Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pasáže, pasáže, pasáže. Praha má desítky průchodů městem. Kterými stojí za to projít?
Pasáž Rokoko spojuje Václavské náměstí a Lucernu. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Pasáže, pasáže, pasáže. Praha má desítky průchodů městem. Kterými stojí za to projít?

Nenahraditelným koloritem města jsou pasáže. Patří i k Praze. Kdo se vyzná, umí v nich najít zajímavé hospůdky, divadélka, umí si jimi zkrátit cestu. Jen v centru jich je habaděj. V celé metropoli jich jsou desítky. Do jakých pasáží můžete zavítat?

V březnu letošního roku byla slavnostně otevřena nová pražská pasáž – Florentinum, nacházející se v nové obchodní pasáži v administrativním centru téhož jména. V pasáži je možné navštívit na dvě desítky obchodů a restaurací. Nebo se jen kochat pohledem či projít z ulice Na Florenci do ulice Na Poříčí.

Florentinum se nachází v místě, kde léta sídlila Typografie, byl tam deník Rudé právo. Nyní se jedná o jednu z vůbec největších administrativních budov v metropoli. Těsně u ní je Desfourská zahrada. Je velká dva tisíce metrů čtverečních. Na jejím místě dříve stávaly garáže již zmíněné někdejší Typografie.

V oblasti ulice Na Poříčí je pasáží vícero: pasáž Archa, U Rozvařilů, U Hájků, pasáž Saco a Na poříčí. Proslulé pasáže jsou i jinde: třeba na Karlově náměstí je známá Václavská pasáž, kde se nachází restaurace a například také prodejna se zeleninou. Stojí tam i dům Charitas, sídlo KDU-ČSL.

V secesní Koruně už není levný bufet

pasaz-koruna-nahled Zajímavou je pasáž Koruna. Mnozí si jistě pamatují, jak v samoobslužném bufetu Koruna jídávali párky, polévky nebo třeba guláš a pivko. Jakmile si odběhli, hrozilo, že pokrm bude pojídat již někdo jiný. V přízemí byl také první pražský automat – když do něj člověk vhodil minci, „vylezl“ obložený chlebíček nebo z mosazného kohoutku vytekla do pohárku limonáda.

Bufet a automat v secesním paláci, kterým Koruna je, měly své neopakovatelné kouzlo. Palác projektovali architekti Antonín Pfeiffer a Matěj Blecha. Na konci 19. století na místě stával dům U Spinků. V tamní kavárně Café Wien se tam scházeli čeští vlastenci.

Mezi nimi i tři Františkové: Palacký, Ladislav Rieger nebo August Brauner. V roce 1996 byl palác rekonstruován, investorem byla společnost Koruna Palace Management. Levnému bufetu je konec!

A co se dnes nachází v pasáži Koruna? Butiky s oblečením, stánek se zmrzlinou, pizzerie, prodejny šperků a hodinek, kavárna nebo největší pražský obchod s cédéčky a vůbec hudbou Bontonland Megastore, který je levnější verzí vytvořenou po vzoru slavného Virgin Megastore Richarda Bransona.

Poznatek z psí procházky: Nejkrásnější je Černá růže

pasaz-cerna-ruze-nahled Na Václavském náměstí je pasáží víc: Lindtova pasáž (dříve pasáž Astra), Stýblova pasáž (dříve pasáž Alfa), pasáž Světozor vedoucí do Františkánské zahrady, pasáž Melantrich, pasáž Lucerna, pasáž Rokoko, pasáž Ambassador, pasáž paláce Fénix (dříve kina Blaník) či pasáž Jiřího Grossmanna.

Poblíž Václaváku najdeme pasáž U Nováků, Adria, Vlasty Buriana, Olympik (kde se nachází divadlo Ypsilonka), Celetná-Opatovická, Vodičkova-Jugmannova, Lazarská-Vodičkova, Ve Smečkách-Štěpánská, pasáž ČNB na Senovážném náměstí, pasáž z Národní do Krocanovy ulice (podzemní průchod Akademií věd ČR).

O psí vycházce po pražských pasážích píše na internetu architekt Zdeněk Lukeš. Za nejkrásnější pražskou moderní pasáž považuje Černou růži. Psí vycházky se podle něj zúčastnilo asi čtyřicet lidí, vycházelo se ze Staroměstského náměstí.

Účastníci navštívili například i Tylovu pasáž, která se nachází na Vinohradech, na Tylově náměstí. Jsou tam butik, trafika, prodejna spodního prádla nebo ponožek. Podle Lukeše působí stále svěže…

Riviera, Bolzano, Brodway, Myslbek, Hlavsova

Anketa

Která z těchto pasáží se vám líbí nejvíce?

27.9%
(27.9%)
3.9%
(3.9%)
4.4%
(4.4%)
6.4%
(6.4%)
14.7%
(14.7%)
27.5%
(27.5%)
10.3%
(10.3%)
4.9%
(4.9%)
V Praze lze zavítat i do mnoha dalších pasáží. Kupříkladu v Dejvicích je pasáž Riviera (ulice Národní obrany). Na Starém Městě najdeme pasáž Bolzano (Luna), Broadway (palác Sevastopol), Myslbek, Panskou pasáž, pasáž Kotva, pasáž v Rytířské, průchod z Národní do Perlové…

Na Starém Městě můžeme projít i pasáží Platýz, pasáží z Kamzíkovy do Celetné, pasáží Hrzánská, U závoje, pasáží z Melantrichoovy do Michalské, z Michalské do Jilské nebo na Malé náměstí, z Křižovnického náměstí na Novotného lávku, pasáží uličky Zlaté (mezi Husovou, Liliovou a Anenským náměstím).

V metropoli je i pasáž uličky Hlavsova (uzavíratelný průchod domy mezi Michalkou a Jilskou), pasáž vedoucí z Jilské do Karlovy (průchod domem U Kočků), pasáž z Karlovy ulice na Anenské náměstí (průchod Keplerovým domem) či pasáž Klementinum (průchod Komplexem Klementina). Takže, chcete-li se vydat poznávat pražské pasáže a jejich zajímavosti, minimálně na letní víkend máte vystaráno.

Čtěte také:

Kam v metropoli do vinárny, aby se vám nezaprášilo v peněžence? Máte na výběr – můžete ochutnat moravská, cizokrajná i pražská vína

Pivnice v centru Prahy: tradice, solidní ceny, ranní i noční provoz. Kam zajít na pivo?


Autor: Anna Skálová

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

Dnes v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru