Dnes Pátek - zatazeno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Přichází rok ohnivé opice. Nabídne oslavy, ochutnávky nebo výstavu
Foto: Radek Klimeš

Přichází rok ohnivé opice. Nabídne oslavy, ochutnávky nebo výstavu

Zatímco většina světa má oslavy příchodu nového roku za sebou, Číňané se na svůj velký den teprve chystají. Čínský nový rok ohnivé opice vypukne 8. února, slavit se bude i první únorový víkend na holešovickém Výstavišti.

Nový lunární rok začíná novoročními svátky, které připadají na druhé novoluní po zimním slunovratu. Je to nejdůležitější z čínských tradičních svátků. Slaví se dodnes nejen v Číně a jihovýchodní Asii, kde byl tradičně velký vliv čínských komunit, ale i v jiných zemích.

Oslava trvá několik dní

Již před začátkem svátečního období bylo třeba doma pečlivě uklidit a zbavit se starých věcí. Každý z nastávajících svátečních dnů je ve znamení určité činnosti nebo se naopak dodržuje klid. Řada obřadů se dříve týkala domácnosti a rodiny, neboť tak měla být zajištěna prosperita a štěstí. Dodržování dnů, kdy se naopak neměla vykonávat žádná práce ani tradiční obřady a činnosti, mělo přinést rodině v novém roce klid.

Rodinné štěstí a prosperitu symbolizovala i speciální sváteční jídla, například kaše z pěti druhů obilovin ochucená „pěti chutěmi“. Nejtypičtějším pokrmem jsou taštičky připravované z těsta plněného masovou či zeleninovou náplní.

„V Číně jsou dodnes novoroční svátky příležitostí k setkání rodin. Číňané v tuto dobu cestují z velkých dálek, aby se sešla celá rodina. A neboť rodinná setkání bývají opravdu početná, je třeba přichystat i velké množství jídla. Právě společná příprava jídla rodinu stmeluje. Všichni se baví, zábava musí být opravu veselá a hlučná, aby byl následující nový rok šťastný,“ vysvětluje sinoložka Helena Heroldová.

Jak je to s čínským horoskopem

Staří Číňané uměli dobře pozorovat přírodní jevy a nebeské úkazy, podle nichž řídili zemědělské práce. Již ve druhém tisíciletí před naším letopočtem používali lunární kalendář, který byl založen na 12 měsících o 29 anebo 30 dnech a používá se dodnes. Počítají se podle něj data tradičních svátků, včetně zmiňovaného příchodu nového lunárního roku.

Číňané počítají roky v šedesátiletých cyklech, které vznikají kombinací 12 pozemských větví s pěti prvky, jimiž jsou voda, dřevo, oheň, země a kov. Snad někdy koncem prvního tisíciletí našeho letopočtu pod vlivem buddhismu a kultur střední Asie a Indie začal být
k jednotlivým rokům „pozemských větví“ přiřazován symbol zvířete.

Symbolika zvířat a prvků hrála velkou roli v různých věštebných praktikách. Odvozovaly se od nich charakteristiky světových stran, barev, chutí, ale i lidských povah. V tradičním kalendáři jednotlivá zvířata přikládala významy nejen celému roku, ale i kratším časovým úsekům, například hodinám během dne i noci. Během šedesátiletého cyklu se tedy vystřídá 12 zvířat spolu s pěti prvky.

Symbolem lunárního roku 2016 je ohnivá opice. Opice, zvaná čínsky „chou“, je podle tradičního výkladu chytrá, energická a moudrá. Dobře a rychle se přizpůsobuje novým úkolům. Může být však i náladová, povýšená a ješitná. Rychle střídá nálady, což je ještě podpořeno prvkem ohně.

Pražská oslava

Čínský nový rok se v dnešní době slaví i v zemích, kde čínské komunity tvoří jen malou část obyvatelstva. Místem oslav se stane i pražské Výstaviště v Holešovicích. U Křižíkovy fontány proběhne 6. a 7. února víkendová oslava, na jejímž programu je mimo jiné výstava tradičních čínských lampionů a lampionů, které jsou kopií postav vojáků slavné terakotové armády v životní velikosti.

Připraveny jsou také ukázky čínských umění a řemesel i ochutnávka pokrmů tradiční čínské a české kuchyně, ke které neodmyslitelné patří i české pivo, proto budou návštěvníci moci ochutnat na 34 druhů piv z regionálních pivovarů.

V neděli slavnost vyvrcholí po 17. hodině velkým novoročním ohňostrojem. Vstup je zdarma.


Autor: red

Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Další články
Nahoru