Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Byznys

Podpora podnikání v ČR: Na kolik si přijdou české firmy z evropských dotací?

Co se čerpání dotací týká – osvěty není nikdy dost. V dalším dílu seriálu Česko v datech se tedy detailněji podíváme na to, jak jsme na tom s úspěšností získávání peněz z dotačních programů, tentokrát zaměřených na podporu podnikatelských subjektů. Zaměříme se na nejúspěšnější kraje, jak vypadá typický žadatel o dotaci nebo který kraj vede v počtu přidělených dotací na jednoho obyvatele. 

OPPI (Operační Program Podnikání a Inovace) je hlavním dokumentem Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, na jehož základě je České republice poskytována finanční podpora podnikatelům, a to především z prostředků Evropské unie se spolufinancováním ze státního rozpočtu. Díky analytickému softwaru společnosti SAS máme nyní možnost detailněji prostudovat, jak vypadá tento projekt v praxi.

Celkový přidělený objem financí (od 5. listopadu 2008 do 17. prosince 2015) dosáhl částky 84 miliard Kč – to je přesně 84 miliard igelitových tašek, 84 miliard šroubků nebo 2 800 000 metrů čtverečních pozemků v Tokiu. V jakém kraji se tedy realizovaly projekty za nejvíce peněz?
Nejúspěšnějším je Jihomoravský kraj, ve kterém byly realizovány projekty za téměř 14 miliard Kč. Na druhém a třetím místě se umístil Moravskoslezský a Středočeský kraj (oba téměř 12 mld. Kč). Posledním je naopak kraj Karlovarský (2 mld. Kč),

Pokud rozpočítáme proplacené dotace na obyvatele, dostaneme další zajímavá čísla. Například v Plzni připadá na obyvatele dotace 5771 Kč, zatímco ve Zlíně je to takřka trojnásobek.

„Sídlo společnosti žadatele o dotaci a skutečné místo realizace projektu se samozřejmě nemusí shodovat. Do OPPI nepatří například projekty realizované v Praze (ty mají své vlastní dotační programy), přesto přibližně 10 % příjemců jsou právě pražské firmy – své projekty realizují v jiných částech republiky. Největší patrioti jsou obyvatelé Moravskoslezského kraje, shoda sídla firmy a místa realizace panuje v plných 92 % případů.” říká Zdeněk Honek, Country Manager společnosti SAS Instituce ČR. Pozitivní pak určitě je zpráva, že žádná z čerpajících firem nemá sídlo v Kajmanskoostrovském nebo Seychelském kraji.

Celkový počet žadatelů, kterým byla dotace přidělena, je 12 328. Z toho je – 8467 společností s ručením omezeným, 2765 akciových společností, 424 fyzických osob podnikajících na základě živnostenského oprávnění nezapsaných v obchodním rejstříku, 42 spolků a třeba i jedna komora nebo dvě zemědělská družstva.

Pro každý operační program jsou stanoveny podporované ekonomické činnosti, ve kterých lze projekt realizovat (tzv. CZ-NACE). V případě OPPI bylo nejvíce peněz využito na činnosti v oblasti informačních technologií (cca 5 mld. Kč), pak pronájem a správa nemovitostí (4 mld. Kč) a obrábění (3,4 mld. Kč).

Jednou z částí z aktivit programu OPPI je výzva ICT a strategické služby, která podporuje je zaměřena na podporu vývojových činností v oblasti IT, a podpořené Úspěšné projekty jsou řešeny společnostmi, jejichž hlavní podnikatelskou náplní jsou zejména informační technologie (4.5 mld. Kč), programování (451 mil. Kč), ostatní vědecké, profesní a technické činnosti (217 mil. Kč).

Podpora vývojových činností ve výzvě ICT a sdílené služby je i ve stávajícím programu OPPIK, který nahradil předchozí operační program OPPI, formou jak dotace na investice (např. vybavení vývojového pracoviště), tak i formou dotace na mzdy vývojových pracovníků.  Ministerstvo průmyslu a obchodu podporuje i doprovodné a podpůrné projekty, kterými jsou například i zrychlené řízení při udělení pobytových a pracovních povolení vnitropodnikově převáděným či lokalizovaným specialistům z třetích zemí v rámci projektu „Fast Track“, případně projektu „Welcome Package“, určeného pro zahraniční investory z Číny, Indie, Ruska a třetích zemí osvobozených k pobytu na dobu do 90 dnů od vízové povinnosti. Ačkoliv škála profesí potenciálních žadatelů není nijak omezena, počet žádostí zapojených do obou projektů naopak limitován je – v prvním případě na 500, v druhém maximálně na 100 žádostí ročně. „Navzdory relativně velkoryse nastavenému stropu prozatím nebyla horní hranice kvót atakována,“ dokresluje situaci využití projektů manažerka imigračního oddělení společnosti Deloitte Anastasia Verkhorubova.

