Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Obrazem: Co našli potápěči na dně Vltavy v Praze? Kus mostu, auto, motorku, granát, pokladnu, telefonní automat i pancéřovou pěst
Potápěči nacházejí na vltavském dně i munici z druhé světové války. Foto: Policie ČR

Obrazem: Co našli potápěči na dně Vltavy v Praze? Kus mostu, auto, motorku, granát, pokladnu, telefonní automat i pancéřovou pěst

Munice, zbraně, peněženky, brýle, kusy soch, vraky aut, telefonní automaty, espézetky z kradených vozů… To vše a mnoho dalšího lze nalézt v Praze, na dně Vltavy. U vytahování munic pomáhají potápěčům policisté a jejich pyrotechnici. Kvůli bahnitému pohyblivému dnu se předměty z 2. světové války ve Vltavě nacházejí stále – jsou přikryté, přijde povodeň, která je spláchne, pak odkryje, a ony se dostanou na povrch. Tam mohou být nebezpečné.

„Na dně Vltavy se nachází prakticky cokoli, jakékoli smetí, i věci, které tam buď lidé naházejí, nebo jim tam spadnou z nějakého plavidla. Nebo se nějaké plavidlo potopí a napadají tam věci z něj,“ říká jednatel společnosti Historie potápění ČR a bývalý prezident Svazu potápěčů ČR Oldřich Lukš.

Ve Vltavě lze podle něj najít i staré historické předměty, včetně hodně cenných, třeba mince. „Bývají tam i zbytky z mostů, které Vltavu překrývají, zejména ze starých mostů jako je Karlův most. Jsou tam zbytky pilířů nebo soch, které byly nahoře na cestě,“ pokračuje. Nachází se tam i zbytky z Juditina mostu, který byl předchůdcem právě o něco jižněji ležícího Karlova mostu.

ponor-mp-praha-nahled „Občas se tam najdou i doličné předměty ze spáchání různých trestných činů, počínaje vraždou – najít se tam mohou zbraně nebo ukradené předměty jakéhokoli typu. Vytahovali jsme třeba motocykly, které někdo ukradl a zbavil se jich tím, že je hodil právě do Vltavy,“ říká Lukš.

Několikrát vylovovali i Panzerfausty

Podle jeho slov se na dně Vltavy nacházejí také zbraně a munice z období 2. světové války.„Je to z doby, když se kolem Vltavy bojovalo,“ upřesňuje potápěč. „Našly se tam i bomby z roku 1945, kdy Američani dvakrát bombardovali Prahu,“ podotýká.

A je bezpečné zbraně a munice z vody vytahovat? „Zbraně samy o sobě jsou bezpečné, většinou jsou tak zrezivělé, že jsou úplně nefunkční. Ale našli jsme i zachovalé zbraně, které tam byly vhozeny za určitým úmyslem, byly třeba natřené vazelínou a zabalené do nějakých hadrů a krabice. Ty byly funkční,“ sděluje.

Zbraně podle něj lidi neohrožují, spíš munice. „Bomby jsou nebezpečné. Několikrát jsme vylovovali i Panzerfausty, tedy německé pancéřové pěsti proti tankům. Ty jsou nebezpečné. Potom různé ruční granáty, miny do minometů, granáty do dělostřeleckých zbraní, náboje do pušek, samopalů, pistolí a podobně. To vše je nebezpečné,“ říká.

Munice z 2. světové války jsou ve Vltavě stále

„Když jsme něco takového našli, vyzvedli jsme jeden vzorek, osadili jsme bojkami celé místo, kde věci ležely, zavolali jsme policii, před listopadem 1989 Veřejnou bezpečnost, a přijeli pyrotechnici, kteří to s pomocí naší nebo jejich potápěčů vyzvedli a odvezli k likvidaci,“ uvádí.

Policejní potápěči a jejich pražské „úlovky“

Předměty z 2. světové války se podle něj v řece nacházejí stále. „Je to dáno tím, že když v květnových dnech spousta vojáků wehrmachtu utíkala směrem na Západ, těchto věcí se zbavovala a házela je do vody, kde se dalo,“ uvádí Lukš.

„Dno je bahnité, písčité a z hlediska působení proudu vody pohyblivé, věci tedy mohou být nějakou dobu přikryté, pak přijde povodeň, spláchne to, odkryje, dostane se to na povrch a může to ohrožovat lidi,“ říká.

Z hlediska historických nálezů hraje Praha prim

Je to podle jeho slov v podstatě nekončící záležitost. „Prakticky každý rok se tady v regionu Prahy takovéto věci najdou,“ říká. A je metropole, respektive Vltava protékající jí, výjimkou, nebo lze podobné předměty vylovit i v jiných řekách? „Tyhle věci se zpravidla nacházejí v tocích řek, které protékají městy či obcemi. Praha je nejmarkantnější,“ říká.

zbran-policie-cr-1-nahled Nevybuchlá bomba ale podle jeho slov byla v minulém století nalezena i v Otavě, protékající Pískem. „Zkoumali tam podloží píseckého Kamenného mostu, který je starší než Karlův most. Když tam potápěči prováděli průzkum za účelem archeologických nálezů, našli tam bombu, která byla ještě z doby 2. světové války,“ říká.

„Z hlediska množství takovýchto nálezů hraje ale Praha jednoznačně prim,“ doplňuje. Nálezy však nelze pod vodou většinou fotit: voda je špinavá a kalná. Nahoře pak čekají už policisté s pyrotechniky, fotografie mají tedy v archivu oni.

Vypáčené pokladny, automaty i vraky automobilů

prevraceny-clun-nahled Potápěč Miloslav Haták se věnuje především průmyslovým pracím. „Ve Vltavě jsme našli mnoho vypáčených pokladen, telefonních automatů, těch možná na desítky – někdo automat ukradne, vypáčí mince a zbytek hodí do vody. Našli jsme různé vraky automobilů, espézetky ukradených aut, prázdné peněženky,“ říká.

Městská policie Praha dohlíží na Vltavě a přilehlých březích na dodržování zákona a pomáhá v nouzi lidem při ohrožení jejich života, zdraví a majetku. „V rámci naší běžné hlídkové služby se snažíme také pomoci občanům, i nad rámec našich povinností. Když jim spadne do vody něco, co je pro ně cenné a co potřebují, třeba klíče, klíčky od auta, dioptrické brýle, peněženka a podobně, potopíme se a vylovíme jim to,“ říká potápěč při Městské policii Praha Tomáš Zvolánek.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru