Dnes Čtvrtek - jasno 15°C
Zítra Pátek - oblacno 20°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nechat ji s knihou o samotě? Nikdy! Vzdělaná žena pobuřuje, tvrdili
Špalíček kramářských tisků Veroniky Alšové, jejího syna malíře Mikoláše Alše (1852–1913) a jeho příbuzného Josefa Váchala. Foto: archiv NM

Nechat ji s knihou o samotě? Nikdy! Vzdělaná žena pobuřuje, tvrdili

V Českém muzeu hudby na Malé Straně lze až do března příštího roku navštívit výstavu Komu asi patřila?, na které návštěvníci doví, co si do svých knih zapisovali spisovatelé, umělci, politici, učenci, knihovníci či šlechtici, nebo jaké knihy sbírali, co četli, komu knihy věnovali a co obdarovaným do knih napsali.

České muzeum hudby je otevřeno denně kromě úterý od 10 do 18 hodin, vstupné do objektu je 120 korun (plné), 80 korun (snížené) a 200 korun (rodinné). Další informace naleznete na www.nm.cz.

Výstava, členěná do osmi oddílů, seznamuje návštěvníky prostřednictvím vybraných ukázek s bohatstvím knižních fondů Národního muzea z hlediska jejich dřívější majitelské provenience i jejich tematické skladby.

„Návštěvníci se na výstavě dozvědí, komu vystavená kniha či knižní sbírka patřila, než se dostala do knižních fondů Národního muzea. Historie naší knihovny sahá do počátků založení Národního muzea v roce 1818 a jejím základem se staly dary knih a přírodnin z majetku jeho zakladatelů a mecenášů. Obsahuje tedy opravdové skvosty a návštěvníci nyní mají jedinečnou příležitost vidět nejen část těchto předmětů, ale seznámit se i s jejich mnohdy významnými majiteli,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Majitelé a dárci

Úvodní část celé výstavy „Vlastencům umění milovným“ je věnována prvním dárcům knih a mecenášům z řad šlechty, kteří položili základy Knihovny Národního muzea.  Druhý oddíl, nazvaný Lidé okolo knih: „…v koutku s knihou“, představuje majitele a dárce z okruhu lidí, kteří významně, a to jak v kladném, tak v negativním slova smyslu, zasahovali do vzniku a podoby knih i do jejich uchování a zpracování.
Patřili mezi ně milovníci knih – tiskaři, knihvazači, knihovníci, ale i „nepřátelé knih“ – cenzoři, inkvizitoři, ničitelé knih i celých sbírek. Těm všem knihy procházely rukama a mnozí v nich zanechali své stopy.

Další dvě části přibližují dva typy majitelů – vědce a učence („Scientia est potentia“: Učenci a knihy) a umělce („Na křídlech múzy“: Umělci a knihy). Vystaveny jsou knihy přírodovědců, lékařů, historiků, filologů, literárních vědců, literátů, malířů nebo herců. V pátém oddíle Veřejnosti na očích se návštěvníci mohou seznámit s knihami veřejně činných osobností – politiků, novinářů, sportovců i zámožných mecenášů.

Ženy – milovnice knih

Téma v minulosti často kontroverzní otevírá oddíl nazvaný „Není radno nechat ženu s knihou o samotě“: Ženy a knihy. Ten připomíná dobu, kdy bylo ženám upíráno právo na vzdělání a kdy vzdělaná žena-čtenářka a žena-spisovatelka společnost zpravidla pobuřovala.

Zájemci si zde mohou prohlédnout knihy Magdaleny Dobromily Rettigové, Boženy Němcové či Elišky Krásnohorské. Nechybí zde ani úsměvné výroky některých bibliofilů o tom, že ženy jsou největšími nepřáteli bibliofilie.

Zároveň tato část přináší důkazy o tom, že ženy (často se jednalo o významné či známé reprezentantky ženského pohlaví) knížky sbíraly, milovaly a četly, darovaly a dostávaly a že ženy měly svoje knihovny či knihovničky, v nichž se dochovaly i knihy jejich mužských protějšků.

Koneckonců byly to právě ženy, které se stávaly velmi často vykonavatelkami poslední vůle svých slavných blízkých – manželů či otců, jejichž knižní odkazy a dary předávaly Národnímu muzeu.

Vášeň, nebo posedlost?

Předposlední oddíl vychází z osobních knižních kolekcí vášnivých a poučených bibliofilů, zahrnuje bibliografické unikáty i exemplářové knižní skvosty. Představuje ale také několik knižních celků vznikajících z čiré bibliofilské a bibliomanské posedlosti.

„V závěrečném oddílu jsme nechali hovořit samotné knihy. Nejen lidé, ale i knihy mají své neobyčejné příběhy a zážitky, šťastné i méně šťastné, často neuvěřitelné, tajemné a dobrodružné,“ dodává říká k výstavě za autorský tým Jaroslava Kašparová.

Co například uvidíte na výstavě?

1. Melantrichova Biblí česká (Praha, 1567) s cenzurním přípisem Antonína Koniáše
2. Renesanční památník Václava Haugvice z Biskupic z let 1625–1627
Koupeno od Dr. Otakara Kruliše-Randy ze Suchdola 21. 6. 1950.
3. Sebastian Brant: Stultifera navis (Basilej, 1497)
Prvotisk z Ototzkého knihovny Loď bláznů, ilustrovaná 118 dřevořezy atributovanými Albrechtu Dürerovi.
4. Prostřelená kniha neboli kniha s kulkou
Pátý díl šestisvazkového souborného vydání divadelních her italského herce a dramatika Evarista Gherardiho (ca 1662–1700) z knihovny Františka Antonína hraběte Hartwiga z r. 1721.
5. Officium blahoslavené Marye Panny za blahoslavenou smrt od sv. Bonaventury (Praha, 1653)
Unikátní drobný tisk, který Václav Krolmus (1790–1861), vlastenecký katolický kněz, sběratel lidové slovesnosti, získal patrně při své kněžské praxi a poté daroval Národnímu muzeu.
6. Špalíček kramářských tisků Veroniky Alšové, jejího syna malíře Mikoláše Alše (1852–1913) a jeho příbuzného Josefa Váchala
Josef Váchal písničky pravděpodobně v r. 1911 opravil, převázal do hnědé vepřovice a opatřil novým ručně psaným titulním listem se svým podpisem.
7. Kniha hostů dnes již neexistujícího Šramotova mezinárodního restaurantu z let 1923–1950 zakoupená do Národního muzea r. 1974


Autor: red

Franz Kafka očima studentů: vernisáž výstavy

27. března 2024 v 05:40

V Betlémské Kapli se v pondělí 15. dubna koná od 10 do 12 hodin vernisáž výstavy s programem.

Výstava: Krása bez závoje v Galerii Villa Pellé

26. března 2024 v 15:29

Galerie Villa Pellé připomene od 5. dubna jednu z klíčových osobností českého poválečného figurálního malířství Jiřího Načeradského, od jehož úmrtí v dubnu uplyne rovných deset let. Výstavní síň od přízemí po půdu zaplní jak Načeradského ikonická díla z let 1967–1972, tak jeho dosud ne plně...

Setkání s osobností české fotografie: Michael Hanke

26. března 2024 v 08:12

Michael Hanke začal fotografovat až ve svých čtyřiceti letech, za krátkou dobu získal řadu významných ocenění v soutěžích jako jsou Czech Press Photo, Sony World Photography Awards, International Photographer Of The Year i dvou druhých míst v jedné z nejprestižnějších světových soutěži, World...

Rajská zahrada: Barbora Sika v Kavárně co hledá jméno

25. března 2024 ve 14:25

Kavárna co hledá jméno hostí výstavu Rajská zahrada, která představuje jedinečný pohled na svět skrze oči talentované umělkyně Barbory Sika.

Velkopáteční hudební meditace

25. března 2024 v 08:40

Koncert v bazilice sv. Ludmily v Praze 2 na náměstí Míru na Velký pátek.

Dubnové tipy z Violy

24. března 2024 v 10:50

Jedinečná atmosféra do Violy přitahuje nejen diváky, ale také velké osobnosti uměleckého světa. K legendám, které se sem rády vracely, patřili Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Eduard Kohout, Karel Höger, Rudolf Hrušínský, Dana Medřická, později Jan Kačer, Jana Hlaváčová, Hana Maciuchová, Boris...

Česká hudba ve Vršovickém zámečku

24. března 2024 v 06:59

Ve Vršovickém zámečku proběhl první letošní komorní koncert. Hosty v sále si svým talentem podmanila čtrnáctiletá Nora Lubbadová ze ZUŠ Oleššská.

Veronika Sluka vystoupí v obřadní síni radnice

23. března 2024 v 11:18

V rámci cyklu koncertů komorní hudby v obřadní síni radnice zve Praha 9 na koncert Veroniky Sluka. Vystudovaná advokátka, která věnuje se zpěvu, hraje na klavír, kytaru a cello vystoupí 18. dubna v 19 hodin.

Výstava Nahoru / Up Petry Kubík Nandrážiové

22. března 2024 v 09:10

Od 11. dubna se bude konat v Galerii ve věži Novoměstské radnice v Praze 2 výstava Nahoru / Up Petry Kubík Nandrážiové, která tvoří abstraktní obrazy, ale nemaluje je štětcem.

Dokument o Gabriele Soukalové sklízí úspěchy

21. března 2024 v 11:07

Celovečerní dokument Gabriela Soukalová: Pravda se pořád vyplatí, se i po několika týdnech nachází v českých kinech na předních příčkách sledovanosti. Vedle toho aktuálně vrcholí turné Noc s legendou s Gabrielou Soukalovou. Fanoušci na dojemný příběh hlavní hrdinky pějí ódy, a přestože nově...

Čechovův Racek přiletí Na Zábradlí

19. března 2024 ve 12:00

Divadlo Na zábradlí ve středu 20. března uvede premiéru inscenace Racek. Ikonická hra Antona Pavloviče Čechova se na repertoár pražské scény vrátí po třiceti letech od premiéry legendární inscenace Petra Lébla, tentokrát v režii úspěšného divadelního a filmového tvůrce Jiřího Havelky.  V hlavních...

Divadlo Na zábradlí zve na divadelní kvíz

17. března 2024 v 10:50

Tradiční Noc divadel se tentokrát koná v březnovém termínu, v sobotu 23. března. Divadlo Na zábradlí naváže na dvě odpolední představení inscenace Franz a kavka večerem v duchu „hospodského kvízu“ na divadelní téma.

Dvořákovo Stabat Mater v Obecním domě

17. března 2024 v 07:44

K Velikonocům neodmyslitelně patří uvedení Dvořákova oratoria Stabat Mater ve Smetanově síni Obecního domu v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. 

Další články
Nahoru