Dnes Čtvrtek - jasno 3°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 4°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Frej, lékař a odborník na ajurvédu: Nařiďte si vlastní biologické hodiny! Jak na to?
Krátká procházka ve dvou? Podle ajurvédy ideální po večeři. Ilustrační foto: freeimages

Frej, lékař a odborník na ajurvédu: Nařiďte si vlastní biologické hodiny! Jak na to?

Podle východního učení o zdraví – ajurvédy – by se člověk měl řídit svými vnitřními biologickými hodinami. Alespoň tak to propaguje lékař David Frej, který už o ajurvédě napsal několik knížek.

MUDr. David Frej

Lékař, věnuje se ájurvédské medicíně, detoxikaci, regeneraci organizmu, výživě. Ve své praxi se zabývá ájurvédskou medicínou, léčbou nemocí a obezity, výživou, detoxikací a regenerací organismu.

Je autorem knih: Ájurvédské recepty pro zdraví; Detoxikace těla a mysli; Zdravé tuky Omega–tajemství dlouhověkosti Kréťanů; Stres;, Dietní sestra – diety ve zdraví a nemoci; 99 způsobů, jak zhubnout; Testy; Ájurvéda-medicína zdraví a dlouhověkosti v praxi; Atlas celostní medicíny; Ajurvédské recepty pro zdraví; Biologické hodiny – Tajemství metabolismu, dlouhověkosti a zdraví.

Každý orgán v našem těle má podle něj svou dobu, kdy se nejvíce aktivuje. Například plíce jsou nejčilejší ráno a večer, žaludek zase má svou dobu v poledne, a proto bychom tehdy měli jíst hlavní jídlo, které nejlépe zpracuje. Po 14 hodině už tato aktivita slábne, pokrm se tráví hůře a tvoří se více odpadních látek. Játra se naopak na zpracování potravy podílejí nejvíc odpoledne. Podvečer a ráno pracují ledviny a tlusté střevo.

Jak dodržovat denní režim?

Biologické hodiny nám tedy říkají, co a jak máme v každou denní dobu optimálně dělat. Trochu jiné to ovšem mají „sovy“ a „skřivani“.

5.30 až 7.30 hodin: Vstávání
Nejlepší je podle ajurvédy vstávání ještě před východem slunce. Vzduch je svěží, prosycený energií a naše plíce to vnímají. Měli bychom vstávat pomalu a dát si trochu na čas. Sovy mají povoleno vstávat až do osmi hodin.

Hned po probuzení bychom měli začít s očistou jazyka, kde se vyloučily odpadní látky za celou noc. Škrabkou na jazyk očistíme sedmkrát jazyk od kořene ke špičce.

david-frej-nahled

MUDr. David Frej

Další ranní úkony by měly následovat v tomto pořadí: vypití teplé vody s medem a limetkovou šťávou pro probuzení organismu, umytí, přičemž obličej studenou vodou, a nakonec stolice, která by měla být pravidelná.

Výborné je také kloktání olejů nebo masáž teplým olejem v oblasti kloubů. Skvělý je například sezamový olej.

6 až 8 hodin: Pohyb a dechová cvičení

Ranní pohyb prospívá zdraví. Výborná jsou dechová cvičení, aerobní cvičení, která podporují činnost srdce, ledvin a trávicího systému. Dechová cvičení najdete například v józe – kdy, zjednodušeně řečeno, si představíte, že máte v břiše míč a ten nafukujete a zase vyfukujete. Přitom se uvolníte, což je výborný prostředek proti všem stresům.

7 až 8 hodin: Snídaně

Měla by být lehká, ale rozhodně ji nevynechávejte. V chladnějších měsících může být i teplá, jako například obilná kaše s ovocem a podobně. Ideální je po celý rok celozrnný chléb s pomazánkou.

9 až 11 hodin: Práce a plánování

Každý den bychom si měli naplánovat, co všechno chceme stihnout. Organizace činností nám velmi ušetří čas. Právě dopoledne se nejlépe soustředíme, a proto si můžeme naplánovat nejméně příjemné a nejobtížnější úkoly.

11.30 až 13 hodin: Oběd

Odstup mezi snídaní a obědem by měl být ideálně 3 až 4 hodiny. Mezi 12. a 13. hodinou je nejsilnější aktivita žaludku, můžeme tedy jíst i sytá a výživná jídla.

Po obědě by měl následovat malý odpočinek – krátká procházka – pokud jste doma, chvilka poležení na levém boku. Pokud musíte pracovat, řešte jen rutinní úkoly.

14 až 18 hodin: Práce, sport, učení

V této době si nejlépe pamatujeme a dobře reagujeme, proto je to výborný čas na učení a intelektuální práci. Později odpoledne také nastává ideální čas na sport. Tedy jít rovnou z práce do posilovny není vůbec špatný nápad. Podle ajurvédy je také soumrak vhodnou dobou na meditaci. Když vám to čas a rodina dovolí, před večerním šrumcem chvíli rozjímejte se zavřenýma očima.

18 až 19 hodin: Večeře a relaxace

Večeře by měla být lehká – dejme tomu zeleninové rizoto nebo zeleninová polévka bez jíšky. Jíst by se mělo naposledy tři hodiny před spaním – pozdější jídlo narušuje metabolismus i spánek. Po večeři je výborná krátká procházka.

21 až 24 hodin: Relaxace, zábava, sex

Skřivani už se budou kolem 21. hodiny připravovat na spánek, sovy se budou ještě bavit nebo pracovat. Důležité je, že i ony by se měly naučit být do dvanácti v posteli.

Před spaním je účinná malá masáž chodidel sezamovým nebo kokosovým olejem. Rozproudí se tak krevní oběh, budeme mít teplé nohy, a tím se nám bude lépe usínat.

A pozor – ajurvéda má i doporučení, kdy je nejlepší sex: mezi 22. a 23. hodinou, odpoledne na to podle tohoto učení není správná doba.

Čtěte také:

Jak tikají biologické hodiny na podzim? Co máme v tuto dobu dělat, radí známý lékař

ŽVÝKEJTE OLEJ! Před třiceti lety ohromila vědce, nyní je šokující jarní očistná kůra zpět  

Kromě doporučení žvýkat olej připomínají Frej s Kuchařem tři oleje, které prý změní váš život


Autor: Zuzana Pšenicová

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru