Dnes Pátek - zatazeno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Co s opuštěnými nádražími? Z Bubnů asi bude muzeum holocaustu, Vyšehradu hrozí výstavba
Vlakové nádraží Praha-Bubny. Foto: Jagro / Wikimedia Commons

Co s opuštěnými nádražími? Z Bubnů asi bude muzeum holocaustu, Vyšehradu hrozí výstavba

Zatímco modřanské nádraží bylo v roce 1995 „přesměrováno“ na nákladní dopravu, jiná pražská nádraží, která už neslouží svému účelu, na využití teprve čekají: ať již jde o Praha–Bubny, nákladové nádraží Žižkov nebo nádraží Vyšehrad.

Některá vlaková nádraží v Praze bohužel chátrají či nejsou využívána. Jaká je jejich budoucnost?

V roce 1995 přestalo být k osobní dopravě využíváno nádraží Modřany, které v současnosti slouží už jen k nákladní dopravě. Pro osobní dopravu bylo nahrazeno přilehlou zastávkou Praha-Modřany zastávka a novou Praha-Komořany. Jiná nádraží dopadla hůř…

Dnes je například nevyužíván a chátrající prostor nádraží Praha–Bubny v Holešovicích. Nemuselo by tomu ale tak být do budoucna. V prostoru by totiž mohlo vzniknout muzeum, které by připomínalo válečné hrůzy.

V dobách druhé světové války totiž odtamtud byli deportováni Židé do ghett v Lodži a Terezíně, celkem jich z nádraží odjelo 150 tisíc. Před odjezdem byli soustředěni v nedalekém Veletržním paláci.

Kolem nádraží zřejmě vyrostou nejen obytné domy

V prostoru nádraží by v budoucnu mohly být pořádány výstavy, koncerty a další umělecké projekty připomínající holocaust. V nádražní budově by vznikl památník šoa, což je hebrejský překlad pro pohromu-holocaust. Záležet bude na tom, jak bude prostor vyznačen v novém územním plánu, který chystá pražská radnice.

Kolem nádraží by měly „vyrůst“ nové domy, i to ale záleží na územním plánu. V roce 2006 byly totiž pozemky ve výběrovém řízení prodány společnosti Orco Omikron, která chce v okolí postavit obytný, zábavní a administrativní komplex.

Nákladové nádraží Žižkov čeká na využití

Na seznam kulturních památek bylo letos zapsáno nákladové nádraží Žižkov. Památkou jej vyhlásila exministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09–STAN).

Paradoxně tato členka vlády Petra Nečase rozhodla o tom, že dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze nebude památkově chráněn. Ale to je jiný příběh, vraťme se k žižkovskému nádraží.

K zapsání na seznam památek předcházelo letité úsilí aktivistů a odborníků, nádraží totiž hrozilo zbourání a zastavění.

Podle vedení pražské radnice to bylo završení pouze první etapy. Nyní probíhají jednání o tom, jak bude prostor nádraží, které je majetkem Českých drah, využit. Mohlo by se jednat například o projekty nabízející kulturní vyžití.

Obří budova v částí žižkovského nádraží?

Místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický (Žižkov /nejen/ sobě), který je odpovědný za ochranu památek ve třetí městské části, kvůli tomu jedná s organizátory dočasných projektů, které by nádraží zpřístupnily veřejnosti, ale i se zájemci o trvalé využití.

V severní části rozvojového území chystá britská developerská společnost Discovery Group výstavbu obřího obchodního centra s kancelářemi, byty a parkovacími plochami.

Centrum by mělo spolu s administrativními budovami vysokými až 14 pater „vyrůst“ hned vedle památkově chráněné budovy bývalého nákladového nádraží. Proti této výstavbě se městská část odvolala a protestovali i místní.

Nádraží Vyšehrad chátrá, je ohroženo výstavbou

nadrazi-vysehrad22_1-nahled Smutný pohled je na nádraží Vyšehrad, o kterém server Pražský patriot nedávno podrobně informoval.

Před šesti lety je České dráhy odmítly bezplatně převést na městskou část Praha 2, která tam chtěla vybudovat multikulturní centru, a raději je prodalo společnosti TIP Estate.

Firma nechala zbourat památkově chráněnou čekárnu z hrázděného zdiva a nelegálně vykácet zeleň v okolí. Novostavby, které by ráda k nádraží přistavěla, narážejí na odpor památkářů i státní správy. Nádraží bylo v roce 2001 vyhlášeno kulturní památkou.

S nádražím je spojena zajímavá epizodka z roku 2009. Tehdy se o něm diskutovalo jako o možném „příbytku“ squatterů, kteří byli vystěhováni z vily Milada. Squatteři se nakonec na nádraží nenastěhovali, jen tam vyvěsili transparent.


Autor: Anna Skálová

V úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí nahradí tramvaje autobusy

15. dubna 2024 v 10:22

Od středy 17. dubna do neděle 28. dubna bude z důvodu oprav přerušen tramvajový provoz v úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí.

Praha 6: Přestupky nově vyřešíte v Poliklinice Pod Marjánkou

8. dubna 2024 v 07:17

Ve dnech 18. a 19. dubna bude pro veřejnost uzavřený odbor přestupkového řízení, protože se bude stěhovat z adresy Dr. Zikmunda Wintra 768/20 do Polikliniky Pod Marjánkou.

Další články
Nahoru