Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Bylo mi šestnáct a do ruky mi dali pušku! Na povstání vzpomíná jeden z nejmladších účastníků

Při Pražském povstání zemřelo 3700 lidí, půlka na barikádách, další po nacistickém řádění. V metropoli bylo přes 1600 barikád. Do bojových operací se zapojilo na 30 tisíc lidí, 100 tisíc občanů pomáhalo při stavbě barikád, ve zdravotní a stravovací službě bylo mnoho žen a mladých lidí. Za osvobození Prahy zaplatilo životem 500 vojáků Rudé armády. Jak na Pražské povstání vzpomíná přímý účastník?

Janu Turkovi bylo tenkrát v květnu 1945 pouhých šestnáct let, když dostal do ruky pušku a stal se členem bojové jednotky Památníku národního osvobození na Žižkově. Byl jedním z nejmladších barikádníků. „Barikádu jsme bránili železnými kostkami," zavzpomínal v rámci setkání regionálních historiků, obecních kronikářů a pamětníků Květnového povstání 1945, které na pražském magistrátu uspořádaly Sekce regionálních dějin Klubu společenských věd a klub zastupitelů KSČM.

„Na začátku jsem působil jako spojka," pokračoval Jan Turek. Nacisti měli kulometné hnízdo na Vítkově. „Bylo nebezpečné se k němu blížit, plížili jsme se, zničeno bylo granátem," dodal. Tank s nacisty zničil ještě mladší kluk, než byl on, zaplatil za to svým životem. „Mladá generace musí znát pravdu o zločinech nacismu a o tom, jak snadno jsme ztratili svobodu. Kolik úsilí a obětí bylo třeba vynaložit pro naše osvobození," apeloval Turek.

Válku mají v paměti i bez kroniky

Kronikář z Průhonic Jiří Macek upozornil na to, že v době okupace bylo o život psát kroniky. Ty se proto začaly znovu psát až právě v roce 1945, některé zachycují i květnové dny. „Ti, co válku prožili, ji mají v paměti i bez kroniky. Nikomu nepřeji prožít takovou hrůzu," uvedl. Na člena komunistického odboje proti fašismu Jana Ziku vzpomněla historička Eva Bartůňková. V zadním traktu Ledeburského paláce ho ukrývali kupříkladu manželé Pixovi, dále byl ukrýván v bytech v Nuslích, Jinonicích nebo na Břevnově.

V rámci setkání promluvil i bývalý kronikář Prahy 11 (dnes kronikář Újezda a Prahy 6) Jiří Bartoň, mimo jiné autor publikace Chodov a Háje v květnovém povstání 1945, sepsané právě na základě tehdejší kroniky.

Jedno z bojišť prý bylo na místě dnešního obchodního centra Chodov. Ludmila Hájková z Bojovníků za svobodu pozvala přítomné na pietní akt, který se uskuteční právě v Praze 11 – na Chodovském hřbitově v pondělí 11. května v 10 hodin.

Přítomným byla promítnuta série tehdejších pohlednic vydaných v květnu 1945 – na nich jsou zachyceny tanky Rudé armády na Mánesově mostě, u Národního divadla nebo na Václavském náměstí. Na jedné z pohlednic je pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí posetý jásajícími lidmi. Pražské povstání vypuklo 5. května 1945. Hlavní město se jím přidalo k 37 městům a 240 obcím, kde lidé povstali v prvních květnových dnech.


Autor: Anna Skálová

Praha 10: Živnostenský odbor pouze na objednání

25. března 2024 ve 12:28

Počínaje dnem 4. dubna budou čtvrtky určeny pouze pro objednané klienty odboru. S konkrétním referentem se lze domluvit telefonicky či e-mailem nebo se objednat elektronicky.

Další články
Nahoru