Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - skorojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Sedm nezbytností, které nesmí chybět v lékárničce na dovolenou
Spousta Čechů míří v tomto období do Chorvatska. Ilustrační foto: F.Krikava / Wikimedia Commons

Sedm nezbytností, které nesmí chybět v lékárničce na dovolenou

Abychom „něco nepřivolali“, při balení na dovolenou nevěnujeme lékárničce často potřebnou pozornost. To je však chyba, protože zdravotní kompikace na letní dovolené nám mohou relaxaci hodně znepříjemnit. A když nastanou, tak jako první pomoc přijde dobře vybavená lékárnička vhod. Pokusili jsme se sestavit seznam položek, které by v ní určitě neměly chybět.

Co by nemělo chybět v lékárničce při cestě na letní dovolenou

1. Prostředky pro ochranu pokožky
Myslete na výběr vhodného opalovacího prostředku, který vyhovuje vašemu fototypu. Nevíte-li, jaký stupeň ochrany zvolit, poraďte se s kožním lékařem nebo v lékárně.

Přibalte také tyčinku na rty s ochranným SPF faktorem, sluneční brýle, klobouk nebo kšiltovku jako ochranu před úžehem a přípravek s obsahem panthenolu na zklidnění opálené pokožky, případně na léčbu lehkého spálení.

Připravte svou pokožku na vyšší příděl slunečních paprsků již doma. Měsíc před odjezdem na dovolenou zvyšte svůj denní příjem betakarotenu, který najdete zejména v mrkvi, karotce, meruňkách a broskvích, hrášku nebo špenátu

2. Léky na nevolnost a problémy se zažíváním
Žaludeční problémy vás mohou potkat hned na cestě do vaší prázdninové destinace. Kinetóza, neboli nemoc z pohybu, vás může postihnout v autě, autobuse, v letadle i na lodi nebo výletním člunu.

Projevuje se nevolností, zvracením, bolestí hlavy a studeným potem. Pro jistotu do cestovní lékárničky přibalte tabletky nebo žvýkačky, které kinetózu přemohou. Problémy se zažíváním mohou být způsobeny také stresem spojeným s cestováním a zejména volbou jídla, na které náš žaludek není zvyklý. Vezměte si s sebou také osvědčený prostředek na pálení žáhy a na bolení břicha.

3. Léky na střevní obtíže
Mezi další nepříjemnosti, které vás na dovolené můžou potrápit, patří střevní potíže. Ať už vás sužuje zácpa, nebo problém opačný, tedy průjem, ani v jednom případě není o co stát.

Nezapomeňte si doma tubu živočišného uhlí, které má schopnost absorbovat toxické látky ve vašich střevech, a některý z volně prodejných léků na zastavení střevní pohyblivosti.

Zkuste šumivé tablety proti průjmu. Nezapomínejte také doplňovat ztracené tekutiny, v horku je riziko dehydratace několikanásobně vyšší.

4. Léky a přípravky na alergické reakce
Na dovolené vás může potkat i alergická reakce, ať už na sluneční paprsky, pyl, nezvyklou potravinu či hmyzí bodnutí. I když o žádné alergii, na kterou byste trpěli, nevíte, přesto si pro jistotu přibalte platíčko léků, které vás v případě potřeby zbaví otoků, alergické rýmy a dalších klasických projevů.

Před komáry i jiným hmyzem, který může v některých zemích také přenášet nemoci, se chraňte repelentem. Zabalte si chladivý gel, který vás zachrání před úporným svěděním nebo pálením po píchnutí hmyzem.

V lékárně se vybavte volně prodejnými přípravky, které pomáhají regulovat alergické reakce a jejich příznaky, stejně jako projevy sezónní alergické rýmy či alergie na roztoče, jako jsou kýchání, vodnatá rýma a pálení v nose, slzící, zarudlé a pálící oči.

5. Léky proti teplotě a bolestem
Bolest zubů, zad, hlavy, rýma, kašel, či menstruační bolesti jsou zážitkem, který si obzvlášť na dovolené jistě rádi odpustíte. V lékárně se proto ptejte po lécích s účinnou látkou paracetamol nebo ibuprofen. Máte-li v úmyslu podnikat výlety či túry nebo aktivně sportovat, nezapomeňte také na gely a masti, které zvládnou bolest unavených či natažených svalů.

6. První pomoc při úrazech
Jedete-li na dovolenou s dětmi, je dobré být připraven na drobné oděrky či rozbitá kolena. Úrazy se však nevyhýbají ani dospělým – zakopnutí, přisáté klíště nebo odřenina z bazénu může potkat každého.

Proto mějte s sebou preventivně balíček náplastí různých velikostí, které oceníte i při otlačeninách či puchýřích. Vezměte si také desinfekční sprej, hojivou mastičku na rány, malé nůžky, pinzetu a případně teploměr.

7. Pomoc při menstruaci
Ženy by si pro jistotu měly s sebou zabalit i pár menstruačních tampónů či jiných hygienických potřeb. Stres a změna prostředí může způsobit změny v menstruačním cyklu.

Koupání, delší pobyt v mokrých plavkách a nošení syntetického prádla vedou v létě častěji než kdy jindy k zvýšenému výskytu kvasinkové infekce. Dbejte na dostatečnou hygienu, převlékejte se po koupání do suchého oblečení, a pokud víte, že na kandidózu trpíte, sbalte si do kosmetické taštičky či lékárničky také osvědčený prostředek na její léčbu.


Autor: Renata Rákosová

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Další články
Nahoru