Po zimní přestávce se na Vltavu vrátí všechny přívozy
24. března 2017 09:23
Linky, které se v sobotu 25. března probudí ze zimního spánku:
-
P3 Lihovar – Veslařský ostrov (interval 20 minut)
-
P5 Císařská louka – Výtoň – Náplavka Smíchov (interval 30 minut; v pátek odpoledne, v sobotu a v neděli 15 minut)
-
P6 Lahovičky – Nádraží Modřany (interval 20 minut, možné další plavby na požádání dle potřeby)
-
P7 Pražská tržnice – Ostrov Štvanice – Rohanský ostrov (interval 30 minut; v pracovní dny ráno a odpoledne 15 minut, při delším intervalu možné další plavby na požádání dle potřeby)
Jako první začíná přívoz P3 z Lihovaru, v pracovní dny již v 6 hodin, o víkendech o hodinu později. V Modřanech (P6) a na Štvanici (P7) se v pracovní dny začíná v 7 hodin, o víkendech v 8 hodin. Přívoz P5 na Výtoni začíná každý den v 8 hodin.
Mezi Lihovarem a Veslařským ostrovem (P3) se jezdí každodenně do 22 hodin, na zbylých třech sezónních přívozech (P5, P6, P7) je opět stanoveno proměnné ukončení provozu podle doby slunečního svitu. Od 25. března do 11. května a od 3. do 30. září se jezdí do 20 hodin, od 12. května do 2. září 2017 do 21 hodin a v říjnu 2017 pouze do 19 hodin.
Popularita přívozů každý rok stoupá. Jen za loňský rok přepravily 452 tisíc cestujících a 42 tisíc kol. Nejoblíbenějším přívozem je tradičně linka P2 mezi Podbabou a Podhořím, která za loňský rok přepravila 210 tisíc cestujících a 20 tisíc kol. Nejvytíženější sezonní linkou je přívoz P5 mezi Výtoní, smíchovskou náplavkou a Císařskou loukou (77 tisíc cestujících).
Lodě na pražských přívozech mají i svá jména. Z Lihovaru vyplouvá Josefína, z Modřan Ledňáček, z Výtoně Břehouš a Břehule.
V Praze je celkem šest přívozů. Všechny patří do systému pražské integrované dopravy. Na lodích platí i časové kupony. Cestující při cestě zaplatí stejně jako v městské hromadné dopravě.