Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Zítra Pátek - oblacno 21°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Podolog Fešar: Chůze dole bez má pozitivní vliv na držení těla. Má to však pár ale
Ilustrační foto: Tatiana240524 / freeimages

Podolog Fešar: Chůze dole bez má pozitivní vliv na držení těla. Má to však pár ale

Co si myslí o chození naboso? Kdy to (ne)škodí zdraví? Jak bojovat se zápachem nohou? Jaká je nejlepší prevence proti plísňovým onemocněním? Pro koho je a pro koho není vhodná nehtová protetika? Na tyto a další otázky odpověděl ředitel pražského Centra péče o nohy a tělo a prezident České podologické společnosti Jaroslav Fešar.

Co si myslíte o chůzi po bosých nohách?
Bosá chůze má dva rozměry pohledu. Sám se snažím „používat" své nohy, a kdykoliv mohu, dopřávám jim relaxaci a zážitek z bosé chůze. Noha musí být funkční, a na to, aby mohla být funkční, nesmí být omezená a limitovaná ve svém rozsahu pohybu. Kdykoliv mohu, a to zejména v letních měsících, na prověřeném terénu s oblibou chodím naboso. Ale… Chůze naboso vyžaduje přípravu. Je třeba si na ni postupně zvykat a ne sundat boty a předstírat, že pro mé rozmazlené nohy je každý ostrý kámen vzrušením jen proto, že se to „nosí". Chůze po písku, kamínkách, posekané trávě nebo čisté lesní cestě je fajn. Terén je přirozený a chodidlo se mu dokáže nejen během krátké doby docela slušně přizpůsobit, ale je i našemu tělu vysloveně prospěšný. Totéž ale neplatí pro tvrdý, špinavý a nebezpečný městský terén. Když se na tento trend dívám z pohledu mikrobiologa, tak představa, že chodíte po terénu plném infekčních částic při současném nekontrolovatelném porušování integrity kůže je neslučitelná s normálním duševním zdravím. Obecně tedy platí, že zdravá a rozumná bosá chůze je zdravá a prospěšná.

V Praze lze potkat lidi, co chodí po chodníku či třeba v MHD naboso..
V Praze lze potkat kde co. V naší podologické praxi často slyšíme mnohé negativní dopady bosé chůze po nevhodném terénu, které potom řešíme ve spolupráci s dermatology či chirurgy. Chodníky velkých měst jsou plné vlhkých či již suchých sekretů, exkrementů, rozbitého skla, cigaretových nedopalků, přilepených žvýkaček nebo nedbale pohozených injekčních stříkaček. Dobrovolně do toho nikdo nešlape, ale uznejte, komu se to nestalo? Odstraňovat psí nebo ptačí exkrement z boty je malinko jiné než z chodidla. 

fesar-podiatr-nahled

Jaroslav Fešar

Neškodí bosá chůze ze zdravotního hlediska?
To obecně nelze tvrdit. Pokud výše uvedené nebereme za zdraví ohrožující, tak je chůze na boso prospěšná a blahodárná. Jen, jak jsem již řekl, je třeba si na bosou chůzi postupně zvykat a zejména vás taková iniciativa musí těšit. Chůze naboso nás vede na lepší cestu a na poznání nových pocitů a prožitků. Mým mottem je: Lépe chodit, lépe žít. Pozitivní vliv má chůze „dole bez" na držení těla, vede k reálnému vnímání terénu a k správnému typu chůze.

Pokud má někdo větší dispozice k zapáchání nohou a nevyhne se nutnosti chodit v uzavřené obuvi, jak nejlépe s tím může bojovat?
Zápach nohou je noční můrou mnoha lidí. Zřídka jen boj se zápachem lehký. Obtížné je obvykle přijít na příčiny vzniku nadměrného zápachu. V první řadě je třeba provést důkladné vyšetření zdravotního stavu, a to i po psychické stránce. Pokud se k příčině i přesto nedopátráme, nezbývá než se pokusit řešit problém prostřednictvím přírodních prostředků a vhodné obuvi. Pokud někdo trpí zvýšenou potivostí a následně obtěžujícím zápachem nohou, musí zejména dbát zvýšené hygieny, nohy omývat několikrát denně, používat savé ponožky a ty častěji měnit, nosit obuv z prodyšných materiálů a i tu střídat. Je důležité obuv desinfikovat a vysušovat. To lze provést i na našem pracovišti s použitím desinfikátoru s ozónem. Klienti toho rádi využívají během ošetření.
Dále je vhodné, pokud to pravidla bezpečnosti na pracovišti dovolují, nosit boty, které umožňují přirozené odvětrávání. V neposlední řadě je třeba používat dermatologické či kosmetické prostředky eliminující nadměrný zápach.

Jak lze nejlépe bojovat se zarůstajícími nehty?
Nehty je třeba vždy upravovat do ideální roviny, tedy nezastřihávat hodně do hloubky kožních valů. Když už se ale stane, že nehet zaroste, ideální je podologicko – dermatologická péče, tedy svěřit se do rukou odborníkům, kteří umí nehty upravovat tak, aby přerostly kritická bolestivá místa, a také je umí narovnávat a umožňují tak správné pokračování v růstu. Existuje celá řada podologických postupů, jak ortonyxií pomoci zarostlým nehtům.

Co byte doporučil v prevenci proti popraskaným patám? A jak je nejlépe léčit?
Existují dva pohledy na příčinu popraskání pat. Jedna je nedostatečná péče o ně, zevní hydratace pokožky a přetížení pat nadměrnou vahou, nesprávným rozložením váhy na chodidle a používáním nesprávných bot, druhý je zdravotnický, tedy jedná se o vnitřní problémy, které se příčinně podílí na dehydrataci pokožky v oblasti pat. Patří sem některá celková onemocnění, cukrovka a kožní problémy. Vhodnou prevencí je pravidelná revize stavu pat, kterou lze snadno provést pohledem a pohmatem. Kůži na chodidlech dle potřeb ošetřovat vhodným hydratačním prostředkem, nosit vhodnou obuv a nohy nepřetěžovat. Při prasklinách, které nelze zvládnout domácí péčí, doporučuji návštěvu podologického pracoviště, kde lze provést okluzivní zábal, který často pomůže problém s nezacelující se prasklinou vyřešit.

Jaká je nejlepší prevence proti plísňovému onemocnění nehtů a pokožky chodidel?
Zásadní je mít dobře fungující imunitní systém. Ten je schopen vás spolehlivě za určitých okolností ochránit proti všem běžným patogenům. Nejlepší prevencí je vyvarovat se kontaminaci pokožky a nehtů s prostředím, které je podezřelé, nečisté a neprověřené. Když navštěvujete sportoviště, bazény, sauny, měli byste používat preventivní antimykotické prostředky k domnělé dekontaminaci pokožky i nehtů.

Čas letních dovolených se chýlí ke konci, ale se ještě dost lidí k moři chystá. Jak by u něj měli pečovat o svá chodila a čemu by se měli vyhnout?
Na dovolenou je třeba přibalit několik důležitých a užitečných věcí určených i k péči o chodidla. Podle typu pokožky bychom měli mít s sebou krém či pěnu, která nám vyhovuje a která nejvhodněji hydratuje naši pokožku. Používáme je kdykoliv máme chuť. U moře slaná voda může pokožku více vysušovat a tak je zvýšená hydratace nutností. Stejně tak myslíme i na naše nehty, které vlivem slunce a slané vody i vzduchu více trpí a vysušují se. Pomohou oleje, které doporučuji na nehty nanášet večer před spaním. Nehty se tak mají možnost v klidu zregenerovat. Pokud dovolená trvá déle než dva týdny, doporučuji dle potřeb obrousit paty vhodným pilníkem. Na dovolené se určitě vyhněte nevhodným a nepohodlným botám. Určitě nezapomeňte do některých zemí na boty do vody.

A když někdo stráví aktivní dovolenou s častou chůzí, na co by měl při péči o své nohy myslet?
Tady platí pravidlo všechno jako obvykle, ale dvojnásob. Turista, trávící většinu času chůzí, musí zejména myslet na dvě věci. První jsou dobré boty. Tady je třeba investovat nejvíce. Levné obutí se vám nemusí vyplatit a potíže vám dovedou pěkně zkazit zbytek dovolené. Druhou je relaxace a odpočinek nohou, které si to po náročné aktivitě zaslouží. Vířivá vanička, masáž nohou nebo zábal dokáží skvěle pomoci. Hydratace pokožky večer je důležitá v každém případě, ale tady bych ještě přibalil prostředek proti pocení nohou a sprej na osvěžení unavených nohou. Pokud můžete, jezděte s někým, kdo umí provádět masáže nohou.

Když si někdo třeba na dovolené takzvaně „ukopne“ nehet, jaká je nejlepší léčba?
Záleží, jestli nehet zůstane na lůžku nebo ne. Pokud zůstane, doporučuji omýt, vydesinfikovat a přelepit náplastí. Tlumit případnou bolest analgetiky. Při nesnesitelné bolesti vyhledat lékaře. Pokud nehet nedrží, doporučuji vždy vyhledat lékaře k revizi postiženého místa, desinfikovat, zavázat a opět tlumit bolest.

Pro koho je a pro koho není vhodná nehtová protetika?
Nehtová protetika je vhodná pro každého, kdo kromě návratu ochranné funkce touží po zlepšení funkce estetické. Vždy o vhodném typu náhradního nehtu rozhoduje podolog a při vstupní konzultaci se domluví další postup. Nehtová protetika je vhodná pro klienty se zdravou základnou, na kterou náhradu připevňujeme. Vždy před zhotovením nehtové protetiky požaduji potvrzení o mykologické negativitě. Ne vždy je protetika vhodná pro pacienty s některými kožními nemocemi. Protetika nemá žádná omezení, tedy doporučuji ji každému, kdo přišel o nehty v důsledku traumatu a u koho došlo k zástavě růstu nehtů po chirurgickém zákroku či plísňovém onemocnění.


Autor: Jan Puci

Přivítejte jaro s vůněmi od Asombroso

9. března 2024 v 16:16

Nezbytným doplňkem jarních dnů je nový parfém. Dopřejte si proto vůni, která podtrhne vaši jedinečnost v tomto nejkrásnějším období roku. Vsaďte na vůně od ikonické značky Asombroso, jejímž autorem je světoznámý návrhář Osmany Laffita. I ve svých vůních se Osmany inspiroval vášnivou energií své...

Krčská nemocnice zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli chřipce

2. března 2024 v 06:22

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze (FTN) ve čtvrtek 29. února zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli epidemii respiračních nemocí. Důvodem je pokles onemocnění, o čemž informuje pražská hygienická stanice. I přesto však platí dodržování základních hygienických pravidel při pobytu v nemocnici....

Další články
Nahoru