Dnes Čtvrtek - oblacno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Bémův syn nebyl první, kdo zdolával labutí chrlič. Gymnazisté však měli víc štěstí
Wimmerova kašna na Uhelném trhu. Foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons

Bémův syn nebyl první, kdo zdolával labutí chrlič. Gymnazisté však měli víc štěstí

O málokteré pražské kašně se v posledních letech hovoří tolik jako o té na Uhelném trhu. Wimmerova kašna, jejíž část před dvěma lety poranila Jáchyma Béma, syna pražského exprimátora, se v minulosti několikrát stěhovala. A před čtyřmi desítkami let také čelila útoku vandalů. 

Novoklasicistní dílo vytvořil v roce 1797 český sochař František Xaver Lederer. Krásná kašna znázorňuje stojícího chlapce, který podává sedící dívce víno a tudíž pravděpodobně  představuje alegorii vinařství a sadařství. Kmen je ukončen labutí se vztyčenou hlavou, chrlící vodu. Středový sloupek, kterým je vedena voda, představuje kmen palmy obtočený vinnou révou.

Wimmerův dar městu

Dílo financoval mecenáš Jakub Wimmer, který byl jedním z nejbohatších a nejschopnějších podnikatelů přelomu 18. a 19. století.

Kašnu věnoval městu k výzdobě dnešní Národní třídy, kde vydržela zhruba šedesát let. Sponzor kašny, lze li to tak nazvat dnešní terminologií, se tak již nedožil jejího přemístění.

V roce 1860 se totiž stěhovala na nedaleké Betlémské náměstí. Zde však zůstala jen dvě desetiletí. V roce 1882 tehdejší samospráva rozhodla o odstranění díla, které před úplným zničením zachránila jen přímluva Vojty Náprstka, velkého vlastence, národopisce a v neposlední řadě i štědrého mecenáše.

Kvůli vandalům kopie

Když se kašna vyhnula demolici, opět putovala na jiného místo. Tentokrát do parku u hlavního železničního nádraží, který je dnes znám pod názvem Vrchlického sady. Zde stála půl století, aby se v roce 1951 přestěhovala do oblasti svého původního umístění, tentokrát na Uhelný trh.

wimmerova-kasna Tam stál originál sochy až do sedmdesátých let. V roce 1974 ho totiž v noci poničili opilí gymnazisté, kteří se snažili zdolat vrchol sochy. Škody utrpěl především střední nosný sloup. Po mladickém extempore zbylo na Uhelném trhu jen torzo. Podle slepených částí originálu se však podařilo vytvořit kopie, která se vrátila na kašnu, přičemž původní kusy zamířily do Lapidária Národního muzea.

Pár měsíců před sametovou revolucí v roce 1989 však byla kašna opět rozebrána. Tentokrát ne vandaly, ale odborníky kvůli výstavbě kolektorů, tedy tunelů určených k vedení a ukládání inženýrských sítí v centru metropole. Na dlouhých devět let tak přišlo náměstí o jednu ze svých dominant. Na podzim roku 1998 však došlo k slavnostnímu osazení.

Osobní tragédie

Okolní plocha kašny je již dlouho útočištěm umělců, především malířů. Na Wimmerovu kašnu se velká pozornost upřela v březnu před dvěma lety, kdy se zde vážně zranil syn bývalého pražského primátora Pavla Béma.

Dvacetiletý Jáchym zde v opilosti udělal klukovinu, která ho stála ruku. Při snaze o šplhání na kašnu se dvousetkilová část sochy ulomila a spadla na mladíka. Ještě během roku 2011 byla poničená kašna opravena.


Autor: Redakce

Provoz Škodova paláce bude v pátek omezen

Včera ve 13:34

V pátek 19. dubna odpoledne se v budově Magistrátu hl. m. Prahy, ve Škodově paláci v Praze 1, uskuteční evakuační cvičení, které bude trvat zhruba půl hodiny. Provoz Škodova paláce bude v tento den výrazně omezen a po dobu cvičení bude objekt zcela uzavřen.

Tragédie v Kyjích: Vlak srazil dva muže, přebíhali přes koleje

16. dubna 2024 v 09:41

Kolem půl desáté v pondělí večer došlo k tragédii u železniční zastávky Praha – Kyje. Dva muže, které přebíhali přes koleje v místech, kde to je zakázáno, srazil vlak mířící do centra Prahy. Oba na místě zemřeli. Železniční doprava byla odkloněna.

Další články
Nahoru