Dnes Pátek - zatazeno 9°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Cyklus Architektky tentokrát srovná italský a polský přístup

Přednášky a diskuze s úspěšnými architekty i architektkami české i evropské scény organizuje spolek Kruh už patnáctým rokem. Letos jsme již na scéně Studia Hrdinů přivítali 1 slovenskou a 5 českých architektek, které promluvily o své práci, projektech i novinářském působení. Cyklus pokračuje dubnovou přednáškou, na kterou přijaly pozvání Mariabruna Fabrizi z pařížského studia Microcities a Malgorata Pizio-Domiczová z Polska, která se svým manželem zpracovává návrhy budov v Opole v minimalistickém stylu. Přednáška obou architektek se koná ve Francouzském institutu 7. dubna od 19:30 hodin a vstup na akci je zdarma.

Situace žen na poli architektury je zásadně odlišná než v roce 2003, kdy organizace Kruh představila veřejnosti projekt výstavy a katalogu Povolání architektka. „Současný svět nabízí bohatší a rozmanitější příležitosti a architektky a historičky architektury v něm stále více nacházejí své místo,“ komentuje situaci Marcela Steinbachová, organizátorka akce. Už jen dle samotné logiky věci si však umíme představit možnosti uplatnění ve velkých evropských městěch a na venkově středoevropského prostoru. Takovou konfrontaci nám přinese představení práce mladé v Paříži působící Mariabruny Fabrizi s téměř o generaci starší polkou Małgorzatou Pizio-Domiczovou.

Mariabruna Fabrizi: Pole a stěna
Práce studia Microcities je ukázána skrze dva paralelní pohledy: na straně jedné přes své architektonické a urbanistické projekty, na straně druhé pak přes témata soustředěná kolem rozvíjejícího se online atlasu umění, architektury a médií Socks (dostupné na www.socks-studio.com). „Tento blog jsme začali psát v roce 2006. Ze začátku jsme zde s mým kolegou shromažďovali materiál, který se přímo nevztahoval k architektuře a sloužil spíše jako prostor pro obsah, který jsme chtěli uchovat a analyzovat. Časem se z něj stal hybrid mezi magazínem a rozrůstajícím se vizuálním atlasem,“ popisuje vznik atlasu Fabrizi. Obě vrstvy jsou do jisté míry propojené a navzájem se ovlivňují. Veškeré projekty ateliéru vznikají jak na základě výzkumu, soutěží a zakázek, tak i skrze tvorbu textů a kurátorské aktivity.  

Mariabruna Fabrizi studovala na Univerzitě Roma Tre v Římě a je zakladatelkou a partnerkou pařížského architektonického ateliéru Microcities. Společně s Fosco Lucarellim v současné době provádí nezávislý výzkum realizovaný na stránkách Socks-studio.com. Je spolukurátorkou hlavní expozice na Architektonickém Trienále v Lisabonu nazvané Forma formy, které se uskuteční na podzim letošního roku.  V roce 2014 svou práci prezentovala také na Biennale ve Venezii.

Małgorzata Pizio-Domicz: Architektura a maloměsto
Přednáška představí první vlastní projekty a realizace vytvořené ve státní sféře i ty, na kterých Małgorzata Pizio-Domicz pracovala se svým manželem ve vlastním studiu. M. i A. Domicz je malý rodinný ateliér, který zpracovává návrhy budov v Opole v Polsku a blízkém okolí. Snaží se o důstojnost a jednoduchost blízkou minimalismu, což jak tvrdí autorka: „V regionálních městech, jako je Opole, není ani obvyklé, ani snadno přijímané.“ Podobná situace panuje v českých poměrech.  Mezi její nejzajímavější projekty patří např. rekonstrukce budovy Artpunkt – centra uměleckého vzdělávání v polském Opole, kde se Małgorzata s manželem museli vypořádat se špatným stavem dlouho neudržované budovy i s náročným stavebním programem. Architekti dům zcela přebudovali. Pro opláštění celé svatby byly zvoleny průsvitné desky z plastu, které jsou k fasádě přichyceny nepravidelně rozmístěnými nerezovými kotvami. Do míst prázdných oken vsadili LED světla, která po setmění a při rozsvícení vytvářejí dojem fasády s pravidelnou mřížkou oken.

Małgorzata Pizio-Domiczová vystudovala architekturu na polytechnice v Poznani. Mezi lety 1980–1990 pracovala ve státních projektových podnicích. Od roku 1990 spolupracuje s Antonim Domiczem. V roce 2014 byli společně vyznamenáni čestným oceněním SARP, což je nejvyšší cena polské Asociace architektů za celoživotní dílo.


Výstava: Český porcelán tří století

17. dubna 2024 v 08:00

Český porcelán tří století je vůbec první výstavou, která se pokusí ve zkratce přiblížit vývoj porcelánu vyrobeného na území Čech od jeho počátků až k dnešním dnům. Navíc expozice představí ucelenou historii českého a československého porcelánu poprvé z hlediska výtvarného vývoje, tedy...

Musica Florea objevuje raného Janáčka

17. dubna 2024 v 07:51

Co má společného Leoš Janáček a baroko? Soubor Musica Florea se představí novým koncertním programem v dubnu. Letos slavíme 170 let od narození tohoto významného skladatele a při té příležitosti se Musica Florea chopila jeho nejranějších kompozic, aby je postavila vedle skladeb z počátku italského...

Branický knižní malotrh 2024

16. dubna 2024 v 09:18

Druhý ročník knižního Malotrhu se koná v sobotu 8. června. Setkáte s nejnovějšími knihami, autory a spoustou další zábavy. Den plný knih, hudby a workshopů proběhne od 11 do 19 hodiny na Branické ulici na úrovní jejího křížení s Jiskrovou ulicí.

Koncert Prahy 2 na Bastionu

15. dubna 2024 v 15:38

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě. V úterý 23. dubna můžete slyšet seskupení hudebníků, kteří se velmi dobře zapsali na naší hudební scéně a jsou příslibem pro tento žánr.

Josef Němec – Obrazy a kresby

14. dubna 2024 v 19:14

Kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene. Právě on je spolutvůrcem výpravné knihy.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

12. dubna 2024 ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Další články
Nahoru