Dnes Čtvrtek - jasno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Jste po koncertech nahluchlí? Nemáte to kde reklamovat, stát měří hluk z klubů jen mimo ně
Ilustrační foto: freeimages

Jste po koncertech nahluchlí? Nemáte to kde reklamovat, stát měří hluk z klubů jen mimo ně

Jdete na koncert do klubu a po návratu málem ohluchnete? Je to na vaše riziko, jste tam dobrovolně! Vládní nařízení chrání pouze okolní byty a venkovní prostory. Kluby navíc nemají příliš možností hluk regulovat, protože kapely si nezřídka dají do technických požadavků, že odmítají limity. Některým návštěvníkům hluk nevadí, dětské produkce bývají tišší, ale na mnoha koncertech to pořádně vříská! Pomohou špunty do uší? V tu chvíli možná, dlouhodobě ale ne.

Nadneseně by se dalo říci, že jít na koncert do klubu, kterých je nejen v Praze habaděj, je možné pouze na vlastní nebezpečí. Nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací (č. 272/2011 Sb.) totiž chrání jen byty v budově, kde se klub nachází, a prostory venku – aby hluk nerušil ty, kteří jsou v jeho blízkosti nedobrovolně. Ti, co zaplatili vstupné, tak učinili dobrovolně a mají proto smůlu.

Hygienici kontrolují tedy jen obytné a venkovní prostory. „Zajímají nás byty, které jsou umístěny v té samé budově, kde je klub, a chráněný venkovní prostor stavby před okny obytných bytů, protože hluk z klubů se nese ven,“ uvedla pro Pražský patriot jedna z pracovnic komunální hygieny.

Kluby jedou na vlastní pěst, kontroly tam nejsou

Její jméno neuvádíme, protože hygienické stanice, včetně Hygienické stranice Praha, nemají tiskové oddělení a řadoví zaměstnanci nemohou médiím informace poskytovat.„Každý klub má své vlastní měření, svou metodiku. To my ale nekontrolujeme,“dodala.

Kontroly jsou tedy všude kolem klubů, mnohé kluby a městské části navíc v minulosti investovaly nemalé finanční prostředky do odhlučnění. Samotné kluby ale nemají žádnou páku na to, aby zajistily tišší prostředí přímo „v kotli“ – tedy návštěvníkům, fandům živé hudby.

Kapely si většinou nepřejí limity hlasitosti

„Norma na to není. Když přijede hlučná kapela, moc se s tím dělat nedá,“ uvedl pro náš portál hlavní zvukař Lucerna Music Baru Jiří Kulich Novotný. Klubům tak příliš nezbývá, než přistoupit na podmínky konkrétních kapel.

„Kapely mají většinou v technických požadavcích uvedeno, že si nepřejí žádnou limitaci. V některých státech na to jsou normy, že se hraje 97 či 98 decibelů, u nás nic takového není. Měří se opravdu jen venku před objektem a v bytech,“ dodal.

Dětské produkce bývají tišší

Pravidelná návštěvnice klubových koncertů Barbora Ottová pro Pražský patriot uvedla, že to, jak je míra hluku na koncertě obtěžující, záleží také na kvalitě ozvučení a akustice sálu. „Někde může být hlasitost i nepříjemná, ale obvykle mi hlasitá hudba vůbec nevadí," řekla.

S dětmi navštěvuje koncerty pro děti. „Dětem vadí hluk téměř vždy, zatím jsem ale naštěstí nezažila produkci pro děti, kde by hlasitost nebyla omezená, ačkoliv chodíme poměrně často," pochválila zažitou praxi.

Špunty v uších nepomohou, problém jsou i vibrace

V některých klubech ale hudba opravdu řve. Někteří návštěvníci klubových koncertů (ať již se konají kdekoli), kteří milují hudbu, ale už méně kravál, to řeší tím, že do klubů nosí špunty, které jim hluk trochu „obrousí“, přitom koncert slyší a nerušeně si jej užijí. Když si totiž špunty nevezmou, mívají po koncertech i problémy s nedoslýchavostí.

„Špunty v uších nemohou nikdy zcela pomoci, jde také o vibrace, a proti těm špunty nic nezvládnou,“ uvedla pro Pražský patriot lékařka Štěpánka Hemalová specializující se na ORL, což je léčba ušních, nosních a krčních onemocnění.

Lékařka: Každý má jiné dispozice

„Každý máme dispozici, která nás k něčemu předurčuje. Nevíme to ale do doby, než nějaký klub nenavštívíme. Každý máme nějaké své slabé místo. Někdo bude léta křičet a nikdy neochraptí,  jiný si jednou křikne a bude chraptět navždycky. Někdo bude chodit celý život do hluku a s jeho sluchem to ani nehne, jiný tam přijde jednou dvakrát a může mít problém do konce života,“ řekla.

Pozor by si však měli dát všichni, minimálně v tom, jak často kluby s hlučnou hudbou navštěvují. „Opakovaná expozice hluku nad určité decibely může být obrovský rizikový faktor pro každého,“ dodala Hemalová.


Autor: Anna Skálová

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru