Dnes Čtvrtek - jasno 7°C
Zítra Pátek - oblacno 6°C
Čtvrtek 28. 3. 2024
Svátek má Soňa
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lifestyle / Zdraví

Jak poznat dobrého osobního trenéra?

„Luxus“ mít vlastního trenéra si dopřává stále více lidí. Tenhle způsob trénování má totiž minimálně tři velké výhody – cvičení je uzpůsobené vašim potřebám, trenér se věnuje pouze vám a hodiny si domlouváte podle svých časových možností. Za takový trénink sice dáte o něco víc peněz, ale pokud chodíte pravidelně a máte dobrého trenéra, budete s výsledkem spokojeni. Jak poznat toho pravého osobního trenéra?

Poptávka po osobních trenérech i u nás stále roste, a zdaleka si je už nenajímají jen podnikatelé a lidé ze showbyznysu, jak tomu bylo kdysi. Zvláště pro velmi pracovně vytížené lidi totiž znamenají řešení, jak začlenit cvičení do nabitého programu. Můžeme si vybrat trenéra nejen pro klasický trénink v posilovně, ale i pro běh, jógu, tanec, pilates či pro bojové sporty. A jaké požadavky by měl splňovat, aby nezklamal naše očekávání?

„Dobrý trenér by měl mít rozhodně kvalitní vzdělání, to je nezbytná podmínka. Pak už záleží na jeho přístupu. Musí být profesionální ve všech směrech, tedy správně klienta diagnostikovat, odhadnout jeho možnosti časové, fyzické, ale i psychické. Nesmírně důležitá je dobrá schopnost komunikace a motivace. Na každého klienta je třeba vzít „jiný metr“. Někdo si při cvičení rád povídá o všem, jiný chce řešit jen vlastní cvičení,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Důkladná diagnostika je základ

Správný trenér by se vás měl při vstupním pohovoru zeptat na spoustu věcí. Třeba i na to, zda jste pravák či levák a v jaké poloze spíte. „Profesionální trenér by si měl také zjistit vaše stravovací zvyklosti a obvyklý příjem tekutin. Důležité jsou údaje o celkovém zdravotním stavu, případně o tělesných potížích, které se projevují bolestmi, a o celkovém zatížení pohybového aparátu během všedního dne při zaměstnání, doma i při sportu. Určitě by se měl optat, zda jste pravák nebo levák, zda v práci více sedíte nebo stojíte a jestli spíte spíš na zádech nebo na boku. Všechna tato hlediska mohou ovlivnit stav svalstva, případně způsobit nápadný rozvoj jedné poloviny těla oproti druhé,“ připomíná Havrdová. 

Gábina Němečková ze studia myPilates, ve kterém usilují o sdílení poznatků mezi fyzioterapeutem, pilates instruktorem a sportovním trenérem, k tomu dodává: „Také člověk, který hraje golf nebo tenis, je vystavený jednostranné zátěži, jež může negativně ovlivnit činnost svalů. Proto by mu měl jeho trenér určitě doporučit vyhledat kompenzační cvičení, které mu pomůže fyzickou zátěž kladenou na jeho tělo optimálně srovnat.“

Záruka kvalifikace

Nejspolehlivějším dokladem o kvalifikaci trenéra je doklad o absolvování vzdělávacího kurzu akreditovaného MŠMT, v oblasti osobního tréninku v posilovně je relativní zárukou kvality obecné vzdělání z vysoké školy tělovýchovného směru, to však většinou neplatí automaticky např. na vedené skupinové lekce. Vedle vzdělání je spolehlivým zdrojem při výběru trenéra doporučení od přátel a velkou roli samozřejmě hrají i osobní sympatie.

„Trenér by měl pracovat s nasazením a radostí, mít v sobě entuziasmus, protože jen tak může klienty nadchnout pro cvičení. Lidé se často ptají, zda je lepší trénovat s trenérem stejného pohlaví. Je to opravdu velmi individuální. Někdy může opačné pohlaví příjemně inspirovat a motivovat, jindy se může klient cítit lépe s trenérem stejného pohlaví. Při trénování jde i o jistou formu fyzického kontaktu a sdělování důvěrných informací o vlastním fyzickém či psychickém stavu. Důvěra je proto vždy na prvním místě,“ říká Němečková.

Kolik zaplatíte

Zní to všechno hezky, ale leckoho nejspíš napadne, zda je pro něj tahle forma cvičení vůbec dostupná? Ceny se pohybují v průměru okolo 350 Kč/hod, ale najdete i za 990 Kč. Ovšem můžete taky na hodiny docházet ve dvou (třeba s kamarádkou nebo partnerem) a pak se cena sníží téměř o polovinu. Hodně také záleží na tom, v jaké jste kondici.

„Množství lekcí s osobním trenérem a tedy finance s ním spojené jsou velmi individuální. Klient, který dříve sportoval, zná základní pohybové zásady, nepotřebuje tolik lekcí s trenérem, stačí mu úvodní diagnostika a pak pravidelné společné tréninky s odstupem dnů až týdnů. Začátečník by měl do tréninku investovat alespoň v začátku rozumné peníze. Správná technika cvičení, kterou ho trenér naučí, se mu dlouhodobě vyplatí. Ten, kdo cvičí špatně, bohužel končí spíš u fyzioterapeuta,“ uzavírá Havrdová. 

Registr trenérů

Informace o trenérech najdete například v Českém registru fitness profesionálů. „Jedná se o projekt České komory fitness, který si klade za cíl vytvořit oficiální přehled trenérů, fitness profesionálů a tanečníků. V registru máte možnost vyhledat konkrétního instruktora a zjistit o něm údaje, které vás zajímají: vzdělání, kurzy nebo místo působení,“ představuje tuto databázi Havrdová.


Přivítejte jaro s vůněmi od Asombroso

9. března 2024 v 16:16

Nezbytným doplňkem jarních dnů je nový parfém. Dopřejte si proto vůni, která podtrhne vaši jedinečnost v tomto nejkrásnějším období roku. Vsaďte na vůně od ikonické značky Asombroso, jejímž autorem je světoznámý návrhář Osmany Laffita. I ve svých vůních se Osmany inspiroval vášnivou energií své...

Krčská nemocnice zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli chřipce

2. března 2024 v 06:22

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze (FTN) ve čtvrtek 29. února zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli epidemii respiračních nemocí. Důvodem je pokles onemocnění, o čemž informuje pražská hygienická stanice. I přesto však platí dodržování základních hygienických pravidel při pobytu v nemocnici....

Další články
Nahoru