Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politika

Privatizace pražských bytů ještě není u konce

Podmínky a průběh privatizace bytů v Praze se v různých částech liší. V Praze 13 již skončila a diskutuje se o výnosech z ní, v třetí městské části byly nastaveny antispekulativní slevy i harmonogram prodeje, v Praze 8 se už budou moci začít prodávat i byty, které byly zrekonstruovány po povodních. Privatizace bytů není ukončena ani v jiných městských částech.

V Praze 13 již klasická privatizace bytů skončila. V první vlně v letech 2006 až 2009 se prodalo asi 3100 bytů. Prodávaly se celé technologické celky, tedy několik domů se společnou infrastrukturou.

Poslední etapa prodeje obecních bytů se uskutečnila od prosince 2009 do ledna 2013. Oprávněným nájemcům se prodávaly jednotlivé byty, prodalo se přibližně 1600 bytů. Cena byla dána znaleckým posudkem a pohybovala se od 7500 do 10 500 korun za metr čtvereční, podle stáří a stavu bytu. Ve správě městské části zbyla po prodeji necelá stovka obecních bytů.

Opozice v Praze 13 nechce projíst výnosy

„O privatizaci bytů v Praze 13 byl mezi občany zájem. V současnosti je potřeba řešit hlavně vznik společenství vlastníků jednotek v domech, ve kterých byly privatizovány jednotlivé byty, a postupně ukončit činnost správních firem, které spravují obecní majetek,“ reagovala opoziční zastupitelka Prahy 13 Olga Sedláčková (SNK-ED), která je členkou finančního výboru.

Pro opozici je podle jejích slov důležitá kontrola toho, jak bude naloženo s výnosy z privatizace. „Prahu 13 zasáhla kauza Key Investment, kdy této firmě byly do správy svěřeny peníze z výnosů privatizace. To bylo nešťastné. Naštěstí je již tato kauza za námi, peníze se městské části vrátily. Mezi koalicí a opozicí se diskutuje především o tom, jaké projekty budou financovány z výnosů privatizace,“ dodala.

Antispekulační změny v Praze 3

Změny nastaly v Praze 3. Stávající vedení radnice schválilo nová pravidla i časový plán (až do roku 2016), kdy budou jaké domy do privatizace zařazeny. „Prosadili jsme například antispekulační slevy na kupní cenu bytů,“ uvedl místostarosta Matěj Stropnický (Žižkov /nejen/ sobě).

Zvýhodněni budou ti, kteří po pěti a deseti letech předloží doklad o tom, že byt stále vlastní – za pět let jim radnice vrátí 5 % z kupní ceny, za deset let 10 %. Další sleva – 20% – bude za rychlé splacení bytu. Již za minulého vedení radnice bylo schváleno, že když člověk zaplatí 30 % kupní ceny hned, zbytek může splácet.

„Do privatizace zařadíme všechny pronajaté bytové jednotky. Ty, o jejichž koupi nájemce neprojeví zájem, zůstanou v majetku městské části,“ dodal Stropnický. Radnice zadala vypracovat studii, aby zjistila, kolik bytů potřebuje pro sociální bydlení, hotová by měla být v létě, platit by měla do roku 2050.

V případě, že o to projeví zájem všichni nájemníci konkrétního domu, bude moci dojít i k prodeji do družstevního vlastnictví. Na tento prodej se však – kvůli regulím EU – nemohou vztahovat slevy. Praha 3 schválila i nová pravidla prodeje dlouhodobě nepronajatých prostor, kvůli zajištění příjmů nebude prodávat pronajaté komerční prostory.

Ceny bez slev, které jsou podle znaleckých posudků, se v Praze 3 pohybují v průměru kolem18 až 19 tisíc za metr čtvereční, po slevách to může být v průměru kolem 13 až 14 tisíc. V době, kdy měla pravidla privatizace na starosti místní ODS, byly lidem byty nabízeny i za 27 tisíc korun za metr čtvereční. To způsobilo občanský odpor.

Prodávat se budou i karlínské povodňové byty

Praha 8 ukončila proces prodeje domů v roce 2011. Trval čtyři roky. Na tuto etapu navázal současný prodej. Ten zahrnuje zejména domy z Karlína a Libně, které nemohly být do předchozí vlny zahrnuty – sloužily totiž jako zástava u Evropské investiční banky, která poskytla peníze na jejich opravy po povodni v roce 2002.

Prodej po částečném „vyvázání se“ z půjčky již je možný. Probíhá ve dvou etapách, jedná se o 96 domů. Ceny za metr čtvereční vycházejí ze znaleckých posudků – tedy ze stavu domu, lokality a ceny pozemku dle cenové mapy.

Předpokládaný příjem jsou asi dvě miliardy korun. O využití peněz ze současné privatizace, která byla schválena v roce 2012, není definitivně rozhodnuto. „Nicméně, obecně se dá říci, že finance půjdou do infrastruktury, školství, životního prostředí a celkového zvelebení Prahy 8,“ řekla tisková mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

„Nemáme problém s privatizací bytů, ale s tím, že není předem známá koncepce, co udělat s penězi. Není to jen planá úvaha, máme zkušenost z minulého období, kdy nám byla diskuse slibována, ale neproběhla,“ uvedl opoziční zastupitel Petr Vilgus (SZ).

Prostředky z minulé privatizace jsou podle slov Šmídové investovány účelně do projektu Nová Palmovka, částečně byly použity na splacení úvěru Evropské investiční banky a zbylá část bude investována do školství, životního prostředí, bezpečnosti a tak dále. Vilgus to vidí jinak: „Bylo to vyhození peněz, nebál by říci, že to byl tunel na obecní finance.“

Městská část si podle Heleny Šmídové ponechá asi 1300 bytů, které budou sloužit jako sociální či azylové, určené pro lidi v nouzi, a jako bydlení pro seniory. Jedná se zejména o malometrážní byty.

Prodávat byty bude i magistrát

Privatizace bytů není ukončena ani v jiných městských částech – například v Praze 2. V únoru byl na webu druhé městské části vyvěšen dopis s informací, že probíhá zadávací řízení na výběr externího dodavatele služeb v souvislosti s prodejem části bytové fondu městské části. I v Praze 2 jsou nastaveny slevy – pokud člověk byt deset let neprodá, cenově se mu to vyplatí.

Privatizace zatím neskončila ani v Praze 1. Na jednání zastupitelstva si nedávno stěžovala jedna z občanek, že by chtěla vědět, jak to bude s pravidly při případném prodejem bytu, kde je nájemníkem její starý tatínek.

Starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) uvedl, že privatizace dalších domů má být politické rozhodnutí, že podmínky by neměly být individuální, ale jednotné pro všechny.

Některé byty vlastní i Magistrát hlavního města Prahy – prodávat bude třeba část bytů na sídlišti Barrandov. Tamní lidé na rozhodnutí čekali léta.


Autor: Anna Skálová

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Další články
Nahoru