Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Festival amatérských folklorních souborů roztančí Prahu, zastoupeno bude 25 zemí
Foto: praguefestival.cz

Festival amatérských folklorních souborů roztančí Prahu, zastoupeno bude 25 zemí

Desátý ročník mezinárodního setkání amatérských folklorních souborů Pražské folklorní dny začne 28. července a nabídne téměř 70 tanečních souborů z 25 zemí Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Celkem v Praze vystoupí více než 1700 zpěváků, tanečníků a hudebníků.

Budete se moci zaposlouchat do lotyšských, estonských, finských a německých lidových písní. Se švýcarskou skupinou Trichlergruppe Euthal do Prahy přijedou hráči na alpský roh. Po roce v Praze opět zazní kravské zvony.
 
Nejdůležitější úlohu ale bude hrát tanec. Tance, které účastníci festivalu předvedou, budou velmi rozmanité. Z Rakouska pochází tradiční Schuhplattler, skočný tanec pantomimického rázu, provázený potleskem dlaní o chodidla a stehna, výskoky a podupy. Soubor z Andorry Esbart Valls del Nord zatančí lidové tance s hudebním doprovodem s využitím různých předmětů, jako jsou tyče, meče, dýmky či kapesníky.   

Exotickými rytmy se nechají unést mladí tanečníci z Indonesie. Pestrobarevnou podívanou nabídne izraelský soubor Machol Chof Ashkelon. Publiku předvedou tanec horu.

Klenoty z Polska a Chorvatska

Významná je i letošní účast z Baskicka. Jejich tance vychází z tradičního zemědělského života a napodobují činnosti na usedlostech a farmách.  

Nebude chybět ani slavné flamenco, které přiblíží Compañia de Danza „Nuevo Amanecer Angel Martinez“ z historického Toleda. Pražská náměstí roztančí Ballet Folklorico Yaocuauhtli  z Mexika, které na housle a kytary doprovodí skupina Mariachi Garibaldi.  
 
Budete mít příležitost obdivovat bohatě zdobené lidové kroje, které se oblékaly k nejrůznějším příležitostem: kroj na trh, kroj bohatých lidí, svatební šaty, oděv oráče, pastýře či lovce. Často se jedná o originální kroje, které se dědí z generace na generaci. Klenotem budou bohatě vyšívané slovanské kroje souborů z Polska a Chorvatska.
 prazske-folklorni-dny-1-nahled

Součástí vystoupení jednotlivých folklorních souborů budou také ukázky lidové tvorby dané země či regionu.
 
Národnostní menšiny zasvětí diváky do lidových zvyků svých původních zemí. Tanzgruppe der Siebenbürger Sachsen z německého Kasselu nám ve svých písních předvedou, že dialekt svých předků nezapomněli. Po letech se do Prahy vrací i folklor z Turecka.

Český a slovenský folklor

Soubor Bystřina ze Zlivi zatančí tance z Jižních Čech. Mladší Bystřinka tančí v červených a starší Bystřina v modrých sukních. Dospělí tanečníci mají kroj šitý jako rekonstrukci původního kroje, který se ve Zlivi a okolí nosíval.

Inspirovali se v kronikách a také na mozajce, která je vyobrazena v místním kulturním domě. Děti tančí pro radost z pohybu a doufají, že kousek své radosti dokáží předat i publiku.

Hosté ze Slovenska, Obidský citarový súbor, divákům představí citaru, což je maďarský strunný drnkací lidový hudební nástroj s plochým trupem ze 16 století. Svůj repertoár se neustále snaží obohacovat o nové a nové písně.
 
Vystoupení souborů se uskuteční na venkovních pódiích v centru Prahy – na Hradčanském náměstí 29. července celý den a 30. července odpoledne, na Náměstí Republiky 30. července celý den a Alšově nábřeží u Rudolfina 28. července odpoledne, 29. července a 30. července celý den.
 
Vyvrcholením festivalu bude sobotní průvod všech souborů Starým Městem. Akce je přístupná pro všechny diváky zdarma.


Autor: red
Další články
Nahoru