Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Abyste nešli k volbám zbytečně: Jak se vyvarovat chyb, kvůli kterým by váš hlas propadl?
Ilustrační foto: archiv

Abyste nešli k volbám zbytečně: Jak se vyvarovat chyb, kvůli kterým by váš hlas propadl?

V jeden termín se na území metropole uskuteční volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy a do jednotlivých městských částí. Někde k tomu přibudou i volby do Senátu, někde místní referenda. Jak se v tom vyznat? Jak postupovat ve volebních a hlasovacích místnostech? Pražský patriot pro vás připravil jakýsi jízdní řád, nebo, chcete-li, volební kuchařku.

Již v pátek a v sobotu 10. a 11. října čekají Pražany volby do Zastupitelstva hlavního města Prahy a zastupitelstev jednotlivých městských částí. Domů do schránek by měl každý oprávněný volič proto v modré obálce dostat dvě velké plachty, na kterých budou všechny kandidující subjekty. Jak s nimi, pokud chce volebního práva využít, může naložit?

Zakřížkovat stranu, nebo kandidáty

Předně: v komunálních volbách se, na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny či Evropského parlamentu, nekroužkuje, ale křížkuje. Volit lze třemi způsoby.

Za prvé: křížkem v rámečku záhlaví sloupce označit jednu volební stranu – tím je dán hlas kandidátům té konkrétní volební strany v pořadí, jak je na hlasovacím lístku.

Anketa

Půjdete 10. a 11. října k volbám?

68.2%
(68.2%)
31.8%
(31.8%)
Za druhé: možné je výhradně křížkovat. Křížkem lze v rámečku před jménem označit nanejvýš tolik kandidátů, kolik se jich do daného zastupitelstva volí (do velkého zastupitelstva je to 65, počty v jednotlivých městských částech se liší podle počtu volených zastupitelů, který je důsledkem mj. i počtu obyvatel ).

Pokud by někdo zakřížkoval více kandidátů nebo stran, lístek by byl neplatný. Stejně tak v případě, neoznačil-li by na hlasovacím lístku ani volební stranu, ani žádného kandidáta, hlasovací lístek nevložil do úřední obálky, přetrhl ho nebo do úřední obálky vložil několik hlasovacích lístků do téhož zastupitelstva.

Kombinace křížků – strana i kandidáti

Za třetí: oba způsoby lze zkombinovat. Zaškrtnout lze jednu volební stranu a dále v rámečku před jménem další kandidáty, a to v libovolných samostatných sloupcích, ve kterých jsou uvedeny ostatní volební strany.

Příklad: pokud volič ve volbách na pražský magistrát zakřížkuje stranu a dá pět křížků jiným kandidátům, volí tím 60 kandidátů zakřížkované strany podle pořadí a pět dalších kandidátů.

Oba lístky dají voliči do šedé úřední obálky, kterou dostanou ve volební místnosti. Volit mohou nejen způsobilí občané ČR od 18 let věku, ale také cizinci ze zemí Evropské unie, kteří zde mají dlouhodobý nebo přechodný pobyt (což vyplývá z nedávného usnesení Krajského soudu v Brně). Volit je možné pouze v daném volebním okrsku.

Příklad: člověk s trvalým bydlištěm v Praze 8 nemůže volit mimo její území. Pokud se třeba imobilní babička, která má trvalé bydliště v Karlíně, bude v den voleb nacházet v Libni, tedy také v Praze 8, může si zažádat o donesení volební urny (to může samozřejmě, i bude-li doma). Totéž platí, bude-li hospitalizována v nemocnici Na Bulovce, která je taktéž na území osmé městské části.

Volit do zastupitelstva hlavního města a městských částí nebudou moci lidé, kteří se budou v době voleb nacházet mimo svůj volební okrsek, včetně těch, kteří budou hospitalizováni v nemocnici, která se nachází v jiné městské části.

Senátní volby – lístek do žluté obálky

Současně s komunálními volbami se v Praze ve třech obvodech volí i do Senátu. Platí to pro volební obvody č. 27 (Praha 1, Praha 7, Praha-Troja, část Prahy 2 /Nové Město, Vyšehrad/, část Prahy 5 /Malá Strana/, část Prahy 6 /Střešovice, Bubeneč, Hradčany, Sedlec/ a Suchdol, č. 21 (Praha 5 s výjimkou Malé Strany, Praha 13, Řeporyje, Slivenec a Zličín) a č. 24 (Praha 9 s výjimkou Hrdlořez, Hloubětína a části Malešic, Praha 14, 19, 20, 21, Běchovice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř).

V těchto volebních obvodech se budou senátní volby konat ve stejných volebních místnostech jako volby komunální. Volební lístek s vybraným kandidátem je ale nutné vložit do jiné úřední obálky – do žluté! Tu každý volič také dostane až ve volební místnosti (domů přišly nebo přijdou i senátní volební lístky v obálce modré).

Žlutou obálku s vyplněným volebním lístkem je pak třeba vhodit do stejné volební urny jako šedou obálku s oběma plachtami pro komunální volby. Pokud nebude senátor zvolen v prvním kole, za týden se uskuteční ještě jedno kolo (v takovém případě už lidem domů volební lístky nepřijdou, musejí si je vyzvednout ve volební místnosti).

Volit do Senátu lze i na voličský průkaz, o který ale bylo možné požádat pouze do 8. října, a to jen v rámci daného obvodu do Senátu, případně, pokud je volič hospitalizován v rámci svého obvodu do Senátu, v němž probíhají volby, a byl tam zapsán do zvláštního seznamu.

Češi žijící v zahraničí (bez trvalého pobytu v České republice) mohou, pokud se do 31. srpna nechali zapsat do zvláštního seznamu voličů, vedeného zastupitelským úřadem, a vyzvedli si tam voličský průkaz, volit – pouze do Senátu – v České republice, v obvodu, ve kterém se budou v době voleb nacházet.

Referenda budou v jiných místnostech

V některých městských částech (například v Praze 10 nebo v Satalicích) se budou konat místní referenda. K tomu do poštovních schránek v daném obvodu přišla nebo by měla přijít informace s otázkou či vícero otázkami, nikoli ale samotný hlasovací lístek – ten lidé, kteří se budou chtít hlasování zúčastnit, dostanou až v hlasovacích místnostech, které se budou nacházet ve stejných budovách, ale jinde (někde i v jiném patře) než volební místnosti pro senátní a komunální volby.

U referenda je možné buď zakřížkovat ano, ne, nebo nic (tím se člověk zdrží hlasování). Lístek je pak třeba klasicky vložit do obálky, kterou oprávněná osoba (tentokrát se totiž nevolí, ale hlasuje) dostane v hlasovací místnosti, a vhodit do volební urny. Aby byly výsledky referenda pro vedení příslušné radnice závazné, je třeba, aby se ho zúčastnilo minimálně 35 % lidí ze seznamu oprávněných osob.


Autor: Anna Skálová

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

V Praze 15 budou 13. března zasedat zastupitelé

5. března 2024 v 08:24

7. zasedání zastupitelstva MČ Praha 15 se koná ve středu 13. března od 15 hodin v KC Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Jednání jsou veřejná a občané Hostivaře a Horních Měcholup jsou srdečně zváni k účasti. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Primátor navštívil Újezd nad Lesy

3. března 2024 v 09:30

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje v návštěvách městských částí a tento týden zavítal do Újezdu nad Lesy. Kromě jiného si zde prohlédl hasičskou zbrojnici, fitpark Rohožník a stávající zdravotní středisko na stejnojmenném sídlišti.

Další články
Nahoru