pohlednici vydané před rokem 1900

Více než 40 let neslo nádraží své původní jméno Severozápadní, po firmě, jež je postavila. Po roce 1919 získalo název po tenkrát ještě žijícím Ernestu Denisovi, francouzském historikovi a slovanofilovi. Jeho jméno bylo ale nepřijatelné pro nacisty, kteří v roce 1940 dodali novou firmu: Moldau Bahnhof čili Vltavské nádraží. Poválečná doba se zas nakrátko vrátila k Denisovi, ovšem 50. léta podobným tradicím nepřála a nádraží bylo nazváno Těšnov. Název však neneslo dlouho, neboť s nástupem 60. let začalo tehdejším urbanistům stát v cestě.

Posledním dnem, kdy nádraží ještě patřilo vlakům a cestujícím, byl 1. červenec 1972. Poté byla budova uzavřena a následoval její úpadek. Severní křídlo bylo zbouráno a pro torzo Schlimpovy neorenesance se dlouho hledalo využití. V plánu byla depozitní budova Muzea hlavního města. Uvažovalo se také, že by se z objektu, zaneseného v roce 1978 do Státního seznamu nemovitých památek, měla stát vysokoškolská menza či nákupní středisko. Nakonec se ale žádná z variant nerealizovala. Idea vedení dálnice městem byla silnější.

nadrazi-tesnov-clanek-nahled

Celkový pohled na nádražní a první nástupiště, anonymní fotografie, kolem roku 1970

Osud Těšnova byl završen, když se 15. března 1985 v denících objevila stručná zpráva, že „v sobotu 16. března v osm hodin bude likvidována odstřelem budova bývalého nádraží Těšnov v Praze. Pro zajištění bezpečnosti provozu byla povolena uzavírka v Praze 1 a Praze 8. Doprava bude pozastavena asi na 10 až 20 minut…“. Takový byl oficiální nekrolog budovy číslo 562 v Praze 8 – Karlíně.


Autor: ČTK

Franz Kafka očima studentů: vernisáž výstavy

27. března 2024 v 05:40

V Betlémské Kapli se v pondělí 15. dubna koná od 10 do 12 hodin vernisáž výstavy s programem.

Výstava: Krása bez závoje v Galerii Villa Pellé

26. března 2024 v 15:29

Galerie Villa Pellé připomene od 5. dubna jednu z klíčových osobností českého poválečného figurálního malířství Jiřího Načeradského, od jehož úmrtí v dubnu uplyne rovných deset let. Výstavní síň od přízemí po půdu zaplní jak Načeradského ikonická díla z let 1967–1972, tak jeho dosud ne plně...

Setkání s osobností české fotografie: Michael Hanke

26. března 2024 v 08:12

Michael Hanke začal fotografovat až ve svých čtyřiceti letech, za krátkou dobu získal řadu významných ocenění v soutěžích jako jsou Czech Press Photo, Sony World Photography Awards, International Photographer Of The Year i dvou druhých míst v jedné z nejprestižnějších světových soutěži, World...

Další články
Nahoru