Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Omezení buskingu: Pouliční umělci nebudou smět hrát na hlasité nástroje
Jiří Wehle se označuje za potulného barda, v ulicích centra hraje převážně autorskou tvorbu inspirovanou keltskou hudbou. Používá k tomu středověké nástroje jako je niněra, harfa, kytara a cistra. Foto: archiv

Omezení buskingu: Pouliční umělci nebudou smět hrát na hlasité nástroje

Pouliční umělci v Praze od března nebudou smět hrát na vybrané hlasité nástroje. Novela vyhlášky, kterou včera schválilo zastupitelstvo, zakazuje použití elektrických zesilovačů, dud, saxofonů bez dusítek či bubnů, nedovoluje také vystoupení se zvířaty. Takzvaní buskeři by měli vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém. Některé strany v zastupitelstvu s tak přísnou regulací nesouhlasí.

„Pamatuji, kdy v ulicích Prahy bylo temně šedo a bolševické ticho. Hudba je pozitivní fenomén na rozdíl od krámků s matrjoškami a různým obdobně laciným turistickým haraburdím, kterému bohužel dáváte neúměrný prostor," vzkázal na své facebookové stránce zastupitelům hudebník Vladimír Mišík, výzvu podpořili podle buskerů také například Marta Kubišová nebo Lenka Dusilová.

„Hlavní problém vyhlášky je v tom, že kombinuje rozumné restrikce, kdy je každá sama o sobě prospěšná, ale dohromady likvidují pouliční umění," uvedla zastupitelka Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice). Naopak podporu jí vyjadřovali zastupitelé z Prahy 1, která je negativními dopady buskingu, zejména hlukem, postižena nejvíce.

Kritizována byla i její přílišná konkrétnost, s níž vypočítává zakázané nástroje. „Mám vážnou obavu z toho, že bude docházet k častým konfliktním situacím mezi strážníky a buskery," řekl v diskusi zastupitel Lukáš Manhart (TOP 09). Jeho stranický kolega Petr Prchal v nadsázce doplnil, že bude nutné strážníky ze znalosti nástrojů přezkoušet.

Piráti navrhovali střídání břehů jen v oblasti památkové rezervace, nenavyšovat počet míst se zákazem buskingu a zakázat jen ty nejproblémovější hudební nástroje jako skotské dudy, velké bubny a zesilovače podle výkonu. Chtěli povolit vystupování i v podchodech a vybalování a sklízení nástrojů v hodině, kdy není možné hrát.

Přímo na jednání zastupitelstva vystoupilo několik zástupců buskerské komunity, kteří vyhlášku kritizovali. Vystoupil i občan, kterému hluk z hudebních produkcí vadí.

Problémový je hlavně soupis hudebních nástrojů, které vyhláška zakazuje. „Při pouliční umělecké veřejné produkci je taktéž zakázáno používat bubny, jiné hlasité hudební nástroje či předměty, jsou-li použity namísto hudebních nástrojů, nebo dechové nástroje vydávající vysoké tóny, zejména dudy, pikoly nebo hoboje. Žesťové a jiné hlasité nástroje, které to umožňují, zejména saxofony, lze při pouliční umělecké veřejné produkci používat výhradně s tlumičem zvuku," píše se v návrhu vyhlášky. Podle buskerů ale mohou být všechny nástroje hlasité či tiché podle toho, jak se na ně hraje.

Doba produkcí je stanovena od 9 do 21 hodin. Nově také vyhláška zakazuje hrát u škol, vystupování tam bude možné jen o víkendu, státních svátcích nebo v době školních prázdnin. Praha zvažovala i zavedení povolenek k vystupování, zákon jí to ale neumožňuje. Stejně tak zákon už postihuje produkce se zvířaty, které vyžadují povolení veterinární správy a zábor chodníku.

Anketa

Souhlasíte se zpřísněním podmínek pro pouliční umění v Praze?

57.2%
(57.2%)
42.8%
(42.8%)
Vyhláška stanoví i seznam míst, kde je pouliční umění zakázáno úplně nebo bez hudebních vystoupení. Oproti stávající úpravě přibylo náměstí I. P. Pavlova, Jugoslávská ulice a Tylovo náměstí v Praze 2. Zároveň zavádí hranici 25 metrů od křížení a ústí těchto ulic, kde zákaz také platí. Pro jednoho buskera vymezuje 1,5 metru čtverečního, pro skupinu ne více než šest metrů čtverečních.

Pouliční produkce je v ulicích Prahy povolena více než dva roky. K první změně ve vyhlášce sáhlo město loni. Vznikl seznam 18 míst, kde je busking zcela zakázán, nebo částečně omezen.

Zpěv či hra na hudební nástroj jsou už zakázány například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí a v Husově, Jilské a Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.


Autor: ČTK

Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Další články
Nahoru