Dnes Pátek - polojasno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Asi 70 tisíc vyhnaných lidí z pohraničí došlo na Masarykovo nádraží

Pamětní desku Čechům, Židům a protinacisticky smýšlejícím Němcům vyhnaným v roce 1938 v souvislosti s událostmi kolem podpisu mnichovské dohody z našeho pohraničí odhalil ve čtvrtek na Masarykově nádraží předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Více než 370 tisíc lidí bylo v roce 1938 nuceno opustit české pohraničí, přičemž asi 70 tisíc z nich došlo až na pražské Masarykovo nádraží. V rámci slavnostní akce to uvedl moderátor Libor Bouček. Pamětní deska byla odhalena v odbavovací hale nádraží, v rohu u prosklené stěny budovy do Havlíčkovy ulice.

Jaroslav Těšínský z obecně prospěšné společnosti Centrum české historie, která akci uspořádala, uvedl, že v současné době se o vyhnání z roku 1938 moc nehovoří, naopak se příliš mluví o odsunu sudetských Němců v roce 1945, přičemž „ne vždy objektivně“.

Před vyhnáním roku 1938 napadali sudetoněmečtí henleinovci Čechy, Židy i protinacistické Němce. Sto dvacet lidí to zaplatilo životem, další stovky byly zraněny. Tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus připomněl příběh své matky, která v roce 1938 musela opustit Teplice.  

V rámci pietní akce zaznělo, že málo známou skutečností je, že vyhnání postihlo právě i protinacisticky smýšlející Němce. Henleinovci zaměřili svou agresivitu zejména na ty, kteří aktivně vystupovali na obranu republiky, zapojili se do protinacistických akcí, pomáhali československým orgánům udržovat v pohraničí klid nebo vstoupili do dobrovolných jednotek Stráže obrany státu.

Odhaduje se, že demokratických Němců, kteří byli nuceni uprchnout do vnitrozemí, bylo kolem 10 tisíc. Mnoho z nich mělo prostředky na přežití jen na několik málo dní. Neměli co jíst, neměli kde bydlet, neměli na zajištění základních životních potřeb.

Ve vnitrozemí jim pomáhaly dobrovolné organizace, například Československý červený kříž, Sokol, Skaut, Orel, České srdce i jednotlivci. Vláda na jejich pomoc postupně vyčleňovala finanční prostředky, vznikly i dobročinné sbírky, peníze přišly i od dárců ze zahraničí.

odhalena-deska-masarycka-nahled

Na projektu odhalení pamětní desky spolupracovali zástupci Federace židovských obcí ČR a Seliger Gemeinde z Německa, která sdružuje bývalé příslušníky německé sociální demokracie v Československu a jejich potomky. Akce se zúčastnil i Oldřich Lomecký (TOP 09), starosta Prahy 1, na jejímž území se Masarykovo nádraží nachází.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru