Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Den architektury zve na vodní hladinu, netradiční místa i do unikátních budov
Novoklasicistní budova z druhé poloviny 20. let minulého století Podolská vodárna bude v rámci akce zpřístupněna v neděli 1. října. Foto: archiv

Den architektury zve na vodní hladinu, netradiční místa i do unikátních budov

Oživování prostoru podél břehů českých řek, význam vody jako nenahraditelného zdroje i nebezpečného živlu ve městech, prolínání kulturní a přírodní krajiny i možnost dostat se do jindy nepřístupných tajuplných staveb nabídne první říjnový víkend festival Den architektury. Pořádající spolek Kruh si jako inspiraci pro letošní sedmý ročník, který proběhne ve dnech 30. září až 1. října, zvolil právě téma vody a města.   

Jak se lépe a jinak dívat kolem sebe naučí návštěvníky samotní architekti, urbanisté, historici i další odborníci, kteří pro veřejnost připravili lákavý program plný plaveb, procházek, cyklojízd, koupacích happeningů, besed a rodinných workshopů většinou zdarma.

Festival představí nejen stavby přímo spojené s vodou, ale i současnou architekturu, industriální stavby a historicky cenné objekty.

Součástí je také mezinárodní filmový festival Film a architektura ve dnech 30. 9. – 5. 10. s dramaturgickým dohledem Adama Gebriana, který se letos poprvé rozšiřuje mimo Prahu i do Brna a dalších měst.

Den architektury v Praze zahájí tematická diskuze za účasti odborníků na téma 15 let po povodních v karlínském studiu Českého rozhlasu. Závěr festivalu v Praze bude 6. října patřit přednášce za účasti berlínského architekta Thomase Burlona a portugalského architektonického studia Spaceworkers.

„Den architektury byl inspirací vzniku mnohých spolků a iniciativ, které festival tvoří a dávají významu spolutvorby veřejného prostoru reálný smysl,“ říká k festivalu jeho zakladatelka a držitelka titulu Architektka roku 2016 Marcela Steinbachová a dodává: „V současnosti probíhá diskuse o využívání břehů řek a vodních ploch jako veřejného prostoru ve městě a právě téma vody, jak s pohledu tvorby měst, tak z pohledu aktuálních problémů se zdroji, je velice aktuální.“

Voda jako nedílná součást vzniku měst i staveb
Vltavské nábřeží budou návštěvníci letošního ročníku Dne architektury moci obdivovat z parníku, pěšky i na kole. Přednášky a další akce se uskuteční na mnoha místech obou břehů, povedou od Libně, Karlínem, historickým centrem přes Smíchov k Braníku, stranou nezůstanou ani stavby podél přítoků jako je například Botič. Na zapomenuté lázeňské stavby v metropoli poukáže architekt Martin Rusina. Komentované dění na pražských březích a náplavkách přímo z parníku budou moci lidé zažít v rámci dvou speciálních plaveb za architekturou, na které bude nutná rezervace, a budou symbolicky zpoplatněny.  

Hurá dovnitř!  – prohlídky jindy nepřístupných staveb
Se Dnem architektury se lidé opět podívají do míst, která zůstávají v průběhu let lidem spíše nepřístupná. Oblíbený program Hurá dovnitř! otevře dveře kubistických vil na Rašínově nábřeží v Praze, budovu ústředí banky ČSOB od významného architekta Josefa Pleskota, hasičskou centrálu i prostory Divadla Archa, které bylo v roce 2002 během povodí zcela zničeno. Mezi další lákadla budou jistě patřit administrativní paláce Nového Města pražského s architektem Davidem Mateáskem či bývalá čokoládovna ve Vršovicích.

Mezinárodní festival Film a architektura
Již tradiční součástí je mezinárodní festival filmů o architektuře a urbanismu Filma a architektura, který letos nabídne filmy o významných architektech i aktuální témata problematiky měst nejen v Praze, ale v Brně a dalších městech. Vybrané snímky osobně uvede neúnavný propagátor architektury Adam Gebrian. V české premiéře bude 20. září uveden na filmovém festivalu v Miláně oceňovaný dokument REM o jednom z nejvýznamnějších architektů současnosti Removi Koolhaasovi, kterého časopis TIME zařadil mezi nejvlivnějších osobností současnosti.

Program v Praze:

FESTIVAL WARM UP: REM (PROJEKCE)
(Tomas Koolhaas, dokumentární, USA, 2016, 75 min. anglicky s českými titulky)
Česká premiéra oceňovaného dokumentu o jednom z nejvýznamnějších architektů současnosti Remu Koolhaasovi. Dokumentární film natočený jeho synem Tomasem.

Architektura se obvykle filmuje zvenku, jako neživý objekt. Těch několik vyobrazení interiérů se obvykle omezuje na statické obrazy prázdných budov, které se tím redukují na pouhou ikonu nebo sochu. „REM“využívá nekonvenční přístup kombinující lidské příběhy a zkušenosti jak architekta, tak uživatelů jeho architektury. Film zkoumá Remův život, jeho pracovní metody, filozofii a vnitřní krajinu z dosud neznámé, intimní a bezprostřední perspektivy. Výsledkem je pocit, že se divák ocitá „uvnitř“ jeho hlavy. Tato perspektiva umožňuje divákovi jedinečným způsobem pochopit Removy myšlenky. Tyto myšlenky nejsou podány jen jako intelektuální koncepty, divák je vidí přímo v praxi – jako realitu na zemi. Vidí, jak se tyto myšlenky naplňují v betonu a v kovu. Film ukazuje, jak tyto stavby, některé obrovské a jiné malé – rozeseté po celém světě – ovlivňují všechny stránky života lidí, kteří je postavili, kteří je využívají a kteří v nich žijí.

Po filmu následuje skype rozhovor s jeho tvůrcem Tomasem Koolhaasem, který povede Adam Gebrian.  Dokument měl premiéru v září loňského roku na filmovém festivalu v Benátkách.  
Sraz: st 20.9., 20.30, Kino Světozor, Vodičkova 41, vstup 200 korun.

BUDOVA KARLÍNSKÉHO ROZHLASU (HURÁ DOVNITŘ!)
Regina DAB Praha a Český rozhlas Region sídlí v postsecesním klasicistním domě od architekta Josefa Sakaře, na plastické výzdobě se podíleli sochaři Antonín Štrunc a Otakar Rákosník. Komentované prohlídky karlínským Národním domem, který byl postavený jako místo pro setkání a kulturní vyžití místních občanů zaujmou hned na první pohled svou impozantností a velkorysostí. Nacházely se tu zahradní restaurace s kavárnou, herna, kuželkářská síň, vinárna, zimní kulečník, sály s jevištěm i spolková místnost. Pamětní deska v suterénu připomíná, že se tu v roce 1921 konal ustavující sjezd Komunistické strany Československa. Přijďte se podívat, zda se po ničivých povodních podařilo navrátit budově původního pozdně secesního ducha a současně naplnit potřeby moderního rozhlasového vysílání.
Sraz: pá 29. 9., 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, Hybešova 14/10

VODA, MĚSTA, LIDÉ
Veřejná diskuse o vztahu hlavního města k řece Vltavě.
Sraz: pá 29. 9., 18.30, Hybešova 14/10

SPOŘILOV – LIDSKÁ ŘEKA
Po prvorepublikovém zahradním městě Spořilov s architektem Františkem Rejlem o významu lidské komunity pro život a fungování místa i města. Urbanismus, architektura a lidé a prezentace knihy „Spořilov – komunita a její osobnosti“.
Sraz: so 30. 9.,10.00, kostel sv. Anežky České, Hlavní 2500

STOPY EMILA KRÁLÍČKA
Po stopách zapomenutého mistra secese a kubismu Emila Králíčka s architektkou Magdalenou Havlovou. Procházka kolem denně míjených pražských realizací poodkryje příběh domů i jejich architekta. Emil Králíček (1877–1930) stavěl významné domy ve stylu secese a kubismu. Pracoval jak u Antonína Balšánka, tak v Německu u Josepha Marii Olbricha, kde se začal přiklánět k secesní architektuře. Je autorem paláce Rokoko, domu s Adamovou lékárnou na Václavském náměstí a pravděpodobně též sousední kubistické lucerny na Jungmannově náměstí. V době nástupu kubismu vyprojektoval dům Diamant včetně niky na barokní sochu sv. Jana Nepomuckého.
Sraz: so 30. 9., 10.00, Jungmannovo náměstí

PO PROUDU BOTIČE
Architekt Jan Šépka odkryje taje formování města kolem potoka Botiče. Exkurze povede od Hamerského rybníka skrze Havlíčkovy sady s Folimankou až k samotné Vltavě. Celková délka zhruba 7 km. Pevnou a voděodolnou obuv s sebou. Zážitková procházka s úvodními komentáři.
Sraz: so 30. 9., 10.00, před kostelem Narození Panny Marie u Hamerského rybníka

BUDOVA ÚSTŘEDÍ BANKY ČSOB (HURÁ DOVNITŘ!)
Sídlo ČSOB je jedním z výrazných počinů českého architekta Josefa Pleskota. Autor konverze oceláren ve Vítkovicích, rekonstrukce zámeckého pivovaru v Litomyšli nebo tunelu v Jelením příkopu vdechl obří administrativní budově na dně radlického údolí svůj jedinečný rukopis. Svou architektonickou střídmostí a materiálovou poctivostí se sídlo ČSOB v Radlicích stalo protikladem opulentních staveb bankovních domů z 90. let. Otevřený pracovní prostor bez zbytečného dělení poskytuje všem zaměstnancům výhled do čtyř světových stran, a to nejen na zelené svahy okolních kopců, ale i na dvojici věží chrámu sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Kvalitu pracovního prostředí dotváří střešní zahrady sloužící k odpočinku a relaxaci. Při komentovaných prohlídkách uvidíte nejen pracoviště či společné prostory, ale i technologické zázemí a střešní zahrady, které mohou zaměstnanci běžně využívat. Komentované prohlídky s nutností rezervace na webu ČSOB od 25.9.
Sraz: so 30. 9., 10.00,10.30,14.00,15.00, Radlická 333/150

NOVOMLÝNSKÁ VODÁRENSKÁ VĚŽ (HURÁ DOVNITŘ!)
Na místě dnešní ulice Nové mlýny, v místech, kde odbočuje cesta od gotického kostela sv. Klimenta k řece Vltavě, stávaly již ve 14. století vodní mlýny. Většina z nich byla na počátku 20. století zbořena, a Praha tím nenávratně přišla o vzácnou renesanční architekturu technického rázu. Z celé mlýnské zástavby stojí dnes na místě pouze vodárenská věž, která zásobovala vodou dolní Nové Město. V Novomlýnské vodárenské věži byl již v době její výstavby v 17. století zřízen i nebývale bohatě pojatý vyhlídkový prostor, tzv. Lusthaus. Jednalo se o místo pro kratochvilná setkání vedení města, můžeme v něm spatřovat možná i první rozhlednu v Praze, byť neveřejnou, určenou jen pro městskou nobilitu. Pod podlahou byla umístěna nádrž, do níž se čerpala voda z Vltavy (věž v minulosti stála přímo na jejím břehu), z nádrže voda samospádem proudila potrubím do kašen v širším okolí. Vnitřní prostor věže obtočený schodištěm nebyl vodorovně členěn jako dnes, jednalo se o spojitý úzký prostor, jímž procházela soustava tlačného a samospádného vodního potrubí. Prostor byl vytápěn, aby ani v největších mrazech voda nezamrzala. S koncem 19. století přišel i konec vodárenské funkce věže. Praha začala být zásobována z moderních vodáren a dálkovými přivaděči. V současnosti je ve správě Muzea hl. m. Prahy. Akce se koná ve spolupráci s Muzeem hl. m. Prahy.
Sraz: so 3. 9., 10.00–13.00, Nové mlýny 827/3A

LIBEŇSKÝ OSTROV
Vltava a Rokytka, voda v Libni. S architektem Janem Žalským se podíváme na Libeňský ostrov, kde se snoubí budovy projektu DOCK se zahrádkami se stoletou tradicí. Se spolkem 8jinak.
Sraz: so 30. 9., 10.00, Koželužská 8

KARLÍN NA VODĚ
Karlín na vodě, Karlín pod vodou. Po stopách karlínských vod s kurátorkami galerie VI PER Barborou Špičákovou a Irenou Lehkoživovou. Jak Karlín ztratil náplavku, kde najdete karlínský Hamburg nebo Londýn? Jak vypadá současný přístav a co přinesla popovodňová „gentrifikace“.
Sraz: so 30. 9., 11.00, Vítkova 2, galerie VI PER

NEZNÁMÝ VELETRŽNÍ PALÁC (HURÁ DOVNITŘ!)
Skvost funkcionalistické architektury, Veletržní palác, byl postaven mezi lety 1926–1928 podle návrhu Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla a stal se jednou z prvních funkcionalistických staveb u nás i v Evropě. Původně sloužil obchodním účelům, v roce 1974 ale vyhořel a po náročném vyjednávání byl rekonstruován pro potřeby Národní galerie v Praze. Dnes je místem, kde se divákovi představuje soubor českého i zahraničního moderního a současného umění. Obvykle nepřístupnými částmi Veletržního paláce provádí kurátorka Radomíra Sedláková. Akce se koná ve spolupráci s Národní galerií.
Sraz: so 30. 9., 11.00 a 15.00, NG – Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47

KASÁRNA KARLÍN (HURÁ DOVNITŘ!)
Kasárna Karlín postavil podnikatel Vojtěch Lanna v letech 1846–1849 a ve své době se jednalo o největší objekt tohoto druhu v celé Praze. Komplex se sestává z hlavní budovy kasáren – hlavní trakt se dvěma křídly – nádvoří a hospodářské části. Od letošního roku má prostor v nájmu Pražské centrum z.s., jehož hlavním cílem je otevřít dosud nepřístupný objekt v centru Prahy co nejširší veřejnosti.
Jedná se o prostor nádvoří se sochami od Čestmíra Sušky, letní kino, dětské hřiště a zázemí pro sportovní aktivity. Zatím se zde v jediném památkově nechráněném objektu – bývalé myčce – nachází občerstvení. V současné chvíli prochází úpravami vnitřní prostory hospodářského objektu. Dochází k přestavbě sociálního zázemí, rekonstrukci bývalých garáží na divadelní sál, hudební klub a kavárnu či zabezpečení bývalých prostor bazénu pro využití na performativní umění. V patře se nachází galerie Karlin Studios a promítací a přednáškový sál.
Výhledově se počítá s postupným využitím staré budovy kasáren pro kanceláře neziskových organizací a spolků a pro galerijní a ateliérový provoz.
Přednáška Z nádraží do kasáren aneb Co to je být kulturním developerem kulturního developera Matěje Velka o zpřístupňování a oživování opuštěných objektů, historii karlínských kasáren a vizi do budoucnosti. Kapacita omezena. Akce se koná ve spolupráci s Kasárna Karlín.
Sraz: so 30. 9.,12.00–00.00, 14.00 přednáška v kinosálu, Prvního pluku

JOSEF PLESKOT: BUDOVA CENTRÁLY ČSOB
Architekti Josef Pleskot a Markéta Jurečková z AP atelier, tvůrci budovy centrály ČSOB, si s vámi budou povídat o práci na této mimořádné budově z roku 2007. Jak vzniká kancelářská budova, jejímž zadáním bylo podpořit kulturní hodnoty firmy: jednoduchost, inovativnost a společnou práci? Omezená kapacita, nutná rezervace na inspirace@csob.cz.
Sraz: so 30. 9., 12:00–13:00, ČSOB Inspirace,  Ehlenův dům, Jungmannovo nám. 6

Z RADLIC NA MALVAZINKY
S pedagožkou Stanislavou Mickovou se na vycházce projdeme z Radlic kolem Smíchovského hřbitova a prohlédneme si zajímavé vily od Jana Gillara, Františka Zelenky a vilu Winternitz od Adolfa Loose. Ukážeme si i chátrající budovu Bakulova ústavu. Spoluporádá spolek Ekologická a humanitární služba občanů Na Farkáně z.s.
Sraz: so 30. 9., 12.30, před centrálou ČSOB

ADMINISTRATIVNÍ PALÁCE NOVÉHO MĚSTA
Od sv. Štěpána ke sv. Ludmile aneb po stopách administrativních paláců Nového Města pražského s architektem Davidem Mateáskem. Navazuje výstava Monumenty v Prague Gallery.
Sraz: so 30. 9., 13.00, před kostelem sv. Štěpána, Štěpánská 6

PRAGUE GALLERY (HURÁ DOVNITŘ!)
Historická budova bývalého luxusního hotelu Gráf z přelomu 19. a 20. století byla po letech chátrání v roce 2003 přestavěna na administrativní budovu se zachovanými novobarokními uličními fasádami. Kromě střechy s ojedinělým výhledem na okolní střešní krajinu a celou Prahu budete moci obdivovat i zachovalé prvky secesního interiéru. Vestibulem banky vás provede architekt Michael Janků. Na místě soutěž o vstupenky do vily Tugendhat.
Předchází procházka Davida Mateáska Administrativní paláce Nového Města ve 13.00 (Štěpánská 6).
Sraz: so 30. 9., 12.30–15.30, náměstí I. P. Pavlova 1789/5 (vchod z Legerovy ulice)

DIVADLO ARCHA: 15 LET PO POVODNI (HURÁ DOVNITŘ!)
Divadlo Archa sídlí ve funkcionalistické budově od architekta Františka Marka, která vznikla jako dostavba již prostorově nedostačující budovy rondokubistického bankovního paláce Legiobanky od Josefa Gočára. Nová administrativní budova ve funkcionalistickém stylu byla postavena v letech 1937–1938 stavební firmou Josefa Blechy ve spolupráci s dodavatelem železobetonové konstrukce, firmou Dr. K. Skorkovský a Lanna. 16. února 1939 byl objekt úspěšně zkolaudován. Budovou prochází městská pasáž, v suterénu byl umístěn rozměrný prostor, který byl od roku 1939 používán jako divadlo souboru E. F. Buriana.
V roce 1991 se vedení divadla chopil Ondřej Hrab s koncepcí netradičního prostoru a inovativního prostoru. Rekonstrukce divadla byla provedena v letech 1992–1994 podle návrhu architekta Ivana Plicky a scénografa a architekta Miroslava Meleny, který se soustředil na vybavení sálů proměnlivými divadelními technologiemi. První variabilní scéna v Praze byla otevřena v roce 1994 a během své existence přivítala na své scéně řadu osobností domácího i světového umění. Archa nemá stálý soubor a pracuje na principu produkčního domu, který poskytuje umělcům produkční i technické zázemí pro jejich tvorbu. Prostory Archy se od svého otevření zrodily dvakrát. Během povodní v roce 2002 bylo divadlo zcela zničeno.
Komentované prohlídky Divadla Archa s ředitelem divadla Ondřejem Hrabem a tvůrcem architektonické koncepce Ivanem Plickou přiblíží variabilitu Archy, koncept „tekutého“ prostoru a divadlo jako místo neustálé proměny. Akce se koná ve spolupráci s Divadlem Archa.
Sraz: so 30. 9., 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, Na Poříčí 1047/26

MĚSTO KLIMA KULTURA
Všeobecný happening ke kulturnímu pozdvižení v okolí Masarykova nádraží. S vlajkou o vývoji místa s architektem Mojmírem Puklem a historičkou Annou Vinklárkovou, členkou Klubu za Starou Prahu. Po procházce následuje volná výtvarná dílna pod dohledem textilní výtvarnice Zuzany Krajčovičové k aktivaci lidského potenciálu účastníků metodou občanské neposlušnosti. Zvány jsou i další spolupracující iniciativy, občanští aktivisté i interní aktivisté. Rodiny s dětmi vítány.
Sraz: so 30. 9., 14.00, Na Florenci 1420/3

PRO-STORY (WORKSHOP)
Otevřený workshop pro rodiny s dětmi a další zájemce. Přijďte si během Dne architektury vytvořit příběh pro prostor nebo prostor s příběhem. Workshop vedou Klára Hušková Smyczková a Martin Hrubý.
Sraz: so 30. 9., 14.00, NG – Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47

PRAHA – ZAPOMENUTÉ LÁZNĚ
Přestože v Praze nikdy nevznikly velké městské lázně, našli bychom řadu menších zajímavých lázeňských staveb. Dnes je většina z nich zapomenuta. Tradici a osud městských lázní se pokusíme připomenout na procházce s architektem Martinem Rusinou.
Sraz: so 30. 9., 14.00, park Lannova vedle ministerstva dopravy

PALÁC LANGHANS: VYPRAVĚČ PŘÍBĚHŮ (HURÁ DOVNITŘ!)
Nahlédněte do společných prostor secesního domu, od roku 1880 domova významného fotografického portrétního ateliéru Jana Nepomuka Langhanse, kde se svého času nechal zvěčnit T. G. Masaryk, perský šáh i anglický král. Citlivá rekonstrukce architekta Ladislava Lábuse dokončená roku 2002 podpořila specifickou atmosféru starého paláce a navázala na jeho spletitost a půvab. Autoři rekonstrukce se nechali inspirovat lehkými nástavbami fotografických ateliérů na střechách domu. Čtyři stávající vícepodlažní objekty byly rekonstruovány a nově nastavěny novými hmotami s žaluziemi. Na místě provizorních jednopodlažních staveb v zadní části pozemku byl postaven další dům, který měl sloužit jako fotografická galerie, a v současnosti zde sídlí Člověk v tísni. V prostorách je k vidění fotografická výstava ze Spiti Valley v rámci Fóra 2000.
Sraz: so 30. 9., 14.00–17.00, Vodičkova 707/37

CENTRÁLNÍ HASIČSKÁ STANICE (HURÁ DOVNITŘ!)
Hasičská stanice v novorenesančním stylu v Sokolské ulici byla postavena v roce 1926. V budovách se kromě garáží, skladů a technického zázemí rovněž nacházely kanceláře, šest bytů či ložnice pro svobodné mužstvo. V období okupace v letech 1940–1942 byla přistavěna dvoupodlažní budova tzv. kachlíkárny a až po dlouhém období bez dalších stavebních úprav byla po roce 1989 postavena naproti ní moderní budova s garážemi a prostory pro mužstvo. Na stanici se nachází i lezecké družstvo, které vyjíždí k zásahům souvisejícím s prací ve výškách a nad volnou hloubkou. Akce se koná ve spolupráci s hasičským záchranným sborem hl. m. Prahy. Vhodné pro rodiny s dětmi. Během prohlídky je nutné dodržet speciální režim s ohledem na nepřetržitý provoz výjezdu hasičů.
Sraz: so 30. 9., 14.00–17.00 hodin, Sokolská 62

HOLEŠOVICKÁ HASIČSKÁ STANICE (HURÁ DOVNITŘ!)
V roce 1942 v období protektorátu Čechy a Morava bylo v Praze ve velmi krátké době vystavěno sedm dřevěných hasičských stanic provizorního typu k ochraně důležitých částí Prahy, zejména průmyslového odvětví. Rozhodnuto bylo i na základě předpokladu hrozících náletů spojeneckými letadly v průběhu 2. světové války. Celodřevěná montovaná stavba s plánovanou životností 10 let je složena z prefabrikovaných dílů, které v tehdejší době umožňovaly určitou variabilitu pro různé účely staveb. Stanice Holešovice je poslední dochovanou dočasnou hasičskou stanicí z této doby. V současné době se zde nachází vodní skupina se speciální technikou pro práci na vodě a zamrzlých hladinách. Akce se koná ve spolupráci  s hasičským záchranným sborem hl. m. Prahy. Vhodné pro rodiny s dětmi.  Během prohlídky je nutné dodržet speciální režim s ohledem na nepřetržitý provoz výjezdu hasičů.
Sraz: so 30. 9., 14.00–17.00 hodin, Argentinská 149, 150 m od stanice metra Nádraží Holešovice

VETŘELCI A VOLAVKY NA VÝSTAVIŠTI
Za výtvarnými artefakty z 20. století v areálu Výstaviště (dříve Parku oddechu a kultury Julia Fučíka) se sochařem Pavlem Karousem, autorem projektu Vetřelci a volavky. Objevte ve víkendovém tempu nadčasové monumentální realizace ze začátku 20. století i reálného socialismu.
Sraz: so 30. 9., 15.00, Tiskárna na Vzduchu, Výstaviště 415

VÝSTAVA: MONUMENTY
Vernisáž výstavy fotografií architektury pozoruhodných staveb 20. století Čech z výběru fotografky Andrey Thiel Lhotákové. Vernisáž v prostorách Prague Gallery.
Sraz: so 30. 9., 15.30 vernisáž, výstava potrvá do konce října, I. P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

FOTOGRAFOVÉ (PROJEKCE)
Film Visual Acoustics. Režie: E. Bricker, USA, 2008, 84 min., anglicky. Dokument o životě a tvorbě Julia Schulmana, největšího světového fotografa architektury. Snímek uvede Adam Gebrian.
Sraz: so 30. 9., 16.00, Prague Gallery, I. P. Pavlova 5 (vchod z Legerovy ulice)

PARNÍKEM ZA ARCHITEKTUROU 1
Novinářka Karolína Vranková se poprvé ujme role kapitánky a během plavby mezi Rašínovým nábřežím a Braníkem okomentuje dění na pražských březích a náplavkách. Nutná rezervace v síti GoOut zde.
Sraz: so 30. 9., 16.30, Rašínovo nábřeží, přístaviště č. 2, vstupné 250 korun

SOMA
Taneční performance v architektuře. Vizuálně – pohybová performance, jejímž hlavním zájmem je samotné lidské tělo. Ve vší své kráse a ošklivosti. Co je vlastně krásné a co je ošklivé? Současný trend vyzdvihuje vnější krásu a zapomíná na vnitřní hodnoty. Postupně chladneme a máme k figurínám a robotům mnohem blíž než kdykoliv předtím… Projekt choreografa Martina Talagy je inspirovaný výtvarným uměním a ideálem krásy napříč historií v něm zobrazovaným.
Choreografie: Martin Talaga
Performeři: Marek Menšík, Radim Klásek, Anton Eliáš
Hudba: Myko
Kostým, scénografie : Kateřina Jirmanová Soukupová
Světla: Karlos Šimek
Sraz: so 30. 9., 16.00, Meetfactory, Ke Sklárně 15

TANTEHORE: VIVISECTIC
Taneční performance v architektuře. Zobrazení ženského těla v umění a jemu společností přisouzené atributy jako pasivita, krása, odevzdanost a sexualita jsou nahlíženy v kontextu experimentu na živém organismu. Dvě performerky, jako luxusní objekty v galerijní sbírce. Bez tváře, bez individuality, sdílející podobné stigma. Jediné, co je živé, je jejich skrývané tělo hojnosti, záhy však vyrváno a pozřeno.
Koncept: Miřenka Čechová, Denisa Musilová
Performují: Miřenka Čechová, Sabina Bočková
Premiéra: Center for Performance Research, Brooklyn, listopad 2016
Sraz: so 30. 9., 16.30, NG – Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47

EVROPSKÉ METROPOLE A VODA
Přednáška historika Richarda Biegla o rozrůstání Prahy kolem řeky Vltavy a srovnání s obdobným vývojem Vídně a Paříže. Jak město rostlo a kde byly jeho limity? Co nám řeka dala a naopak vzala? Historické, urbanistické a architektonické milníky, které se navždy zapsaly do dějin velkoměst. Nutná rezervace na webu PVK (spuštěna od 25.9.). Akce se koná ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi.
Sraz: so 30. 9., 17.30, Podolská vodárna, Podolská 15

ZENGEROVA TRAFOSTANICE, BUDOUCÍ KUNSTHALLE PRAHA
V Praze vzniká nový projekt Kunsthalle Praha. Bývalá Zengerova trafostanice se zajímavou historií se stane prostorem pro moderní a současné umění v roce 2020 z podnětu The Pudil Family Foundation. Rekonstrukce podle návrhu architektonického ateliéru Schindler Seko započne v roce 2018. Zengerova trafostanice, robustní a přitom nenápadná budova na Malé Straně, byla postavena v roce 1934 podle návrhu architektů Viléma Kvasničky a Jana Mayera a nesla jméno propagátora meteorologie fyzika a rektora ČVUT Václava Karla Zengera.  Stejně jako na Edisonově transformační stanici měly i zde fasádu zdobit světelné plastiky umělce Zdeňka Pešánka. Série 4 soch s názvem Sto let elektřiny, jejichž sokly jsou dodnes vidět na fasádě, se bohužel nezachovala. Ještě před rekonstrukcí budovy připomene Kunsthalle Praha historii objektu přednáškou historičky Venduly Hnídkové a projekcí vizuálního umělce Federica Díaz s názvem TransFormace Pešánek/Díaz.  Akce se koná ve spolupráci s Kunsthalle Praha.
Sraz: so 30. 9., 18.30 přednáška, 19.30–22.30 projekce, Kunsthalle Praha infobox, Pod Bruskou 3

MŮJ DŮM, MŮJ… (PROJEKCE)
Film The Imaginaries of Transformation. Režie: K. Dana, Francie, 2015, 21 min., francouzsky / anglické tittulky. Dokument o neuvěřitelné proměně 530 obecních bytů pod vedením architektů Lacaton Vassal a Druot, které francouzská vláda původně odsoudila k zániku.
Film 25 Bis. Režie: I. Bêka & L. Lemoine, Francie, 2014, 46 min., francouzsky / anglické titulky. Snímek přináší poetický, místy až humorný mikropohled na všední život v domě od Augusta Perreta v Paříži.
Sraz: so 30. 9., 18.30, Kino 35, vstupné 100 korun

FOTOGRAFOVÉ (PROJEKCE)
Film Lucien Hervé, Photographer despite himself. Režie: G. Messiaen, Francie, 2013, 55 min., francouzsky / anglické titulky. Dokument o fotografovi s duší architekta. Lucien Hervé byl dvorním fotografem Le Corbusiera, po jeho smrti pracoval pro W. Gropia, O. Niemeyera nebo A. Aalta.
Sraz: so 30. 9., 20.30, Kino 35, vstupné 100 korun.

MEZI VODOU A NEBEM
I uprostřed našeho hlavního města se můžeme setkat s mnoha druhy ptáků. Na exkurzi se zaměříme na problematiku synantropních druhů ptáků (holubi, vodní ptáci, straky aj.) a jejich soužití s lidmi. Je vhodné ptáky krmit a čím? Proč dochází k jejich střetům s prosklenými plochami a s trolejemi na mostech, jakými opatřeními lze těmto střetům bránit? Exkurzi pro rodiče s dětmi z Náplavky na Malou Stranu povede ornitolog Martin Těšický. Dalekohled a určovací příručku s sebou.
Sraz: ne 1. 10., 9.00, Palackého náměstí před sochou F. Palackého

PODOLSKÁ VODÁRNA (HURÁ DOVNITŘ!)
Novoklasicistní budova z druhé poloviny 20. let 20. století podle projektu Antonína Engela. Kromě základní budovy určené pro filtraci vltavské vody byl vystavěn i zvláštní jímací objekt nacházející se na Veslařském ostrově. Součástí celého technologického celku je také budova strojovny s čerpadly, administrativní budova určená pro zaměstnance a vlastní objekt filtrační stanice. Jižní budova uprostřed má 45 metrů vysokou vodárenskou věž, jejíž průčelí zdobí pískovcové sochy, které představují alegorii řeky Vltavy a deseti jejích významných přítoků v řadě pod ní. Jednalo se o největší stavbu ze železobetonu v tehdejším Československu. Komentované prohlídky interiéru filtrační stanice, kde se dnes nachází Muzeum pražského vodárenství. Úpravna vody Podolí  je dodnes důležitým rezervním zdrojem pitné vody pro případ omezení dodávek vody z ostatních úpraven vody. Nutná rezervace na webu PVK (spuštěna od 25.9.). Akce se koná ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi.
Sraz: ne 1.10., 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, Podolská 15, Praha 4

HOLEŠOVICE – MĚSTO VERSUS NÁDRAŽÍ
Nad rozlehlou oblastí v okolí nádraží Holešovice až po bývalý železniční areál Bubny se dnes vznáší otazník. Jelikož v minulosti ustoupily obytné domy dopravním stavbám, má nyní území charakter městské periferie. Vydejme se po stopách starých Holešovic s historičkou architektury Věrou Vostřelovou.
Sraz: ne 1. 10., 9.30, Železničářů 204/6

IPR: UKÁŽEME VÁM CAMP! (HURÁ DOVNITŘ!)
Přijďte se podívat do nového Centra architektury a městského plánování, jehož posláním je zlepšit současnou podobu veřejné debaty o rozvoji Prahy. CAMP bude k dispozici nejen architektům, projektantům a investorům, ale i městským částem, neziskovým organizacím a obyvatelům Prahy jako cenný zdroj informací o rozvoji města. V 15.00 a 17.00 proběhne komentovaná prohlídka s Adamem Gebrianem, který zájemce provede výstavním sálem s unikátní velkoplošnou projekcí, studovnou, kavárnou, venkovní terasou a moderním přednáškovým sálem. Akce se koná ve spolupráci s IPR.
Sraz: ne 1. 10., 10.00–17.00, 15.00 a 17.00 komentovaná prohlídka, Vyšehradská 2077/57

KLÁŠTER ŘEKOU OMÝVANÝ (HURÁ DOVNITŘ!)
Klášter, založený ve 13. století princeznou Anežkou, patří k jedněm z nejvýznamnějších stavebních památek u nás. Jeho existence je v dobrém i zlém spojena s Vltavou, s okolní pitoreskní zástavbou, postupně mizející, a s klášterními zahradami, které nedávno prošly revitalizací a byly zpřístupněny veřejnosti. Komentovaná prohlídka s historiky umění Barborou Uchytilovou a Davidem Beitlem pojedná o historii, architektuře a zahradách.
Sraz: ne 1. 10.,10.30 a 16.30, Národní galerie v Praze – klášter sv. Anežky České, Anežská 12, vestibul

HRADČANSKÉ PALÁCE: ŠTERNBERSKÝ PALÁC (HURÁ DOVNITŘ!)
Šternberský palác, sídlo Národní galerie v Praze hostí stovky děl evropského umění od antiky do baroka. Avšak pozornost si zaslouží i historie a architektura samotného paláce. Stavebníkem Šternberského paláce byl hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka. Realizace stavby se po roce 1698 ujal Giovanni Baptista Alliprandi, který do Šternberkovy smrti dokončil stávající severní čtyřkřídlou budovu. Vystavěný palác představoval necelou třetinu ambiciózního návrhu. Potomci hraběte však v dostavbě paláce, jehož hlavní průčelí mělo být otevřeno na Hradčanské náměstí, nepokračovali. V držení hrabat ze Šternberka zůstal palác do roku 1811, kdy ho koupila Společnost vlasteneckých přátel umění – předchůdkyně dnešní Národní galerie, která zde sídlila až do roku 1871. Od roku 1948 jsou zde vystavena mistrovská díla ze sbírek Národní galerie v Praze. Zveme vás na prohlídku s historičkou Alenou Kingham nádvoří, zákoutí zahrady, orientálních salonků, konírny, sálů s nástěnnými malbami. Bez omezení od 11.00 do 17.00 volně přístupné nádvoří a zahrada. Kapacita prohlídek (14.00 a 15.00) omezena. Děkujeme za pochopení. Akce se koná ve spolupráci s Národní galerií.
Sraz: ne 1. 10., 11.00–17.00, 14.00 a 15.00 prohlídky, Národní galerie v Praze – Šternberský palác, Hradčanské náměstí 15, vestibul

HRADČANSKÉ PALÁCE – SCHWARZENBERSKÝ PALÁC (HURÁ DOVNITŘ!)
Schwarzenberský palác, ukázka jedné z nejkrásnější renesanční architektury v Praze, je sídlem Národní galerie v Praze a představuje sbírky od rudolfínského umění po baroko v Čechách. Pro hraběte Jana mladšího z Lobkovic postavil Schwarzenberský palác architekt Agostino de Galli (Augustýn Vlach) v letech 1545 až 1567, kdy docházelo k obnově Pražského hradu po velkém požáru. Palác, rozvržený do tří křídel obklopujících arkádový dvůr, je v mnohém ovlivněn italskými renesančními vzory. V jeho držení se postupně vystřídali Lobkovicové, císař Rudolf II., Rožmberkové, Švamberkové, Eggenberkové a Schwarzenbergové, po nichž zůstal paláci jeho současný název. Ve třech patrech paláce otevřela Národní galerie expozici českého barokního umění v březnu 2008.
Komentovaná prohlídka s historičkou Annou Zajícovou se bude věnovat historii paláce a architektonickým přestavbám. Bez omezení od 11.00 do 17.00 volně přístupné vestibul, nádvoří, terasa, expozice Archeologie a Hmatová expozice. Kapacita prohlídek (15.00 a 16.00) omezena. Děkujeme za pochopení. Akce se koná ve spolupráci s Národní galerií.
Sraz: ne 1. 10., 11.00–17.00, 15.00 a 16.00 prohlídky,  Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác, Hradčanské náměstí 2, vestibul

VÝZDOBA BUDOV NA ĎÁBLICKÉM SÍDLIŠTI
S historikem Tomášem Řepou po jednom z nejzdařilejších sídlišť v Praze. Loni proběhla procházka z hlediska architektonicko-urbanistického vývoje, v letošním roce bude z pohledu dějin výtvarného umění – nahlédneme přes sklo nebo i zblízka na interiérovou výzdobu budov.
Sraz: ne 30. 10., 12.00, Binarova 1661, prostranství před Kulturním domem Ládví

PARALELNÍ POLIS (HURÁ DOVNITŘ!)
Zakladateli Paralelní Polis jsou lidé z české umělecké skupiny Ztohoven a slovenského hackerspacu ProgressBar. Hlavním důvodem k vytvoření tohoto prostoru byla snaha o propagaci digitální svobody, kryptoměn, anonymizačních sítí a svobodných trhů. Budova má čtyři patra a každé z nich představuje jeden z konceptů Paralelní Polis. Najdete zde 3D tiskovou dílnu, jedinou bitcoinovou kavárnu na světě, coworkingové centrum Paper Hub a nakonec přednáškový sál Institut kryptoanarchie. K vytvoření interiérů nevyužila skupina Ztohoven žádného designéra, ale vše vymysleli sami – většina členů jsou umělci. Továrna K. Morstadt, ve které nyní Paralelní Polis sídlí, byla dříve průmyslovým objektem. Sloužila k výrobě léků. Až v letech 2001–2004 byla zrekonstruována na kancelářské prostory architektonickým studiem KAVA. V neděli 1. října v 16.00 vás všemi čtyřmi patry a koncepty provede jeden ze zakladatelů Paralelní Polis, umělec Roman Týc. Mluvit bude nejen o interiérech prostor, které odráží původní účel této tovární budovy, ale také o idejích celého spolku. Akce se koná ve spolupráci s Paralelní Polis.
Omezená kapacita, rezervace od 25. 9. na GoOut.cz.
Sraz: ne 1. 10.,12.00–20.00, 15.00 a 16.00 komentovaná prohlídka, Dělnická 475/43

KUBISTICKÉ VILY NA RAŠÍNOVĚ NÁBŘEŽÍ (HURÁ DOVNITŘ!)
Tři architektonické skvosty podél řeky Vltavy. Mrázkova vila Na Libušince č. 26 od Emila Králíčka z roku 1913 ve stylu klasicizující secese s několika kubistickými detaily. Kubistický rodinný dům Kovařovicova vila architekta Josefa Chochola z roku 1913 a Sequencova vila od Otakara Novotného z roku 1912 postavená v  modernistickém stylu pro pro učitele Františka Sequense. V rámci prohlídek bude k vidění část vnitřních prostor, terasy a zahrady všech zpřístupněných vil. Procházky s průvodcem budou vycházet ze zahrady Sequencovy vily po 10 minutách. Od 13.00 a 15.00 se bude v zahradě Sequencovy vily konat přednáška vnuků architekta Otakara Novotného – Jana a Tomáše Novotných.
Velmi děkujeme za spolupráci a zpřístupnění domů Fokus Praha, MullenLowe Prague a Vila pod Vyšehradem.
Omezená kapacita. Možnost rezervace od 25. 9. na GoOut.cz.
Sraz: ne 1. 10., 13.00 – 16.00 prohlídky, 13.00 a 15.00 přednáška, Vnislavova 48/4

MEETFACTORY (HURÁ DOVNITŘ!)
Průvodcem komentované prohlídky bude David Černý – zakladatel tohoto mezinárodního centra současného umění a především významný současný výtvarný umělec. V rámci prohlídky se návštěvníci dozvědí vše nejen o samotné budově, která nejprve sloužila jako továrna na výrobu skla. Provoz výroby broušeného skla a posléze i známých skleniček Durit byl ukončen roku 1935. Až do přelomu 40. a 50. let továrnu užívala k výrobě dieselových motorů firma Škoda, následovně továrna přešla do správy Československých železnic. V 90. letech byla budova zcela opuštěna. Na přednášce bude David Černý hovořit především o procesu transformace této industriální budovy na kulturní centrum. Ateliéry umělců, kteří se podílejí na největším rezidenčním programu v ČR, netradiční prostor Galerie Kostka, skupinové výstavy, hudební sál s kapacitou tisíc lidí a divadlo, jehož uspořádání se přizpůsobuje jednotlivým představením – to vše je MeetFactory. Očima Davida Černého je ale tato továrna mezi kolejemi a dálnicí něco víc – dýchajícím organismem s neopakovatelným geniem loci a místem pro setkávání.
Akce se koná ve spolupráci s MeetFactory.
Sraz: ne 1. 10., 13.00–17.00, 14.00 komentovaná prohlídka, Ke Sklárně 3213/15

NOVINKY V DOPRAVĚ
S dopravním urbanistou Tomášem Cachem se obdobně jako v předchozích letech podíváme na jízdním kole na různá místa v širším centru Prahy, která jsou pro pohyb městem významná a kde došlo či brzy dojde k výrazným proměnám. A sami si je nejen prohlédnete, ale také vyzkoušíte a mnohé se o nich dozvíte…
Sraz: ne 1. 10., 14.00, Palachovo náměstí před Rudolfinem

BRANICKÝ INDUSTRIÁL
Na vycházce s pedagožkou Stanislavou Mickovou se podíváme k čerpací stanici pro vodárnu města Vršovic, kterou v Braníku navrhl Jan Kotěra. Prohlédneme si dva pivovary i smutnou trosku branických ledáren.
Sraz: ne 1.10., 14.00, Vltavanů 229

JATKA78 (HURÁ DOVNITŘ!)
Zajímá vás, kam se schovávají umělci po představení? Kde zkoušejí? Nebo jak vypadá hlediště z jejich perspektivy? Prohlídka veřejnosti nepřístupných prostorů. Budova bývalých jatek je v současnosti novocirkusové centrum s tréninkovou halou, zkušebnou, galerií a dvěma scénami. Komentovaná prohlídka neveřejných i neveřejných částí v 14.00 a 15.00. Kapacita je omezená. Rezervace je možná od 25. 9. na GoOut.cz zde.
Akce se koná ve spolupráci s Jatka78.
Sraz: ne 1. 10., 14.00 a 15.00, Pražská tržnice, hala 7 a 8, Bubenské nábřeží 306/13

VEŘEJNÝ PROSTOR? SDÍLENÝ PROSTOR! (WORKSHOP)
Workshop soustředící se na (v současném diskurzu nadužívaná) témata jako například oživování veřejných prostranství. Společně s účastníky workshopu budeme probírat otázky, které bychom si měli klást při snaze o změnu urbánního prostředí. Vede antropoložka Barbora Bírová, délka 1,5 hod., rezervace na: petra@petrohradskakolektiv.com.
Sraz: ne 1. 10., 14.00, Petrohradská kolektiv, Petrohradská 13, vnitroblok

VZDUŠNÉ ZÁMKY (WORKSHOP)
Jaká je cesta od snu ke skutečnosti? Provedeme vás a zkusíte vymyslet, nakreslit a postavit ten svůj (dům, sen, zámek) – trochu skutečně a trochu jako. Dílna je určena pro děti a dospělé od 5 let. Nutná rezervace na rodiny@dox.cz, tel. 295 568 104.
Sraz: ne 1. 10., 14.00–17.00, Centrum DOX, Poupětova 1

MEZI NEBEM A ZEMÍ (HURÁ DOVNITŘ!)
V prosinci 2016 byla nad Centrem DOX otevřena unikátní architektonická intervence, inspirovaná elegantními tvary vzducholodí z počátku dvacátého století. Komentované prohlídky vzducholodě Gulliver s autory Leošem Válkou, Martinem Rajnišem, Davidem Kubíkem a Zbyňkem Šrůtkem. Akce se koná ve spolupráci s DOX.
V roce 2013 Leoš Válka oslovil architekta Martina Rajniše, aby se s ním podílel na realizaci toho, co sám nazývá „snem dvanáctiletých kluků“. Martin Rajniš ve spolupráci s Davidem Kubíkem více než dva roky společně s odborníky na dřevěné konstrukce a ocel pracovali na návrhu 42 metrů dlouhé a 10 metrů široké konstrukci inspirované tvary obřích vzducholodí, které začaly křižovat oblohu na počátku 20. století. Základní kostra vzducholodě se skládá z příhradových obručí z lepeného modřínového dřeva, které jsou vzájemně propojeny podélnými dřevěnými příhradovými prvky. Ke vzducholodi je připojena gondola, do které je přístup po žebříku z paluby vzducholodě. Celá konstrukce je zastřešena jednovrstvou transparentní membránovou ETFE fólií. Vzducholoď je vybavena audiovizuální a světelnou technikou s možností celoročního provozu díky instalovaným infra panelům.
Omezená kapacita. Nutná rezervace na: rezervace@dox.cz
Sraz: ne 1. 10., 15.00, 16.00 a 17.00, Centrum DOX, Poupětova 1

PARNÍKEM ZA ARCHITEKTUROU 2
Paroplavba s historikem Richardem Bieglem na téma letošního ročníku Dne architektury Voda, město, lidé. Avšak nejen o Vltavě a jejím vlivu při formování Prahy se dozvíme při plavbě mezi Čechovým a Libeňským mostem.
Sraz: ne 1. 10., 15.00, Čechův most, přístaviště č. 10, vstupné 250 korun v předprodeji v síti GoOut

BŘEVNOV 5. DÍL – PETŘINY
Již popáté vás zveme na procházku po Břevnově. Lépe řečeno po Petřinách, které jsou také jeho součástí. Začneme na Heyrovského náměstí a půjdeme kolem hlavní ulice směrem k Větrníku. Opět nabídneme informace o historii, současnosti i plánovaných záměrech. Provází Daniel Čapek a Michal Volf ze Spolku Pro Břevnov.
Sraz: ne 1. 10., 16.00, před Ústavem makromolekulární chemie, Heyrovského náměstí 2

PROJEKT PETROHRADSKÁ (HURÁ DOVNITŘ!)
Na přelomu 19. a 20. století zde stál mlýn, později čokoládovna, od 50. let pak budova sloužila jako montážní dílna ZPA a dnes je určena k demolici. Petrohradská kolektiv prostory dočasně využívá a během posledních dvou let přeměnil chátrající opuštěnou budovu na živý kulturní prostor. Objevte i běžně nepřístupné. Akce se koná ve spolupráci s Petrohradská kolektiv.
Sraz: ne 1. 10., 16.00, Petrohradská 13, vnitroblok

FABRIKA SEKÁVÁNÍ (WORKSHOP)
Ač to tak často vůbec nevypadá, galerie byly od svého vzniku místem setkávání – různých pohledů, názorů a představ. V rámci tvůrčí dílny Fabrika setkávání si ukážeme, jak může být jedna budova místem pro spolupráci různých uměleckých oborů. A jedno takové místo si i vytvoříme! Tvůrčí dílna pro děti od 6 let a jejich rodiče s lektorkou Annou Štefíkovou. Akce se koná ve spolupráci s MeetFactory.
Sraz: ne 1. 10., 16.00, MeetFactory, Ke Sklárně 3213/15

OSOBNOST LE CORBUSIER (PROJEKCE)
Film The Century of Le Corbusier. Režie: J. Cazanave, Francie/Belgie, 2015, 52 min., francouzsky / anglické titulky. Le Corbusier, jeden z nejvýznamnějších architektů 20. století, v dokumentu, který těží zejména z rozhovorů a osobních spisů.
Sraz: ne 1. 10., 18.00, Kino Světozor, vstupné 100 korun

ŠKOLA JAKO VÝZVA (PROJEKCE)
Film Francis Kéré – An Architect Between. Režie: D. Schwartz, Švýcarsko/Burkina Faso, 2016, 19 min., německy, anglicky / anglické titulky. Architekt Kéré se vrací do rodné vesnice v Burkině Faso, aby zde místním postavil školu.
Film Jednoduchej dům. Režie: H. Hlaváčková, Česká republika, 2011, 16 min., česky. Snímek pojednává o nové budově Fakulty architektury ČVUT a její autorce, architektce Aleně Šrámkové.
Film The School as City. Režie: M. van de Vall, G. Vos, Nizozemí, 2012, 50 min., vlámsky, hebrejsky / anglické titulky. Dokument představuje nejvýznamnějšího architekta školních budov současnosti Hermana Hertzbergera.
Sraz: ne 1. 10., 20.30, Kino Světozor, vstupné 100 korun

KNIHOVNA V MĚSTSKÉ ARCHITEKTUŘE
Knihovna neslouží jen jako prostor pro ukládání knih, četbu či studium, ale je také místem, kde se setkávají různé skupiny lidí. Ve městě má knihovna významnou úlohu. Neméně důležité jsou tyto instituce coby architektonická díla, která umí skvěle charakterizovat svou dobu. Jak jsme na tom v Česku? A konkrétně v Praze? Přednáší architektka Radomíra Sedláková, Národní galerie v Praze, sbírka architektury.
Sraz: út 3. 10., 17.00, malý sál Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1

FESTIVAL FILM A ARCHITEKTURA
Od 30. 9. do 4. 10. probíhá v Praze festival Film a architektura. Aktuální program a info na filmarchitektura.cz

THOMAS BURLON / BRANDLHUBER+ A SPACEWORKERS®
Přednáška architekta Thomase Burlona z progresivní kanceláře Brandlhuber+, který je autorem mimo jiné radikální přestavby industriálního objektu nedaleko Berlína s názvem Antivilla. Na přednášce dále vystoupí portugalské architektonické studio Spaceworkers.
Sraz: čt 5. 10., 19.30, Kino Světozor, Vodičkova 41


Autor: TZ

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

17. dubna 2024 ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Další články
Nahoru