Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politického podnikatele Janouška poslal soud na tři roky „do tepláků". Půjde skutečně za mříže?
Soud s Janouškem se vlekl dlouhou dobu. A asi ještě povleče, rozsudek není pravomocný. Foto: sxc.hu

Politického podnikatele Janouška poslal soud na tři roky „do tepláků". Půjde skutečně za mříže?

Pražský městský soud potrestal lobbistu Romana Janouška třemi lety vězení za sražení ženy po dopravní kolizi. Podle rozsudku se podnikatel dopustil těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky, nikoliv pokusu o vraždu, jak tvrdila obžaloba. Soud také Janouškovi uložil pětiletý zákaz řízení. Verdikt zatím není pravomocný, lze se proti němu odvolat k vrchnímu soudu.

Za pokus o vraždu a ohrožení pod vlivem návykové látky podnikateli hrozilo až 18 let za mřížemi. Podle předsedy trestního senátu Tomáše Kubovce o pokus o vraždu nešlo, protože Janoušek nebyl v důsledku požití alkoholických nápojů schopen adekvátně reagovat na situaci. Janoušek by měl trest podle soudu strávit ve věznici s dozorem.

Anketa

Jak hodnotíte výši trestu pro Romana Janouška?

90.1%
(90.1%)
6.2%
(6.2%)
3.7%
(3.7%)
Janoušek, který bývá označován za jednoho z pražských „kmotrů“, havaroval 23. března 2012 v pražské Vyskočilově ulici. Svým vozem nejprve narazil do auta před sebou, kolizi neřešil a pokračoval v jízdě. Když na následující křižovatce zastavil na červenou, jedenapadesátiletá řidička nabouraného vozu se postavila před jeho vůz.

Obžaloba uvádí, že lobbista ženu vietnamské národnosti následně srazil a z místa nehody ujel. Policisté, kteří ho zanedlouho poté dostihli, mu naměřili v dechu přes dvě promile alkoholu.

Řidička utrpěla otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla podle znalců i zemřít. Podnikatel s ní uzavřel dohodu o narovnání, podle obžaloby jí zaplatil 900 000 korun.

Janoušek se původně hájil tím, že ženu v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi události však vyvrací revizní znalecký posudek, podle nějž žena stála před pravým předním světlem startujícího auta.

Základní údaje o Romanu Janouškovi (45):

  • Narodil se 3. července 1968 v Praze. Po gymnáziu pracoval jako číšník. Podle médií působil například v hotelu na pražském Tylově náměstí, kde se potkal s některými svými pozdějšími spolupracovníky. V 90. letech vystudoval práva a v roce 2003 získal na Právnické fakultě UK titul JUDr.
  • Od první poloviny 90. let podnikal. Jádrem jeho aktivit byl palác Blaník na Václavském náměstí, kde se pořádaly protidrogové přednášky. Právě zde se Janoušek seznámil s pozdějším pražským primátorem Pavlem Bémem, který byl před vstupem do politiky známým odborníkem na drogovou problematiku.
  • O nadstandardních stycích mezi Janouškem a primátorem Bémem spekulovala média mnoho let. V březnu 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes řadu odposlechů, které byly pořízeny v roce 2007 a na nichž Janoušek hovoří zejména s tehdejším primátorem Bémem. Podle deníku měl Janoušek velký vliv na rozhodování o důležitých obchodech na magistrátu.
  • O Janouškovi, jenž sám sebe v tisku charakterizoval jako „politického podnikatele“, se psalo jako o jednom z takzvaných kmotrů s úzkými vztahy zejména na pražské občanské demokraty. Detektivové se v této souvislosti zaměřili například na Janouškovu úlohu při prodeji pozemků dopravního podniku na pražské Palmovce a také to, zda nezasahoval do řízení o změnách územního plánu. Podle médií ale Janouškův vliv v poslední době značně klesl, navíc se údajně potýká se závislostí na alkoholu.
  • V minulých letech zasedal v orgánech řady společností včetně firmy Ora Print, v níž působil jako šéf představenstva bývalý předseda Věcí veřejných Radek John. Na ni média upozornila kvůli údajně podezřelým zakázkám od Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo Lesů ČR. V současné době Janoušek není podle obchodního rejstříku v orgánech žádné společnosti.
  • Podle spekulací před lety výrazně finančně podpořil i rodící se stranu Věci veřejné. Janoušek i představitelé strany to ale vždy popírali.
  • Před soudem stanul Janoušek kvůli dopravní nehodě z března 2012. Podle žalobce svým autem v opilosti srazil ženu, za což byl obviněn z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky; obžaloba navrhovala desetiletý trest. Auto, kterým lobbista ženu srazil, patřilo podle Práva firmě Ora Print. Podle deníku to svědčí o tom, že Janoušek zůstal po svém údajném odchodu z firmy jejím faktickým majitelem skrytým za anonymní akcie. Soud dnes Janouška poslal do vězení na tři roky za ublížení na zdraví a pět let mu zakázal řídit.
  • Loni se v tisku objevily informace o tom, že Janoušek prostřednictvím firem Chambon a Kardio Port vydělal stamiliony na podezřelých zdravotnických zakázkách. Podle médií policie prověřuje rovněž zakázky na opravy přehrad pro podnik Povodí Vltavy z let 2007 až 2010.
  • Při prošetřování aktivit Janouška a dalšího kontroverzního podnikatele Iva Rittiga přišla policie na možnou nezákonnou činnost Jany Nagyové (nyní Nečasové), šéfky kabinetu bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Následný policejní zásah na Úřadu vlády pak vedl loni v červnu k pádu Nečasova kabinetu.
  • Nedávno zveřejněné odposlechy pak znovu upozornily na to, že Janoušek měl velmi blízké vztahy také k bývalému vysoce postavenému státnímu zástupci Liboru Grygárkovi.
  • Začátkem loňského roku Janoušek postoupil operaci hlavy. Podle informací médií mu lékaři odstranili krevní sraženinu, kterou si způsobil již o rok dříve při úraze na lodi.

Autor: ČTK
Další články
Nahoru