A jak tedy vypadá typický subjekt čerpající dotace z OPPI? Je to společnost s ručením omezeným z Jihomoravského kraje, kde také realizují své projekty. Má mezi 25 a 49 zaměstnanci a zabývá se obráběním. A co byste měli vědět, když žádáte o dotace? Je zde 14% šance, že vaše žádost bude zamítnuta, nejčastěji je to z důvodu nekvalitního podnikatelského záměru, špatného výběru dotačního titulu nebo nedostatečného prostudování relevantních dokumentů. “Proces hodnocení podaných projektů je složitý a poskytovatelé dotací musí v krátké době vyhodnotit i tisícovky žádostí. Proto stanovují žadatelům formu a obsah podkladů k žádosti. Tyto dokumenty je možno předložit pouze jednou ročně při vyhlášení dané výzvy, a to pouze po dobu 1 až 2 měsíců. Pokud žadatelé podcení přípravu projektu, popř. jen „zkouší štěstí“, není možné v takto krátké době např. zpracovat stavební dokumentaci a získat stavební povolení,” říká Luděk Hanáček, partner v daňovém oddělení společnosti Deloitte.


Autor: red

innogy: Oslava myšlenek a nápadů, které mění svět k lepšímu

Včera v 16:43

Světový den kreativity a inovací, který připadá na 21. dubna, byl založen s cílem podpořit kreativní myšlení a inovace ve všech aspektech lidského rozvoje. Původně šlo o reakci Marci Segalové na článek o kreativní krizi v Kanadě v roce 2001.

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se opět představí na Stavebním veletrhu

14. dubna 2024 v 18:57

Národní centrum Stavebnictví 4.0 se již podruhé představí na Stavebním veletrhu a Festivalu architektury, který se letos uskuteční ve dnech 24.–27. dubna 2024 na brněnském výstavišti. Organizuje zde stavební hackathon na téma dostupné bydlení i diskuse s influencery, kteří se věnují rozdílným...

innogy pořádá setkání Klubu seniorů s energií

5. dubna 2024 ve 20:29

Společnost innogy pořádá pravidelné setkání Klubu seniorů s energií. „Vážíme si našich bývalých zaměstnanců, kteří v minulosti svoji pracovní dráhu spojili právě s innogy. Každoročně se s našimi seniory potkáváme v lokalitách po celé ČR, abychom s nimi a vedením firmy strávili příjemné chvíle, kdy...

Kariérní dny ČVUT spojí šest tisíc studentů se stovkou firem

5. dubna 2024 ve 12:31

Poptávka po absolventech informatických, elektrotechnických a strojírenských oborů ČVUT na trhu práce neustává. Fakulta strojní (FS) a Fakulta elektrotechnická (FEL) ČVUT v Praze vycházejí vstříc uspořádáním již třetího ročníku Kariérních dnů. Cílem akce, která se koná 9. a 10. dubna...

Podnikatelské fórum v H55

1. dubna 2024 v 06:57

Praze 14 letos končí platnost stávajícího strategického plánu rozvoje. Proto aktuálně připravuje nový, opět desetiletý plán, s názvem „Strategie udržitelného rozvoje 2025+“.

Velikonoce v Praze příjemně překvapily hoteliéry

31. března 2024 ve 20:54

V letošním roce se opět potvrdilo, že s příchodem velikonočních svátků startuje v České republice hlavní turistická sezóna. Jak ukazují aktuální data společnosti HotelTime Solutions, během Velikonoc budou ubytovací kapacity takřka vyprodané (prodáno je...

VIG Re uzavřela 15. rok působení s rekordními výsledky a položila základy pro budoucí růst

28. března 2024 v 06:15

Společnost VIG Re, zajišťovna skupiny Vienna Insurance Group, hlásí za fiskální rok 2023 významný nárůst jak na straně příjmů, tak i na straně zisku. Rok 2023 také znamená první reporting VIG Re podle nového účetního standardu IFRS 17/9.

Další články
Nahoru