Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha udělí čestná občanství umělcům, mezi oceněnými jsou i oslavenci Svěrák a Potměšil
Zdeněk Svěrák si zahrál i ve filmu Vratné lahve. Foto: Biograf Jan Svěrák / www.sverak.cz

Praha udělí čestná občanství umělcům, mezi oceněnými jsou i oslavenci Svěrák a Potměšil

Praha udělí čestné občanství scénáristovi, textaři a herci Zdeňku Svěrákovi, který před několika dny oslavil osmdesátiny. Ocení také dirigenta Jiřího Bělohlávka, architekta Karla Hubáčka a výtvarníky Karla Malicha a Adrienu Šimotovou. Stříbrnou medaili hlavního města dostane herec Jan Potměšil, který dnes slaví padesátiny. Schválit čestné občanství pro Svěráka a medaili pro Potměšila navrhl radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice) přímo na jednání zastupitelstva, návrh ocenit ostatní umělce předložila rada. Hlavní město uděluje čestná občanství jako poctu od roku 1920.

Zdeněk Svěrák zanechal svým dílem stopu takřka ve všech odvětvích umělecké činnosti. Je autorem scénářů filmů jako Vrchní, prchni!, Tři veteráni, Kolja, Vesničko má středisková, Tmavomodrý svět a mnoha dalších. S Ladislavem Smoljakem napsal 15 divadelních scénářů s ústřední postavou Járy Cimrmana. Ve dvojici s Jaroslavem Uhlířem složili a nazpívali na 400 písní. Ztvárnil bezpočet hereckých rolí divadelních i filmových a daří se mu i na poli tvorby literární. Jeho tři povídkové knihy jsou bestsellery.

Mezinárodně uznávaný dirigent Jiří Bělohlávek působil jako šéfdirigent orchestru BBC, v Praze působil jako šéfdirigent Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK a v současné době je šéfdirigentem České filharmonie. Obdržel Řád britského impéria za „službu hudbě“.

In memoriam Praha ocení architekta Karla Hubáčka. Mezi jeho práce patří hotel a vysílač na Ještědu nebo kulturní dům s koncertní síni v Teplicích. Pro Prahu vytvořil meteorologickou věz v Praze-Libuši nebo vodárenskou vyrovnávací věž v Praze na Dívčích hradech. Zemřel v roce 2011.

Piráti navrhovali, aby Praha darovala muzeu Království železnic peníze na zaplacení autorských práv k vystavení modelu Ještědu, které architektovy dědicové požadují. Kritizovali také, že návrh na udělení čestného občanství Svěrákovi byl podán až na zastupitelstvu a nebyl projednán ve výborech a radě. Podle některých zastupitelů byl takový požadavek a celá diskuse nedůstojná. „Je přímo povinností dědiců starat se o odkaz autorů,“ argumentovala vdova po architektu Kaplickém, zastupitelka Eliška Kaplicky Fuchsová.

Čestné občanství získají i dva výtvarníci – Karel Malich a in memoriam Adriena Šimotová. Šimotová, provdaná Johnová, byla výraznou představitelkou generace 60. let, zemřela před dvěma lety. Typickými materiály, se kterými ve své tvorbě – označované za meditativní – pracovala, byly bílý ruční papír, pauzák a japan, jež vrstvila, trhala, mačkala a vytvářela z nich reliéfy a frotáže, tedy otisky.

Jedinečný sochař, malíř, grafik a autor typických drátěných plastik Malich se narodil 18. října 1924. Tvoří i koláže a reliéfy. Má blízko k nezvyklým uměleckým materiálům, jako jsou třeba dráty, stejně jako k barvám na jasných a pestrých pastelech. Novátor abstraktního umění se ve svém uměleckém životě zabýval krajinomalbou, sochařstvím, prací s plexisklem, prací s dráty a kresbou pastelem.

V Praze se Malich představil před dvěma lety na výstavě ke svým 90. narozeninám v Jízdárně Pražského hradu, kterou za tři měsíce vidělo přes 33.000 lidí. Loni měl výstavu v Galerii Sklenář, v současné době má výstavu v Muzeu Kampa.

Herec Jan Potměšil, kterého Praha ocení stříbrnou medailí, je již od začátku 90. let upoután na invalidní vozík, přesto je oceňovaným divadelním i filmovým hercem. Již v mládí byl filmovou hvězdou, nyní hraje v divadle či v televizi, ale také ve volném čase plave, lyžuje či jezdí na kole. Za ztvárnění titulní role v Shakespearově hře Richard III. získal v roce 2000 cenu Alfréda Radoka, v roce 1997 obdržel cenu Thálie.

Na začátku března převzali čestná občanství Prahy operní pěvkyně Soňa Červená, filmař František „Fero" Fenič a sochař Stanislav Kolíbal, za pianistu Ivana Moravce ocenění převzala jeho dcera. Čestnými občany hlavního města se v minulosti stali například exprezident Václav Havel nebo bývalý prezident Edvard Beneš. V roce 1990 bylo čestné občanství odebráno někdejším komunistickým prezidentům Klementu Gottwaldovi a Gustávu Husákovi.


Autor: ČTK

Franz Kafka očima studentů: vernisáž výstavy

27. března 2024 v 05:40

V Betlémské Kapli se v pondělí 15. dubna koná od 10 do 12 hodin vernisáž výstavy s programem.

Výstava: Krása bez závoje v Galerii Villa Pellé

26. března 2024 v 15:29

Galerie Villa Pellé připomene od 5. dubna jednu z klíčových osobností českého poválečného figurálního malířství Jiřího Načeradského, od jehož úmrtí v dubnu uplyne rovných deset let. Výstavní síň od přízemí po půdu zaplní jak Načeradského ikonická díla z let 1967–1972, tak jeho dosud ne plně...

Setkání s osobností české fotografie: Michael Hanke

26. března 2024 v 08:12

Michael Hanke začal fotografovat až ve svých čtyřiceti letech, za krátkou dobu získal řadu významných ocenění v soutěžích jako jsou Czech Press Photo, Sony World Photography Awards, International Photographer Of The Year i dvou druhých míst v jedné z nejprestižnějších světových soutěži, World...

Rajská zahrada: Barbora Sika v Kavárně co hledá jméno

25. března 2024 ve 14:25

Kavárna co hledá jméno hostí výstavu Rajská zahrada, která představuje jedinečný pohled na svět skrze oči talentované umělkyně Barbory Sika.

Velkopáteční hudební meditace

25. března 2024 v 08:40

Koncert v bazilice sv. Ludmily v Praze 2 na náměstí Míru na Velký pátek.

Dubnové tipy z Violy

24. března 2024 v 10:50

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris...

Česká hudba ve Vršovickém zámečku

24. března 2024 v 06:59

Ve Vršovickém zámečku proběhl první letošní komorní koncert. Hosty v sále si svým talentem podmanila čtrnáctiletá Nora Lubbadová ze ZUŠ Oleššská.

Veronika Sluka vystoupí v obřadní síni radnice

23. března 2024 v 11:18

V rámci cyklu koncertů komorní hudby v obřadní síni radnice zve Praha 9 na koncert Veroniky Sluka. Vystudovaná advokátka, která věnuje se zpěvu, hraje na klavír, kytaru a cello vystoupí 18. dubna v 19 hodin.

Výstava Nahoru / Up Petry Kubík Nandrážiové

22. března 2024 v 09:10

Od 11. dubna se bude konat v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2 výstava Nahoru / Up Petry Kubík Nandrážiové, která tvoří abstraktní obrazy, ale nemaluje je štětcem.

Dokument o Gabriele Soukalové sklízí úspěchy

21. března 2024 v 11:07

Celovečerní dokument Gabriela Soukalová: Pravda se pořád vyplatí, se i po několika týdnech nachází v českých kinech na předních příčkách sledovanosti. Vedle toho aktuálně vrcholí turné Noc s legendou s Gabrielou Soukalovou. Fanoušci na dojemný příběh hlavní hrdinky pějí ódy, a přestože nově...

Čechovův Racek přiletí Na Zábradlí

19. března 2024 ve 12:00

Divadlo Na zábradlí ve středu 20. března uvede premiéru inscenace Racek. Ikonická hra Antona Pavloviče Čechova se na repertoár pražské scény vrátí po třiceti letech od premiéry legendární inscenace Petra Lébla, tentokrát v režii úspěšného divadelního a filmového tvůrce Jiřího Havelky.  V hlavních...

Divadlo Na zábradlí zve na divadelní kvíz

17. března 2024 v 10:50

Tradiční Noc divadel se tentokrát koná v březnovém termínu, v sobotu 23. března. Divadlo Na zábradlí naváže na dvě odpolední představení inscenace Franz a kavka večerem v duchu „hospodského kvízu“ na divadelní téma.

Dvořákovo Stabat Mater v Obecním domě

17. března 2024 v 07:44

K Velikonocům neodmyslitelně patří uvedení Dvořákova oratoria Stabat Mater ve Smetanově síni Obecního domu v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. 

Další články
Nahoru